Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Sprzęt na siłownie – jak ćwiczyć, żeby widzieć efekty?

Sprzęt na siłownie – jak ćwiczyć, żeby widzieć efekty?

Trening na siłowni nie zawsze daje efekty, pomimo tego, że regularnie na niej ćwiczymy. Dlatego też na dobrych siłowniach znajdują się także etatowi trenerzy, którzy pokazują klientom jak ćwiczyć, aby...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Trening na siłowni nie zawsze daje efekty, pomimo tego, że regularnie na niej ćwiczymy. Dlatego też na dobrych siłowniach znajdują się także etatowi trenerzy, którzy pokazują klientom jak ćwiczyć, aby było to najbardziej efektywne. Pomoc fachowca jest nieoceniona, wskaże on bowiem zarówno rodzaj treningu, jak i dobierze odpowiednie dla nas maszyny. Kilka ważnych zasad na temat skuteczności treningu na siłowni możesz jednak poznać już teraz!

Rodzaj treningu a oczekiwane efekty

Bardzo często idąc na siłownie mamy już określony cel naszej aktywności. Może to być zrzucenie nadprogramowych kilogramów, praca nad figurą poprzez rzeźbę mięśni czy zdobycie siły, gibkości i zręczności. Każdy dobry klub fitness wyposażony w sprzęt na siłownie o szerokim spektrum zastosowania (maszyny siłowe, aerobowe, klatki i bramy do treningu funkcjonalnego, wolne ciężary itd.), umożliwi nam osiągnięcie tych celów.

Jednak, żeby to zrobić efektywnie, trzeba wcześniej wiedzieć, jak się w ogóle za to zabrać. Podstawą jest tutaj odpowiednie dobranie i ułożenie treningów, które będą realizować założone cele. I nie jest to takie proste, jak się z początku wydaje, zwłaszcza osobom, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z ćwiczeniami na siłowni.

Łączenie treningów równa się wysoka efektywność

I dla przykładu, jeśli chcemy schudnąć i mieć ładną sylwetkę, sam trening aerobowy czy cardio nie wystarczą. Należy w takiej sytuacji zastosować także elementy treningu siłowego, korzystając przynajmniej z początku z wygodnych maszyn ze stosem, które pozwolą popracować nad siłą mięśni i uczynią nasze ciało bardziej gibkim oraz kształtnym.

Ponadto trening siłowy również pozwala spalać kalorie. Co ważne, spalanie to odbywa się jeszcze długo po zakończeniu treningu. Przy czym odpowiednio skomponowany trening siłowy nie zrobi z nas aż nazbyt umięśnionego herkulesa, a jedynie nada naszej sylwetce ładnych i harmonijnych kształtów.

Intensywność ćwiczeń, powtórzenia i obwody

Jeśli ćwiczysz na siłowni i efekty Twojej pracy nie są dla Ciebie satysfakcjonujące, może się okazać, że po prostu źle wykonujesz ćwiczenia. Prawda jest bowiem taka, że w trakcie ćwiczeń musisz dawać z siebie wszystko, niezależnie od tego, czy trenujesz cardio, czy ciężary. Musisz także odpowiednio dopasować tempo ćwiczeń, liczbę powtórzeń i wagę obciążenia, tak, aby sobie nie zaszkodzić, a równocześnie, żeby ćwiczyć efektywnie.

Dobry sprzęt na siłownie – co daje?

I tutaj pojawia się dobry sprzęt na siłownie, który ma niezwykle szerokie możliwości konfiguracji. W przypadku maszyn ze stosem możemy w szybki i prosty sposób ustawiać obciążenia, zmieniać je oraz dopasowywać do swoich możliwości i wykonywać ćwiczenia w bezpieczny i poprawny sposób, ponieważ konstrukcja maszyny wymusza na nas prawidłową postawę, która chroni przed kontuzją.

Natomiast maszyny do treningu aerobowego monitorują nasz puls, tempo oraz liczbę spalonych kalorii. Pozwalają także np. na rozpisanie treningów obwodowych, co z kolei ułatwia jego intuicyjne i niemal automatyczne przeprowadzenie. Warto korzystać z tych ustawień i możliwości, jakie daje sprzęt na siłownie, ponieważ dzięki temu nasze treningi będą efektywniejsze, a cele będą realizowane o wiele szybciej i sprawniej.

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.