Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Rzucenie palenia kluczowe w odzyskaniu dobrej kondycji fizycznej

Rzucenie palenia kluczowe w odzyskaniu dobrej kondycji fizycznej

Relacja pomiędzy paleniem papierosów a kondycją fizyczną jest dziś w zasadzie wiedzą ogólną. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że palenie upośledza wydolność oddechową człowieka. Palacz szybciej się męczy w...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Relacja pomiędzy paleniem papierosów a kondycją fizyczną jest dziś w zasadzie wiedzą ogólną. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że palenie upośledza wydolność oddechową człowieka. Palacz szybciej się męczy w trakcie biegu, ma większą trudność z wchodzeniem po schodach i szybciej łapie zadyszkę w trakcie codziennej aktywności fizycznej. Nie zawsze tak niestety było. Lata przyzwalania, a nawet promocji palenia w mediach i kulturze masowej doprowadziły do globalnej epidemii nikotynizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, do jakiego poziomu zmian dochodzi w organizmie palacza i jak bardzo kluczowe jest rzucanie palenia w powrocie do formy. A jest to w istocie pierwsza rzecz, którą należy zrobić, gdy zaczyna się ćwiczenia.

Palenie a wydolność organizmu

Według wielu przeprowadzonych badań palenie powoduje obiektywne (więc możliwe do zmierzenia, a nie ograniczone jedynie do percepcji pacjenta) pogorszenie wydolności organizmu. Palenie wiąże się z pogorszeniem wytrzymałości fizycznej, przede wszystkim w kontekście treningu kardio. W jednym z opracowań zauważono pogorszenie zdolności wysiłkowej nie tylko w grupie aktualnych palaczy, ale także w grupie osób, które niegdyś paliły i rzuciły, względem osób, które nigdy po papierosy nie sięgnęły. Wynika z tego, że najlepszym co można zrobić dla swojej formy, to nigdy nie zaczynać palić. Czy jednak jeżeli zaczęliśmy, to wszystko już stracone? Nie!

Co się zmienia, gdy przestajemy palić?

Zaprzestanie palenia papierosów przekłada się na poprawę czynności płuc i funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, a w efekcie na zmniejszenie nasilenia objawów ze strony układu oddechowego i ryzyka rozwoju chorób krążenia. Zmiany te widoczne są w ciągu kilku miesięcy od rzucenia palenia i w przypadku utrzymania abstynencji są trwałe. Efektem opisanych rezultatów jest też poprawa kondycji fizycznej.

Zmiany obserwowane są już po dobie abstynencji nikotynowej, kiedy poziom tlenku węgla we krwi spada do normalnych poziomów. Poprawa funkcji płuc zwykle obserwowana jest od 2 tygodni do 3 miesięcy po zaprzestaniu palenia. Po 9 miesiącach przestajemy walczyć o oddech przy aktywności fizycznej. W międzyczasie maleje ryzyko zgonu na różnego rodzaju nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe.

Nigdy więc nie jest zbyt późno by przestać palić i zawalczyć o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Papierosy nie idą w parze z dobrą kondycją fizyczną i są ogromną przeszkodą dla udanych ćwiczeń. Rzucenie palenia to najlepszy sposób na zwiększenie wydolności swojego organizmu w trakcie aktywności fizycznej. Jednocześnie idzie za nim mnóstwo korzyści dla całego organizmu.

Źródła

  1. Conway, T. L., & Cronan, T. A. (1992). Smoking, exercise, and physical fitness. Preventive medicine, 21(6), 723–734. https://doi.org/10.1016/0091-7435(92)90079-w

  2. Mesquita, R., Gonçalves, C. G., Hayashi, D., Costa, V.deS., Teixeira, D.deC., de Freitas, E. R., Felcar, J. M., Pitta, F., Molari, M., & Probst, V. S. (2015). Smoking status and its relationship with exercise capacity, physical activity in daily life and quality of life in physically independent, elderly individuals. Physiotherapy, 101(1), 55–61. https://doi.org/10.1016/j.physio.2014.04.008

  3. Gratziou C. (2009). Respiratory, cardiovascular and other physiological consequences of smoking cessation. Current medical research and opinion, 25(2), 535–545. https://doi.org/10.1185/03007990802707642

  4. U.S. Department of Health and Human Services. The Health Consequences of Smoking: A Report of the Surgeon General. Atlanta, GA: U.S. Department of Health and Human Services, Centers for Disease Control and Prevention, National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion, Office on Smoking and Health, 2004.

Artykuł partnera

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.