Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Tanio i skutecznie – jak przerobić rower na elektryczny i gdzie można to zrobić?

Tanio i skutecznie – jak przerobić rower na elektryczny i gdzie można to zrobić?

Coraz więcej osób szuka alternatywy dla poruszania się po mieście samochodem. Rower to rozwiązanie ekologiczne, zdrowe i często bardziej wygodne. Ale co, gdy dystansy są zbyt duże, a sił w...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Coraz więcej osób szuka alternatywy dla poruszania się po mieście samochodem. Rower to rozwiązanie ekologiczne, zdrowe i często bardziej wygodne. Ale co, gdy dystansy są zbyt duże, a sił w nogach brakuje? Doskonałym wyjściem jest rower elektryczny. Daje on wszystkie korzyści z jazdy na tradycyjnym dwukołowcu, dodając do tego wsparcie w postaci silnika. Ale czy zwykły rower można przerobić na elektryczny? I czy wiąże się to z dużym wydatkiem? Jak tanio przerobić rower na elektryczny i gdzie można to zrobić? Odpowiadamy na te pytania w naszym artykule.
Electric Bike Conversion Kit

Jak przekszałcić tradycyjny rower w e-bike?

Składowe przekształcenia roweru na e-bike

Silnik, bateria i sterownik

Konwersja roweru na elektryczny polega na dodaniu trzech głównych elementów do tradycyjnego roweru: silnika, baterii i sterownika.

A. Wybór zestawu konwersyjnego

Twój pierwszy krok powinien polegać na wyborze odpowiedniego zestawu konwersyjnego, który komplementuje specyfikę Twojego roweru i Twoje indywidualne potrzeby. Zestawy konwersyjne różnią się m.in. mocą silnika i pojemnością baterii. Dla jazdy miejskiej zwykle wystarczający będzie silnik 250W, jednak dla trudniejszych terenów możesz rozważyć mocniejszy silnik 500W.

B. Montaż silnika

Miejscówki silnika

Silnik możesz zamontować w przednim lub tylnym kole, lub jako silnik centralny. Wybór zależy od typu roweru i Twoich preferencji:

– Silnik w przednim kole jest łatwy do zamontowania i dobrze sprawdza się w rowerach miejskich.
– Silnik w tylnym kole zapewnia lepszą trakcję, idealny dla rowerów górskich i trekkingowych.
– Silnik centralny oferuje najlepsze balansowanie ciężaru, doskonały do intensywnego użytkowania.

C. Instalacja baterii

Baterie to podstawa każdego e-bike’a. Zazwyczaj montuje się je na ramie roweru lub jako pakiet na bagażniku – ważne jest by była łatwo dostępna do serwisu czy ładowania.

D. Konfiguracja sterownika i połączenia

Krokiem kończącym instalację e-bike’a jest poprawne podłączenie wszystkich komponentów, regulowane za pomocą sterownika. Jest to jednak skomplikowana procedura, wykonywana najlepiej przez specjalistów.

Gdzie dokonać konwersji roweru na e-bike?

Jeżeli nie jesteś pewny, czy potrafisz przekształcić swój rower w e-bike samodzielnie, skorzystaj z jednej z tych opcji:

1. Warsztaty rowerowe

W większych miastach znajdziesz warsztaty rowerowe, oferujące usługi konwersji. Profesjonalni mechanicy gwarantują prawidłowe wykonanie przeróbki.

2. Sklepy i serwisy rowerowe

Niektóre sklepy rowerowe nie tylko sprzedają rowery i akcesoria, ale także oferują usługi konwersji. To dobra opcja, gdyż wszystkie komponenty są dostępne na miejscu.

3. Firmy specjalizujące się w e-bike’ach

Niektóre firmy specjalizują się wyłącznie w przekształcaniu rowerów na e-bike’i. Jest to dobre rozwiązanie dla osób o specyficznych potrzebach lub która potrzebują profesjonalnej pomocy.

Konwersja roweru na elektryczny, czy samodzielnie, czy z pomocą specjalistów to doskonała opcja, która pozwoli Ci oddychać nowym życiem w Twoim ulubionym rowerze i zwiększyć jego funkcjonalność.
Electric Bike Conversion Kit Podsumowując, przekształcenie tradycyjnego roweru w e-bike jest procesem, który składa się z kilku istotnych kroków. Wszystko zaczyna się od wyboru właściwego zestawu konwersyjnego, który będzie kompatybilny ze specyfikacją Twojego roweru. Następnie należy zamontować silnik – przedni, tylny lub centralny, w zależności od Twojego modelu rowery i upodobań. Instalacja baterii to kolejny krok – pamiętaj, aby umieścić ją w miejscu, które jest łatwo dostępne. Twój e-bike zostanie ukończony po skonfigurowaniu sterownika i odpowiednim połączeniu wszystkich elementów.

Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności technicznych, warto zwrócić się do specjalistów. Możesz skorzystać z usług warsztatów rowerowych, sklepów rowerowych oferujących usługi konwersji, lub firm specjalizujących się w e-bike’ach.

Jeśli zainspirował Cię nasz artykuł i zastanawiasz się nad wyborem roweru elektrycznego, polecamy przeczytanie przewodnika po modelach e-bike’ów miejskich i górskich. Jeżeli natomiast potrzebujesz porad dotyczących codziennej pielęgnacji swojego roweru, warto zajrzeć do poradnika o smarowaniu łańcucha rowerowego. Jeżeli natomiast zastanawiasz się nad wyborem idealnej lokalizacji gps do swojego nowego e-bike’a, możemy polecić artykuł o wyborze lokalizatora GPS do roweru.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.