Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Step by Step: Jak obliczyć rozmiar ramy rowerowej?

Step by Step: Jak obliczyć rozmiar ramy rowerowej?

Chcesz w pełni cieszyć się przyjemnością z jazdy na rowerze? Decydującym czynnikiem jest dobór odpowiedniej ramy! To od jej rozmiaru zależy nasz komfort, ale także bezpieczeństwo podczas wycieczek rowerowych. Wiec...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Chcesz w pełni cieszyć się przyjemnością z jazdy na rowerze? Decydującym czynnikiem jest dobór odpowiedniej ramy! To od jej rozmiaru zależy nasz komfort, ale także bezpieczeństwo podczas wycieczek rowerowych. Wiec jak właściwie obliczyć rozmiar ramy roweru? Pomyśl, że zakup roweru to inwestycja, a dobre dopasowanie do swojej postury to klucz do satysfakcji z tej decyzji. Zatem, bez względu na to, czy jesteś nowicjuszem, czy doświadczonym cyklistą, przeczytaj ten artykuł. Pomoże ci on zrozumieć, jak wyliczyć rozmiar ramy roweru krok po kroku, aby osiągnąć optymalne osiągi i komfort jazdy.

Pomiar nóg – punkt wyjścia do obliczenia rozmiaru ramy

Mierzenie długości nóg to pierwszy, ale kluczowy krok w procesie obliczania rozmiaru ramy roweru. By to zrobić, postaw się boso plecami do ściany i umieść książkę pomiędzy nogi, dokładnie w miejscu, gdzie normalnie siedzisz na siodełku (tak, to może być trochę niewygodne, ale to niepotrzebne dla dokładności pomiaru!). Potem po prostu zmierz odległość od górnej krawędzi książki do podłogi. To jest twoja długość nogi wewnętrznej.

Obliczanie rozmiaru ramy za pomocą specjalnego wzoru

Teraz, kiedy już znasz długość swojej nogi, możesz przystąpić do obliczenia rozmiaru ramy rowerowej. Wzór, który będzie tu przydatny, znany jest jako wzór na obliczanie wielkości ramy (ang. „frame size formula”) i dla rowerów górskich (MTB) wygląda tak: długość nóg * 0,226.

Jednak dla rowerów szosowych, formuła jest nieco inna: długość nóg * 0,665. Po obliczeniu otrzymasz rozmiar ramy optymalny dla Ciebie. Pamiętaj, że jest to średnia wartość, która może się nieznacznie różnić w zależności od producenta roweru.

Nie zapomnij o wysokości siodełka

Niezależnie od tego, jaki rower wybierzesz, upewnij się, że siodełko jest ustawione na odpowiedniej wysokości. Twój stopa na pedale powinna być w pełni wyprostowana bez podbijania biodra.

Co z długością rąk?

Ostatnim czynnikiem do przemyślenia jest odpowiednia pozycja rąk podczas jazdy rowerem. Jeśli jesteś zbyt daleko, możesz poczuć dyskomfort w plecach, ramionach lub nadgarstkach.

Podsumowanie

Obliczanie rozmiaru ramy roweru może wydawać się skomplikowane na początku, ale w rzeczywistości to proste matematyczne obliczenia, które można łatwo zrobić samemu. wszystko sprowadza się do pomiaru długości nóg i zastosowania odpowiedniego wzoru. Pamiętaj, że dobrze dopasowany rower to swoboda i bezpieczeństwo na drogach, dlatego warto poświęcić chwilę na jego prawidłowe dopasowanie. W końcu, jak każdy doświadczony rowerzysta wie, jazda na rowerze to nie tylko sport. To styl życia.

Artykuł daje wskazówki, jak obliczyć rozmiar ramy roweru. Kluczowym początkowym krokiem jest pomiar długości nóg, a następnie zastosowanie odpowiedniej formuły do obliczenia rozmiaru ramy – dla rowerów MTB, długość nóg powinna być przemnożona przez 0,226; dla rowerów szosowych, długość nóg mnoży się przez 0,665. Pamiętać również należy o odpowiednim ustawieniu wysokości siodełka oraz komfortowej pozycji rąk podczas jazdy.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.