Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Wszystko, co musisz wiedzieć jak zmierzyć koło w rowerze: Poradnik do zmiany i pomiaru kół rowerowych w calach

Wszystko, co musisz wiedzieć jak zmierzyć koło w rowerze: Poradnik do zmiany i pomiaru kół rowerowych w calach

Wybór odpowiedniego koła do roweru to kluczowy element, zwłaszcza jeśli marzysz o szybkich, aniżelizach, czy podbijaniu wymagających szlaków górskych. Istotne jest jednak, aby umieć prawidłowo zmierzyć koło rowerowe i wiedzieć,...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Wybór odpowiedniego koła do roweru to kluczowy element, zwłaszcza jeśli marzysz o szybkich, aniżelizach, czy podbijaniu wymagających szlaków górskych. Istotne jest jednak, aby umieć prawidłowo zmierzyć koło rowerowe i wiedzieć, jak je wymienić. Nie jest to skomplikowane, ale wymaga kilku konkretnych kroków. W tym poradniku przeprowadzimy Cię przez proces zmiany i pomiaru kół rowerowych w calach, dzięki czemu zarówno zakup nowych kół stanie się prostszy, jak również ich wymiana nie będzie stanowiła żadnego problemu. Dlatego bierzemy miarkę w dłoń i zaczynamy!

Pomiary – co musisz wiedzieć?

To, jak zmierzyć koło rowerowe jest relatywnie proste. Wszystko, czego potrzebujesz to miarka. Najważniejszym parametrem jest średnica koła, czyli odległość pomiędzy dwoma najdalszymi punktami na obręczy. Ważne jest tutaj, do czego potrzebujesz ten pomiar. Jeżeli chcesz zmienić oponę, interesuje Cię średnica wynikająca bezpośrednio z obręczy. Jeżeli jednak chcesz zakupić nowe koło, powinieneś zmierzyć też średnicę opony. Pamiętaj, że wynik musisz przeliczyć na cale – 1 cal to około 2,54 cm. Jak zmierzyć cale w rowerze? Proste – pomiar w centymetrach dzielimy przez 2,54.

Pierwszy etap – mierzenie obręczy

Czyli jak dokładnie zabrać się za to mierzenie? Pierwszą rzeczą jest zdemontowanie opony. Wtedy znacznie łatwiej będzie Ci dostęp do obręczy i tym samym jej pomiar. Musisz wyposażyć się w jakiś cienki pasek papieru lub sznurka, który owiń wokół obręczy w jej najszerszym punkcie. Potem wystarczy zmierzyć długość owiniętego papieru miarką i podzielić przez 2,54. W ten sposób dowiesz się, jaka jest średnica obręczy w calach. Może to wydawać się jakimś mało precyzyjnym sposobem, ale nie potrzebujesz tutaj milimetrowej precyzji. Chodzi o to, żeby dobrać prawidłowy rozmiar koła, a różnice między nimi są zawarte w calach, nie milimetrach.

Drugi etap – mierzenie opony

Jak już zmienisz oponę, przystąp do mierzenia. Ten proces jest bardzo podobny do tego, który wykonałeś przy obręczy. Ponownie owiń papier lub sznurek wokół opony, a potem zmierz. Jak pewnie się domyślasz, wynik podziel na 2,54 i oto masz średnicę opony w calach.

Jak zmienić koło w rowerze?

Jak zmienić koło w rowerze? Kiedy już wiesz, jakie koło potrzebujesz, musisz je oczywiście zamontować. Wymiana może różnić się w zależności od rodzaju twojego roweru, ale w większości przypadków będziesz musiał odkręcić stare koło za pomocą klucza i następnie założyć nowe.

Podsumowanie

Wiedza na temat jak mierzyć koła w rowerze oraz jak zmienić koło w rowerze może zdawać się dość nieistotna na codzień. Dopóki nic złego się nie dzieje, nie zastanawiamy się nad tym. Ale w momencie, kiedy już chcemy wymienić oponę lub samą obręcz, ta wiedza jest nieoceniona. Możemy zaoszczędzić wiele czasu i nerwów, jeżeli wcześniej weźmiemy miarkę do ręki i dokonamy odpowiednich pomiarów. A teraz, jesteś już wyposażony w tę wiedzę i możesz podjąć decyzje o zmianie kół z pełnym przekonaniem. To naprawdę nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy tylko chcieć i trochę się wysilić.

W tym artykule dowiesz się, jak mierzyć koło rowerowe, przeliczać centymetry na cale, jak dokładnie zmienić koło w rowerze oraz ogólnie jak mierzyć koła w rowerze. Wszystkie te procesy opisane są krok po kroku, z naciskiem na praktyczne zastosowanie. Ta wiedza może okazać się nieoceniona w momencie, kiedy chcesz wymienić oponę lub samą obręcz. Dzięki niej zaoszczędzisz wiele czasu i nerwów. Za pomocą odpowiednich pomiarów, możesz podejmować decyzje o zmianie kół z pełnym przekonaniem.

Zobacz najbardziej trafne produkty:

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.