Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

V Cross Duathlon Żarnowiec 2021 już jutro!

V Cross Duathlon Żarnowiec 2021 już jutro!

“…Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie…”. Tak rzekł mawiać przed laty Imć Stanisław Jachowicz. I wiele przykładów z życia pokazuje, że miał rację! Pokonujemy tysiące kilometrów...
Tekst przeczytasz w ok. 5 minut.

Udostępnij artykuł

“…Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie…”. Tak rzekł mawiać przed laty Imć Stanisław Jachowicz. I wiele przykładów z życia pokazuje, że miał rację! Pokonujemy tysiące kilometrów w sezonie dojeżdżając na treningi i zawody daleko od domu, a czasem pod samym nosem wyrasta nam coś naprawdę godnego uwagi. Przykładem takiego wydarzenia jest na pewno Cross Duathlon Żarnowiec, który odbędzie się już jutro w podpoznańskiej gminie Dopiewo z udziałem 169 zawodników, w tym prawie 30 kobiet. Formuła zawodów, które rozpoczną się przy wiacie w Żarnowcu o godz. 12.00 (dojazd do godz. 11.0. 0!!!), to bieg (ok. 3 km) – rower (ok. 16 km) – bieg (ok. 4,5 km). Trasa (bez „grama” asfaltu!) skupiona jest w okolicy tzw. „Źródełka” i wiedzie po okolicznych polach, lasach i łąkach, a jej przewyższenie wynosi 180 metrów.

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dopiewie I Cross Duathlon Żarnowiec zorganizował 29 października 2016 roku. W biegu wystartowało wtedy ponad 160 zawodników (w tym 113 indywidualnie), którzy mieli do pokonania ok. 2 km biegu (już na jego początku wszyscy zostali zaskoczeni koniecznością wbiegnięcia drewnianymi schodami ok. 40 metrów w górę!), 11 km jazdy rowerem i ponownie trasę biegową, ale na dystansie 4,5 km. W kategorii Open mężczyzn wygrał Paweł Gramacki z Trzcielina, wśród pań tryumfowała Magdalena Mieścicka z Poznania.

Do II edycji Cross Duathlon Żarnowiec w 2017 r. zgłosiło się ponad 140 zawodników, z których 96 wystartowało indywidualnie. Dla uczestników przygotowana została wydłużona i zmodyfikowana trasa, a dystanse wynosiły kolejno: ok. 3 km biegu, 12 km jazdy rowerem oraz 4,5 km ponownego biegu i kryły w sobie wiele utrudnień. Aura sprawiła, że na drodze było mokro, błotniście, ślisko i wietrznie. Wg wielu startujących znacznie wpłynęło to na zwiększenie poziomu trudności, a tym samym atrakcyjności imprezy. Cross Duathlon Żarnowiec 2017 zainteresował nie tylko ludzi, bowiem na jednym odcinku etapu rowerowego pojawił się dzik, który postanowił zobaczyć co się dzieje na jego terenie… Najlepiej z trasą poradził sobie zwycięzca kat. Open mężczyzn Radosław Ostrowski z Puszczykowa, wśród kobiet najszybszą okazała się Małgorzata Krawczyk z Zielonej Góry.

Na trasie III Crossu w 2018 r. wśród 186 uczestników spotkać można było obu zwycięzców poprzednich edycji, ale w stawce 132 zawodników rywalizujących indywidualnie zwyciężył Adrian Drab z Kalisza, a najlepszą wśród pań w kat. Open była Patrycja Wachowska z Grójca Małego. Wszyscy zawodnicy na metę przybiegali z uśmiechem na twarzy, a każdy z nich otrzymywał pamiątkowy medal. Na uczestników czekała gorąca kawa, herbata i przepyszna zupa węgierska. W rozmowach dało się słyszeć opowieści o dzikach na trasie, dobrej muzyce, dopingu i sprawnej organizacji.

IV edycja Cross Duathlon Żarnowiec w 2018 r. przywitała uczestników piękną, słoneczną pogodą podkreślając jeszcze mocniej walory przyrodnicze trasy, bowiem faktycznie dostarcza ona niezapomnianych wrażeń. W zawodach wystartowały aż 193 osoby – jak do tej pory najwięcej ze wszystkich edycji imprezy. W kat. Open wśród 113 uczestników wygrał Sylwester Swat ze Skórzewa, przed Mateuszem Kozinogą z Poznania i Krzysztofem Śliwą z Częstochowy. Wśród Pan najszybsza była Emilia Korbanek z Poznania, drugie miejsce zajęła Edyta Swat z Przeźmierowa, a trzecie – Aleksandra Libera (P-ń). Natomiast wyścig sztafet w kat. do 50 lat (suma wieku rowerzysty i biegacza) wygrały „Klopsy” (Iwona i Aleksandra), w kat. 51-70 lat – „Wściekłe Koty” (Tomasz i Krystian) z najlepszym czasem wśród wszystkich 40 startujących w imprezie sztafet, tj. 1:14:45. Z kolei w najliczniej obsadzonej rywalizacji 26 sztafet w kat. 71-90 lat wygrała „Cytadela by Night +” (Krzysztof i Robert) z czasem 1:14:46, a w rywalizacji duetów o sumie wieku powyżej 91 lat zwyciężył „SIM Dopiewo” (Józef i Paweł).

W tym roku faworytami są m.in. „Śmigające ślimaki” (Jaromir z Poznania i Dagmar z Dąbrówki), którzy ostatnio zajęli w tej kat. 2 miejsce. W wyścigu indywidualnym powinni się natomiast liczyć:

Adrian Drab – zwycięzca z 2018 (wcześniej był drugi w 2017 r. i piąty w 2016 r.), dobry kolarz Rafał Łukawski z Poznania (kiedyś Puszczykowo) – drugi w 2016 r. i szósty w 2017 r., Michał Błajet ze Skórzewa – czwarty w 2019 i 17 r. oraz szósty w 2018 r., a także Mateusz Gajewski z Poznania – piąty w 2018 r. Dużą niewiadomą stanowić będzie postawa Krystiana Kalinowskiego, który przyjedzie do Żarnowca aż z Białegostoku! Aby się przekonać jak pójdzie jemu, jak i pozostałym uczestnikom imprezy, wystarczy pojawić się jutro przed południem na trasie Jubileuszowego Crossu, na który zapraszają organizatorzy z GOSiR w Dopiewie.

Opracował: Mariusz Frąckowiak

Informacja Prasowa

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.