Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Smarowanie roweru od A do Z: Jak smarować piasty i pedały w rowerze

Smarowanie roweru od A do Z: Jak smarować piasty i pedały w rowerze

Rower to maszyna, która zdaje się delikatnie szemrać, kiedy każda jej część jest dobrze nasmarowana. Tak oto mieszanka oliwy z oliwką, wytrwałości i nieco wiedzy technicznej sprawia, że twój rumak...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Rower to maszyna, która zdaje się delikatnie szemrać, kiedy każda jej część jest dobrze nasmarowana. Tak oto mieszanka oliwy z oliwką, wytrwałości i nieco wiedzy technicznej sprawia, że twój rumak na dwóch kołach krąży gładko i bez zarzutu. Czyż nie jest to dźwięk, który każdy rowerzysta uwielbia? Często jednak zapominamy o pewnych istotnych elementach, które wymagają naszej troski. W tym artykule skoncentrujemy się na dwóch często pomijanych komponentach – piastach i pedalach. Jeżeli zastanawiałeś się kiedykolwiek jak prawidłowo smarować piasty i pedały w rowerze – odpowiedzi na te pytania znajdziesz tu! Bez zbędnego gadania, zaczynajmy!

Czy to takie trudne jak smarować piasty w rowerze?

Rozumiem, że możesz być na początku nieco zdezorientowany. Jak smarować piasty wrowerze? Brzmi jak tajemnicza, skomplikowana czynność, prawda? Otóż, to wcale nie jest takie trudne, jakby mogło się na początku wydawać. Spróbujmy rozwikłać to razem.

Od czego zacząć?

Najpierw trzeba zdjąć koło z roweru. Potem demontujemy nakrętki z piasty. Teraz, przygotuj się na małe brudzenie rąk – ale to przecież część przyjemności, czyż nie? Następnie, usuwamy starą smarowinę. To bardzo ważne, stający smar może przyspieszyć zużycie piasty. A przecież tego byśmy nie chcieli.

Czas na smarowanie

Teraz czas na kluczowy moment – jak nasmarować piastę w rowerze. Więc, otwieramy naszą tubkę ze smarem i dokładnie pokrywamy nim wszystkie elementy. Pamiętaj o tym, że smar jest przenośnikiem ciśnienia i redukuje tarcie – to on jest odpowiedzialny za płynną pracę naszej piasty. Wracamy do roweru i montujemy naszą piastę.

Czas na pedały!

Jeżeli wiesz już, jak smarować piasty w rowerze, czas nauczyć się, jak smarować pedały. Przygotuj się – do tej czynności potrzebujesz klucza płaskiego do pedałów. W końcu to nietypowy element naszego roweru i wymaga specjalnych narzędzi.

Jak nasmarować pedały w rowerze

Oczywiście, jak zawsze zaczynamy od demontażu pedałów. Teraz, podobnie jak w przypadku piast, zdejmujemy starą smarowinę. Czas na nową porcję smaru – nie bójmy się nim szafować! Tu również smar pełni funkcję redukcji tarcia i chroni nasze pedały przed zniszczeniem. Smarujemy, montujemy i gotowe!

Pokaż swojemu rowerowi trochę miłości

Moja droga, pamiętaj, że regularne smarowanie piast i pedałów to klucz do długowieczności naszego jednośladowego przyjaciela. Nie bądź leniwy! Pokaż swojemu rowerowi trochę miłości – niska cena smaru nijak ma się do kosztów kupna nowego roweru lub wymiany części.

W skrócie

  • Smarowanie piast w rowerze: Zdejmij koło, odkręć nakrętki z piasty i usuń stary smar. Pokryj wszystkie elementy nowym smarem, który będzie redukował tarcie i dbał o płynną pracę piasty.
  • Smarowanie pedałów w rowerze: Potrzebujesz klucza płaskiego do tej czynności. Zdejmij pedały, pozbądź się starego smaru i nasmaruj pedały, pamiętając, że odpowiednia porcja smaru chroni te elementy przed zniszczeniem.

Zobacz też:

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.