Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Tour de Pologne Junior – czas na podsumowanie

Tour de Pologne Junior – czas na podsumowanie

W dniach 5-9 sierpnia cały kolarski światek emocjonował się naszym narodowym wyścigiem z kalendarza WorldTour – Tour de Pologne. Równocześnie w ramach Tour de Pologne Junior rywalizowali młodsi uczestnicy.

Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

W dniach 5-9 sierpnia cały kolarski światek emocjonował się naszym narodowym wyścigiem z kalendarza WorldTour – Tour de Pologne. Równocześnie w ramach Tour de Pologne Junior rywalizowali młodsi uczestnicy.
Zmagania toczyły się w czterech kategoriach wiekowych: żak, żakini, młodzik oraz młodziczka. Na 1. etapie (Katowice) wśród młodziczek wygrała Weronika Wąsaty (Starogardzkie Towarzystwo Cyklistów). Druga była Gabriela Kaczmarczyk (Vento Bike Team Daleszyce), a trzecia Gabriela Pustkowiak (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne). W rywalizacji młodzików wygrał Kacper Mientki (Copernicus Toruń) przed Szymonem Wroną (KS Deichmann SKSM Abus Sobótka) i Wiktorem Gałdynem (KTK Kalisz). Najlepszym żakiem był Mikołaj Legieć (UKS Centrum Spedycja Pawbud Nowa Ruda), a żakinią Gabriela Nowakowska (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne).
Drugi etap rozgrywany był w Zabrzu. Najlepszym młodzikiem był Wiktor Gałdyn, który wyprzedził Kacpra Mientkiego i Artura Kowalskiego (Copernicus Toruń). Rywalizację młodziczek rozstrzygnęła na własną korzyść Gabriela Kaczmarczyk. Druga była Paulina Hojka (LKK GOS Mszana Fuji), a trzecia Weronika Wąsaty. Po raz kolejny najlepszym żakiem był Mikołaj Legieć. Po zwycięstwo w kategorii żakini sięgnęła z kolei Maria Okrucińska (Copernicus Toruń).
Fot.: Monika Mientka
Gospodarzem trzeciego etapu było miasto Bielsko-Biała. Kolejny triumf wśród młodzików wywalczył Wiktor Gałdyn. Drugi był tym razem Szymon Terlecki (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne), a trzeci Kacper Mientki. W kategorii młodziczek po zwycięstwo etapowe sięgnęła Nadia Hartman (Szkółka Kolarska MOSiR Wodzisław Śląski). Druga była Gabriela Kaczmarczyk, a trzecia Weronika Wąsaty. Trzecie zwycięstwo na swoim koncie zapisał wśród żaków Mikołaj Legieć. Najlepszą żakinią była Maria Okrucińska. 8 sierpnia uczestnicy zmagań mogli liczyć na dzień przerwy.
Ostatni etap Tour de Pologne Junior rozgrywany był w Krakowie. Wśród młodzików wygrał Kacper Mientki. Drugi był Wiktor Gałdyn, a trzeci Artur Kowalski. Najlepszą młodziczką była w Krakowie Gabriela Pustkowiak. Druga finiszowała Paulina Hojka, a trzecia była Oliwia Gerc (Copernicus Toruń). Doskonałą formę w rywalizacji żaków potwierdził Mikołaj Legieć, który wygrał również w Krakowie. Najlepszą żakinią była natomiast Malwina Maciejewska (Fundacja KK A.Skalniak).
Fot.: Joanna Hartman
W klasyfikacji generalnej młodzików triumfował Kacper Mientki. Na drugim miejscu sklasyfikowano Wiktora Gałdyna, a na trzecim Artura Kowalskiego. Wśród młodziczek wygrała Gabriela Kaczmarczyk. Druga w generalce była Weronika Wąsaty, a trzecia Nadia Hartman. Pierwsze miejsce wśród żaków bezapelacyjnie wywalczył Mikołaj Legieć. Drugi był Oskar Rybak (CzKKS Kolejarz Jura Częstochowa), a trzeci Paweł Nowak (UKKS Imielin Team). Najlepszą żakinią w całym Tour de Pologne Junior była Maria Okrucińska. Drugie miejsce zajęła Gabriela Nowakowska, a trzecie Emilia Bindacz (UKS Feniks Rydułtowy).
Swoim komentarzem po bardzo udanym występie na trasie Tour de Pologne Junior podzieliła się z nami Nadia Hartman. – Za mną 4 dni fajnego ścigania na wysokim poziomie. Dziewczyny były bardzo mocne. Cieszę się, że wygrałam górski etap w Bielsku-Białej tzw. królewski. W Krakowie chciałam uciec na solo, ale niestety dziewczyny były czujne. Jestem zadowolona z 3. miejsca w klasyfikacji generalnej. Pogoda dla wszystkich była taka sama, więc nie ma co narzekać. Następne starty to trochę ścigania MTB, jeśli sytuacja związana z pandemią pozwoli, to na szosę wrócimy we wrześniu – mówi Hartman.
Fot.: Monika Mientka
Udało nam się również porozmawiać ze zwycięzcą Tour de Pologne Junior w kategorii młodzików, którym okazał się Kacper Mientki. – Jestem bardzo zadowolony z występu w tegorocznym Tour de Pologne Junior. Udało mi się zwyciężyć na dwóch moich ulubionych etapach – w Katowicach i w Krakowie. Na wszystkich etapach stanąłem na podium i zwyciężyłem w klasyfikacji generalnej. Nie było łatwo, walczyłem do ostatniego etapu z Wiktorem Gałdynem, zgromadziliśmy tą samą liczbę punktów i o generalce zadecydował etap w Krakowie. Zwyciężyliśmy także w klasyfikacji drużynowej. Najtrudniejszy dla mnie w całym wyścigu był ponad 30-stopniowy upał. Jestem niezwykle usatysfakcjonowany, że udało mi się odnieść zwycięstwo w tak prestiżowym wyścigu jak TdP Junior. Tutaj swoją karierę rozpoczynał Michał Kwiatkowski. Wyścig jak co roku był świetnie zorganizowany i bardzo się cieszę, że się odbył. Ten rok z powodu koronawirusa nie jest łatwy, ale dla mnie jak na razie jest bardzo udany. Oprócz triumfu w TdP, zwyciężyłem także w mistrzostwach Polski szkółek kolarskich. Chciałem podziękować moim trenerom i całej ekipie Copernicus CCC Toruń – powiedział Mientki.
Mateusz Gruszeczka - Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.