Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Świetny sezon Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław

Świetny sezon Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław

Pierwszy sezon kontynentalnej ekipy Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław zaowocował 15. tytułami mistrzyń Polski oraz 55. wygranymi wyścigami. Team, w zmienionym składzie, również w roku 2023 będzie rywalizować w wyścigach w Polsce i za granicą jako grupa zarejestrowana w UCI.

Tekst przeczytasz w ok. 6 minut.

Udostępnij artykuł

Pierwszy sezon kontynentalnej ekipy Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław zaowocował 15. tytułami mistrzyń Polski oraz 55. wygranymi wyścigami. Team, w zmienionym składzie, również w roku 2023 będzie rywalizować w wyścigach w Polsce i za granicą jako grupa zarejestrowana w UCI.

Zawodniczki jedynego polskiego zespołu zawodowego wystartowały w tym roku w 81. wyścigach szosowych, 19. torowych i 22. przełajowych. Na podium stawały około 150 razy. Ścigały się w 14. krajach. Podczas wyścigów pokonały 73282 kilometrów oraz 98560 metrów przewyższeń. Jak podliczył team, na wszystkie zawody trzeba było przygotować 3251 bidonów. Na swoim koncie „Atomówki” mają także 23 kraksy i 27 defektów.

Sukcesy na świecie

Paulinę Brzeźną-Bentkowską, trenerkę ekipy, i Pawła Bentkowskiego, dyrektora sportowego szczególnie cieszą osiągnięcia teamu na arenie międzynarodowej. W miarę możliwości zawodniczki Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław startowały w zawodach, w których ścigały się także ekipy WWT, co pozwalało sprawdzić dyspozycję i sportowy poziom „Atomówek”.

– Dziewczyny rywalizowały bez kompleksów, jeśli nawet nie wygrywając, to nawiązując wyrównaną walkę – mówi Paweł Bentkowski. Każde takie zawody to okazja do zdobywania doświadczenia, podnoszenia swoich kwalifikacji i umiejętności, a także do zaprezentowania się szefom najlepszych światowych zespołów. – Już sześć lat temu, rozpoczynając działalność, postawiliśmy sobie za cel rejestrację ekipy w UCI, bo zawsze chcieliśmy, żeby był to team, który zapewnia możliwość rozwoju i podpisania kontraktu z ekipami worldtourowymi – dodaje Bentkowski.

Tylko w tym roku aż dwie zawodniczki Atomu przeszły do drużyn WWT – Agnieszka Skalniak-Sójka w sezonach 2023 i 2024 ścigać się będzie w barwach Canyon//SRAM Racing, a Daria Pikulik trafiła do amerykańskiego Human Powered Health.

Agnieszka miała, jak dotąd, najlepszy sezon w karierze w kategorii elita. Wygrała m.in. Lotto Belgium Tour, Premondiale Giro Toscana International Femminille – Memorial Michela Fanini, Princess Anna Vasa Tour, Gracia-Orlová i mistrzostwa Polski w jeździe indywidualnej na czas. Daria w tym sezonie błysnęła znakomitą formą podczas takich wyścigów jak Baloise Ladies Tour, gdzie na metach poszczególnych etapów regularnie psuła szyki zawodniczkom WWT, wygrała także Districtenpijl – Ekeren-Deurne. W dorobku zawodniczki z Darłowa jest również brąz mistrzostw Polski w wyścigu ze startu wspólnego i 5. miejsce w szosowych mistrzostwach Europy. Świetnie radziła sobie również w zawodach torowych.

Do wyróżniających się zawodniczek niewątpliwie należy także Dominika Włodarczyk, która wygrała międzynarodowy Watersley Women’s Challenge, zajęła drugie miejsce w Premondiale Giro Toscana, również drugie w Belgrade GP Woman Tour i Visegrad 4 Ladies Race Slovakia oraz trzecie w etapówce Princess Anna Vasa Tour. Wywalczyła także złoto mistrzostw Polski w wyścigu ze startu wspólnego w kategorii U23 i brąz w ITT. W połowie stycznia 2023 roku Doma bronić będzie także koszulki mistrzyni Polski elity i orliczek w kolarstwie przełajowym.

Sukcesy w Polsce

Wobec tych sukcesów i niewątpliwej dominacji teamu na wyścigach w Polsce nie jest zaskoczeniem, że koszulkę mistrzyni Polski elity założyła zawodniczka Atomu, Wiktoria Pikulik, a Monika Brzeźna została górską szosową mistrzynią Polski i zajęła drugie miejsce w rozegranym na Węgrzech Visegrad 4 Ladies Series. Całkiem udany sezon miała także Katarzyna Wilkos, która wraz z pozostałymi „Atomówkami” znakomicie taktycznie rozgrywała wyścigi w Polsce i za granicą. Kaja Rysz odniosła dwa zwycięstwa w Pucharze Polski.

Na torze, oprócz Wiktorii i Darii, prym wiodły także Nikol Płosaj, Tamara Szalińska, Olga Wankiewicz i Wiktoria Polak. W sierpniu do teamu dołączyła Czeszka Nikola Bajgerová, która rozpoczęła starty w nowych barwach od zwycięstwa w Sowiogórski Tour. Łucja Pietrzak w tym roku zakończyła zawodniczą karierę, ale pozostanie związana z teamem.

– To był ciężki, ale bardzo dobry sezon – podsumowuje dyrektor sportowy ekipy. – Mamy z Pauliną i całym teamem ogromną satysfakcję, że po tylu latach wytrwałej pracy w tak niszowej dyscyplinie, jaką jest w Polsce kolarstwo, szczególnie kobiece, udało nam się doprowadzić do zarejestrowania grupy zawodowej. Jesteśmy dumni z faktu, że również w kolejnym sezonie ścigać się będziemy jako ekipa UCI. Cieszy nas bardzo, że Agnieszka i Daria zostały zauważone przez teamy WWT i ścigać się będą w ich barwach, bo to oznacza, że skutecznie zrealizowaliśmy nasz zamiar prowadzenia takiej drużyny, która zapewni zawodniczkom możliwość sportowego rozwoju.

– Nie byłoby to możliwe, gdy nie zaufanie i wsparcie wielu przedsiębiorstw, ale przede wszystkim związanych z nimi ludźmi, którzy mają ogromne serce do kolarstwa – podkreśla Paweł Bentkowski. – Szczególne podziękowania kierujemy do firm: Atom Deweloper, Przedsiębiorstwa Budowlanego MAT, Miasta Wrocław oraz Budus Developer, a także do naszych partnerów technicznych: No Limited, Velo, Weron, Raso, Staropolanka, Inpeak, Cycling Planet, JAKO Polska i Posciellux.pl.

W kolejnych latach zespół zamierza skoncentrować się na wspieraniu młodych talentów. – Nie wykluczamy, że już w sezonie 2024, nasza ekipa składać się będzie głównie z juniorek i orliczek, którym zapewnimy starty w międzynarodowych wyścigach – mówi Bentkowski.

W najbliższy sezon Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław wchodzi w odświeżonym składzie. Do Moniki Brzeźnej, Katarzyny Wilkos, Dominiki Włodarczyk, Wiktorii Pikulik, Nikol Płosaj, Olgi Wankiewicz, Tamary Szalińskiej, Karoliny Chojnackiej i Nikoli Bajgerovej dołączą Agata Kowalska, Malwina Mul i Maja Tracka.

Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław (wcześniej MAT Atom Deweloper) to obecnie najbardziej utytułowana w Polsce kobieca drużyna kolarska, założona w 2016 roku przez olimpijkę z Pekinu Paulinę Brzeźną-Bentkowską i jej męża Pawła Bentkowskiego, byłego kolarza.

W skład teamu wchodzą uczestniczki Igrzysk Europejskich, Akademickich Mistrzostw Świata oraz reprezentantki Polski w torowych i szosowych Mistrzostwach Europy i Świata.

Tylko w pierwszym sezonie funkcjonowania grupy jej zawodniczki zdobyły 11 medali mistrzostw Polski, a także z sukcesami startowały w wyścigach na szosach Hiszpanii, Belgii, Czech, Holandii i Niemiec. Lata 2017-2021 przyniosły kolejne sukcesy drużyny, przypieczętowane m.in. srebrnym medalem Justyny Kaczkowskiej i Łucji Pietrzak na torowych Mistrzostwach Europy, medalami Moniki Brzeźnej, Marty Lach i Karoliny Sowy w Akademickich Mistrzostwach Świata oraz zdobyciem mistrzostwa kraju w wyścigu ze startu wspólnego, a także w górskim szosowym czempionacie.

Celem teamu jest dołączenie do grona najlepszych ekip świata oraz stworzenie młodym zawodniczkom możliwie najdogodniejszych warunków rozwoju – umożliwienie im zarówno studiowania i jednocześnie uprawiania sportu na wysokim poziomie.

O drużynie powstał film dokumentalny „TOUR”. Na ekranie można również zobaczyć Monikę Brzeźną, która wystąpiła w teledysku „Ty jesteś jutrem” zespołu De Mono.

Informacja Prasowa

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.