Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Spalamy kalorie na rowerze: Ile kcal stracisz pokonując 10 km?

Spalamy kalorie na rowerze: Ile kcal stracisz pokonując 10 km?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wygląda wasz bilans energetyczny po przejechaniu na rowerze konkretnej odległości? Wydaje się to być szczególnie istotne dla osób, które korzystają z roweru jako jednego ze...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wygląda wasz bilans energetyczny po przejechaniu na rowerze konkretnej odległości? Wydaje się to być szczególnie istotne dla osób, które korzystają z roweru jako jednego ze sposobów na utrzymanie formy czy zrzucenie nadprogramowych kilogramów. W tym artykule skupimy się na tym, ile kalorii spalić można podczas pokonania dystansu 10 km na dwóch kółkach. Dodatkowo, przyjrzymy się też tematowi 8 km trasy. Czy gotowi na małą dawkę matematycznego aspektu zdrowego trybu życia? Zapnijcie pasy, ruszamy!

Ile spalamy kalorii na rowerze?

Cieszy się wy popularnością, ale na ile jest efektywny? Od razu na wstępie, zróżnicujmy dużą grupę rowerzystów. Bo wydajność spalania kalorii na rowerze będzie zależeć od wielu czynników. Płeć, wiek, masa ciała, tempa jazdy, czy ukształtowanie terenu.

Ile kalorii spalimy pokonując 10 km na rowerze?

Jeśli jest jużeśmy zaznajomieni z teorią, teraz czas na konkretne liczby. Podajmy przykładowe dane: kobieta, 30 lat, ważąca 65 kg, jedzie rowerem z prędkością 15 km/h. Dla takiej osoby 1 godzina jazdy na rowerze to około 408 kcal. Teraz chwilka matematyki, jeśli taka droga na rowerze to około 4 kcal na minutę, to pokonując 10 km z prędkością 15 km/h (czyli ok. 40 minut) spalimy: 4 kcal/min * 40 min = około 160 kcal. Wrrrrum! Czyż nie brzmi zachęcająco?

Co z 8 km na rowerze? Ile to kcal?

Zgodnie z powyższym przykładem, obliczmy teraz 8 km na rowerze ile kcal.
Zakładając, że nadal pedałujemy z prędkością 15 km/h, pokonamy ten dystans w ciągu około 32 minut. A zatem: 4 kcal/min * 32 min = około 128 kcal.

A jeżeli jestem mężczyzną?

Dla kontrastu, sprawdźmy jak wygląda sytuacja dla mężczyzn. Zakładając, że mamy do czynienia z panem w wieku 30 lat, ważącym 80 kg i jadącym z prędkością 15 km/h, 1 godzina jazdy na rowerze pozwoli spalić około 504 kcal. Zatem na tym samym dystansie 10 km (który pokona w ciągu około 40 minut) straci około 200 kcal, a na 8 km – około 160 kcal. Zauważalna różnica, prawda?

Podsumowując:

Oczywiście, te wszystkie liczby są tylko przybliżeniami. Warto pamiętać o tym, że ilość spalanych kalorii jest indywidualna dla każdego z nas. Krótko mówiąc, tak naprawdę, ile kalorii spalisz na rowerze zależy od Ciebie. Jedno jest pewne, jazda na rowerze to świetny sposób na spalenie kalorii, poprawę kondycji oraz nastroju. Więc, co powiecie? Chcecie dołączyć do grona rowerzystów?

Podsumowanie:

Ilość spalanych kalorii podczas jazdy na rowerze zależy od różnych czynników takich jak płeć, wiek, masa ciała, tempa jazdy, czy ukształtowanie terenu. Poruszając na prędkości 15 km/h kobieta o wadze 65 kg i wieku 30 lat, spali około 160 kcal pokonując 10 km oraz około 128 kcal pokonując 8 km. Mężczyzna o wadze 80 kg i także wieku 30 lat, spaliłby natomiast około 200 kcal na dystansie 10 km i około 160 kcal na dystansie 8 km. Warto jednak pamiętać, że ilość spalanych kalorii jest indywidualna dla każdej osoby.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.