Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Top 10 rowerowych miast w Polsce

Top 10 rowerowych miast w Polsce

Rowery już dawno przestały być traktowanie jedynie jako sport rekreacyjny. Obecnie ta forma transportu niewyobrażalnie zyskuje na popularności. Duży wpływ na ten trend ma pandemia, która znacznie ograniczyła poruszanie się...
Tekst przeczytasz w ok. 7 minut.

Udostępnij artykuł

Rowery już dawno przestały być traktowanie jedynie jako sport rekreacyjny. Obecnie ta forma transportu niewyobrażalnie zyskuje na popularności. Duży wpływ na ten trend ma pandemia, która znacznie ograniczyła poruszanie się komunikacją miejską i pociągową, niesamowicie zwiększając popularność transportu rowerowego, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Rowerem dotrzemy prawie wszędzie, szybko i bezkontaktowo. Wpływ na rowerową rewolucję ma nie tylko pandemia, ale i rosnąca świadomość zalet transportu rowerowego i jego pozytywnego wpływu na zdrowie, środowisko i ekologię.

Holidu, wyszukiwarka apartamentów i domów wakacyjnych, postanowiła sporządzić ranking miast w Polsce z największą ilością dostępnych ścieżek rowerowych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie! Ranking został stworzony na podstawie danych ze strony OpenStreetMaps.

Nie jest zaskoczeniem, że biorąc pod uwagę całkowitą długość ścieżek rowerowych mierzoną w kilometrach, na pierwszym miejscu jest Warszawa (526 km), a tuż za nią Wrocław (263 km), Poznań (185 km), Kraków (165 km) i Łódź (159 km). Patrząc jednak na miasta, które oferują największą liczbę ścieżek rowerowych na mieszkańca, ranking wygląda następująco:

ścieżki rowerowe w Polsce na mieszkańca

1. Dąbrowa Górnicza – 0,64 m tras rowerowych na mieszkańca

Dąbrowa Górnicza zdobywa pierwsze miejsce z łączną liczbą 76 km ścieżek rowerowych, co odpowiada około 0,64 m na mieszkańca. Ostatnio w Dąbrowie Górniczej powstało ponad 12 km nowych ścieżek rowerowych. Wszystko w trosce o mieszkańców i komfortowe przemieszczanie się jednośladem, na przykład w drodze do pracy. Co prawda, obecnie nie można jeszcze wypożyczyć roweru miejskiego, ale obecne władze zobowiązały się do stworzenia takiej możliwości wraz z utworzeniem nowych połączeń rowerowych biegnących przez Będzin, Gołonóg, byłą Hutę Katowice, Ząbkowice i strefę inwestycyjną w Tucznawie.

2. Koszalin – 0,63 m tras rowerowych na mieszkańca

Drugim z kolei miastem, który może pochwalić się zwiększającą się liczbą ścieżek rowerowych jest Koszalin. Władze tego miasta przeznaczą około 3 milionów złotych na budowę nowych ścieżek rowerowych w całym mieście. Co więcej, ze względu na dużą popularność miejskich rowerów, już od maja w Koszalinie pojawi się jeszcze więcej jednośladów firmy Nextbike Polska S.A.

3. Rzeszów – 0,54 m tras rowerowych na mieszkańca

Podium zamyka Rzeszów, który może pochwalić się posiadaniem odcinka autostrady rowerowej Green Velo (najdłuższa trasa rowerowa w Polsce), która biegnie przez całą wschodnią Polskę. W Rzeszowie nie musimy martwić się również od dostęp do miejskich rowerów. Co więcej, co weekend w sezonie wiosenno-letnim organizowane są zjazdy rowerowe amatorów i bardziej zaawansowanych kolarzy, którzy chcą razem odkrywać zakątki Rzeszowa. Dla fanów kolarstwa szosowego, okolice tego miasta zachwycają trasami z niesamowitymi widokami!

4. Toruń – 0,52 m tras rowerowych na mieszkańca

Poza podium, ale z imponującą infrastrukturą rowerową, na 4 miejscu plasuje się Toruń. Nie każdy wie, że to miasto pod względem długości dróg dla rowerów w stosunku do długości ulic, znajduje się na trzecim miejscu w kraju, wyprzedzając największe miasta Polski. 30 stacji rowerów miejskich, 105 km ścieżek rowerowych, 5 tysięcy miejsc parkingowych dla jednośladów, trasy prowadzące do malowniczych zakątków poza miastem – to właśnie Toruń.

5. Włocławek – 0,45 m tras rowerowych na mieszkańca

Włocławek to kolejne miasto, które zaskakuje malowniczymi trasami rowerowymi takimi jak Wiślana Trasa Rowerowa czy ścieżki biegnące do Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Do dyspozycji na terenie miasta są rowery miejskie, do których niedługo dołączy oferta wypożyczenia rowerów elektrycznych. Planowana jest również rozbudowa i modernizacja infrastruktury rowerowej we Włocławku.

6. Białystok – 0,43 m tras rowerowych na mieszkańca

Białystok może pochwalić się faktem iż, ścieżki rowerowe w tym mieście stanowią 36% wszystkich dróg publicznych. Do tego, jazda rowerem jest tu bezpieczna, a władze miasta dbają o sukcesywną rozbudowę infrastruktury rowerowej. Dotychczas w Białymstoku dostępne były rowery miejskie, ale ze względu na pandemię, projekt ten tymczasowo wstrzymano.

7. Olsztyn – 0,42 m tras rowerowych na mieszkańca

Olsztyn zachwyca malowniczymi ścieżkami rowerowymi, które ciągną się wśród olsztyńskich parków i lasów. Kto jeszcze nie był, powinien przejechać się Łynostradą, z uroczymi widokami na miasto i rzekę Łyna. To nie wszystko, w Olsztynie organizowane są sezonowe spotkania, rajdy i zawody kolarskie dla każdego!

8. Wrocław – 0,41 m tras rowerowych na mieszkańca

Wrocław posiada aż 264 km ścieżek rowerowych, co odpowiada 0,41 m ścieżki na mieszkańca. Co więcej, przez Wrocław przebiegają dwie niesamowite trasy – międzynarodowa trasa EuroVelo 9, prowadząca aż do Puli w Chorwacji i 313-kilometrowa trasa wzdłuż rzeki Odry. Turyści przyjeżdżający do Wrocławia mogą zwiedzić to piękne miasto wypożyczając jeden z miejskich rowerów.

9. Tarnów – 0,41 m tras rowerowych na mieszkańca

Tarnów może pochwalić się aż 25 trasami rowerowymi, zarówno nizinnymi jak i górskimi. Dla tych, którzy lubią adrenalinę stworzono nawet tzw. tor rowerowy „Dirt” na os. Legionów. Okolice Tarnowa to również trasa znanej Velo Małopolska.

10. Kalisz – 0,40 m tras rowerowych na mieszkańca

W ostatnich latach Kalisz mocno zainwestował w infrastrukturę dla rowerzystów, dzięki której powstało 5 z 7 planowanych tras rowerowych. Mieszkańcy tego miasta mogą pochwalić się 0,40 m ścieżek rowerowych na mieszkańca, tym samym zamykając nasz ranking rowerowych miast Polski.

Top 4 europejskich stolic rowerowych

Choć może się to wydawać zaskakujące, Amsterdam nie jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o ilość ścieżek rowerowych na mieszkańca. To Helsinki zajmują pierwsze miejsce, znacznie wyprzedzając inne miasta, z 2,05 m ścieżek rowerowych na mieszkańca i imponującą liczbą 1 301 km ścieżek rowerowych w całym mieście. Za stolicą Finlandii plasuje się Sztokholm z 1 m ścieżek rowerowych na mieszkańca i 913 km ścieżek rowerowych ogółem. Brązowy medal przypadł wspomnianemu wcześniej Amsterdamowi, który posiada 858 km ścieżek rowerowych, czyli 0,99 m na mieszkańca.

Metodologia:

Ten ranking został opracowany na podstawie danych z OpenStreetMap w kwietniu 2021 roku, biorąc pod uwagę 40 największych miast w Polsce pod względem populacji. Obliczono całkowitą liczbę kilometrów każdego pasa rowerowego oznaczonego jako taki na platformie, odfiltrowując podkategorie, które dały nieprawidłowe wyniki podczas ręcznego sprawdzania. Pod uwagę brane były tylko drogi rowerowe znajdujące się w obrębie linii miasta narysowanych na stronie OpenStreetMap. Wyniki dla każdego miasta zostały zsumowane i obliczono wskaźnik w metrach na mieszkańca. Zwykłe drogi bez specjalnych oznaczeń nie były brane pod uwagę. Ulice, na których po obu stronach wybudowano ścieżkę rowerową, zostały policzone osobno.

O Holidu

Holidu jest czołową metawyszukiwarką obiektów wakacyjnych. Naszym celem jest ułatwienie rezerwacji domów i apartamentów wakacyjnych na całym świecie za najniższą możliwą cenę. Firma również pomaga właścicielom obiektów wakacyjnych w zwiększeniu liczby rezerwacji przy mniejszym nakładzie pracy, dzięki łatwemu w obsłudze oprogramowaniu pod marką Bookiply. Holidu zostało założone w 2014 roku przez braci Johannes’a i Michael’a Siebers. Ten szybko rozwijający się startup, z siedzibą główną w Monachium, posiada lokalne biura w najatrakcyjniejszych miejscach turystycznych na świecie. Więcej informacji można znaleźć na stronach https://www.holidu.pl/ i https://www.bookiply.com.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.