Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Tour de Pologne po nowemu – krótszy i w innym terminie

Tour de Pologne po nowemu – krótszy i w innym terminie

Zgodnie z nowym kalendarzem Międzynarodowej Unii Kolarskiej tegoroczny Tour de Pologne, należący do najbardziej prestiżowego cyklu UCI World Tour, odbędzie się w dniach 5-9 sierpnia – wspólnie zadecydowali organizatorzy i...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Zgodnie z nowym kalendarzem Międzynarodowej Unii Kolarskiej tegoroczny Tour de Pologne, należący do najbardziej prestiżowego cyklu UCI World Tour, odbędzie się w dniach 5-9 sierpnia – wspólnie zadecydowali organizatorzy i Międzynarodowa Unia Kolarska.

Pierwotnie miał on się odbywać w lipcu, jeszcze przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio. Pandemia koronawirusa storpedowała jednak wszystkie imprezy, w tym sportowe, pierwszego półrocza. UCI uwolniła wyścigi od początku sierpnia. Jest jedna, bardzo istotna zmiana – zamiast siedmiu etapów, jak było planowane i do czego kibice zdążyli się już przyzwyczaić, będzie tylko pięć etapów. Przesunięcie terminu i skrócenie wyścigu z siedmiu do pięciu etapów związane jest z pandemią koronawirusa. Co ciekawe, choć sezon zacznie klasyczny wyścig Strade Bianche we Włoszech 1 sierpnia, to 77. Tour de Pologne będzie pierwszym wyścigiem etapowym w kalendarzu UCI World Tour po długiej przerwie.

W ostatnich dniach trwały intensywne prace Międzynarodowej Unii Kolarskiej i organizatorów wyścigu nad możliwością kontynuacji sezonu przerwanego w połowie marca. Na drodze wspólnych ustaleń nowy kalendarz przewiduje sierpniowy termin dla Tour de Pologne. Polski narodowy wyścig odbędzie się w formule pięcioetapowej tak, aby w kalendarzu znalazło się miejsce również dla innych zawodów, które ze względu na pandemię koronawirusa nie mogły się odbyć w planowych terminach.

To bardzo dobra wiadomość, która dodała nam sporo optymizmu. Wyznaczona data powrotu do kolarskiej rywalizacji jest ważna dla wszystkich – kolarzy i grup zawodowych, naszych sponsorów i partnerów, także dla kibiców – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne. – Jesteśmy w pełni przygotowani, aby przeprowadzić wyścig, ale oczywiście sytuacja jest stale monitorowana, a priorytetem pozostaje ochrona zdrowia, zapewnienie bezpieczeństwa i przestrzeganie wszystkich ograniczeń wprowadzonych przez władze. Tymczasem cieszymy się, że Międzynarodowa Unia Kolarska daje nam taką możliwość i pracujemy nad dostosowaniem trasy do nowych wymogów.

W najbliższych tygodniach Lang Team (organizator imprezy) będzie współpracował z Międzynarodową Unią Kolarską, a także polskimi władzami, aby opracować optymalny scenariusz rozegrania 77. Tour de Pologne tak, aby wyścig stał na najwyższym poziomie organizacyjnym, a jednocześnie mieścił się w ograniczeniach wynikających z tej wyjątkowej sytuacji. Szczegóły dotyczące trasy zostaną podane wkrótce. W planowanym w pierwotnej wersji wyścigu były jak zwykle etapy w Małopolsce – w Krakowie, na Podhalu. Z okazji setnych urodzin papieża Jana Pawła II na trasie miały być obecne też Wadowice. Ciekawy byłby etap z metą na Kocierzu. Zobaczymy, ile z tych miejsc zostanie na trasie, ale z pewnością górskie etapy zostaną zachowane, bo to jest clou kolarstwa.

Jacek Żukowski Gazeta Krakowska, Dziennik Polski

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.