Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Wybieramy idealną rama rowerowa: rozmiar i typy ram rowerowych MTB na przykładzie Kross

Wybieramy idealną rama rowerowa: rozmiar i typy ram rowerowych MTB na przykładzie Kross

W dzisiejszych czasach, rower to nie tylko sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu, ale często stałe środek transportu. Niezależnie od powodów, dla których decydujemy się na jego zakup, jednym z...
Tekst przeczytasz w ok. 5 minut.

Udostępnij artykuł

W dzisiejszych czasach, rower to nie tylko sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu, ale często stałe środek transportu. Niezależnie od powodów, dla których decydujemy się na jego zakup, jednym z nieodzownych elementów, na które musimy zwrócić uwagę, jest rama rowerowa. Ilość dostępnych modeli i rozmiarów ram rowerowych może przyprawić o zawrót głowy. Szczególnie, jeśli interesuje nas rama rowerowa MTB. Dlatego, w tym artykule przyjrzymy się dokładniej tematyce rama rowerowa rozmiar i rama rowerowa rozmiary, w szczególności na przykładzie popularnej marki Kross. Wyjaśnimy, na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnego rozmiaru ramy rowerowej i jakie mamy typy ram rowerowych MTB do wyboru. Gotowi na przejażdżkę przez gąszcz informacji? Zaczynamy!
Bike frames

Podstawowe informacje o ramach rowerowych MTB

Podstawowym elementem każdego roweru, które nie tylko decyduje o jego wytrzymałości, ale również o komforcie i efektywności podczas jazdy, jest rama rowerowa. Ten aspekt przybiera na znaczeniu w kontekście rowerów górskich (MTB), gdzie specyficzne warunki eksploatacji mogą wpłynąć na wybór odpowiedniego modelu ramy. Rowerzyści poruszający się na rowerach MTB często muszą pokonać nierówne tereny, gwałtowne zjazdy czy skomplikowane podjazdy — sytuacje, w których sprawdza się zarówno solidność sprzętu, jak i jego właściwa geometria.

Rodzaje ram rowerowych MTB

Na rynku znajdują się różne rodzaje ram rowerów górskich. Klasyfikowane są one zazwyczaj ze względu na konstrukcję zawieszenia:

  • Hardtail

    – rowery te posiadają amortyzację tylko w przedniej części (widelec amortyzowany), co pozwala zredukować ich wagę. Idealne są na szybkie trasy terenowe oraz maratony MTB.

  • Full suspension

    – to ramy z pełnym zawieszeniem, które oprócz przedniego zawieszenia posiadają też amortyzację w tylnej części ramy. Idealne na bardzo techniczne i trudne trasy górskie.

Wybór odpowiedniego rozmiaru ramy rowerowej

Jak zmierzyć rama rowerową rozmiar?

Wysokość ramy, czyli rama rowerowa rozmiary, można określić mierząc odległość od środka suportu (miejsce, w którym obracają się pedały) do górnej krawędzi rury podsiodłowej (miejsce, gdzie wchodzi sztyca siodła). Pomimo że są to standardowe metody, wartość ta może zależeć od modelu roweru oraz od producenta.

Chociażby firma Kross, która w swoich specyfikacjach podaje **rozmiary ram** w postaci oznaczeń: XS, S, M, L, XL. Każde z nich odpowiada określonym wielkościom ram zależnym od wzrostu użytkownika roweru.

Jak dobrać rama rowerowa rozmiar na przykładzie marki Kross?

Podczas wyboru ramy istotne jest dostosowanie jej wielkości do wzrostu rowerzysty. Przykładowa tabela przedstawia dopasowanie rozmiarów ram rowerowych MTB marki Kross do wzrostu użytkownika:

Wielkość ramy Wzrost użytkownika
XS do 160 cm
Kross rozmiar ramy S 160 – 170 cm
M 171 – 180 cm
L 181 – 190 cm
XL 191 cm i więcej

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Rama rowerowa rozmiar to jedno, ale pamiętać również należy o tzw. 'reach’ (odległość od górnej części główki ramy do suportu) i 'stack’ (wysokość od środka suportu do górnej części główki ramy). To kluczowe elementy, które decydują o pozycji rowerzysty na rowerze oraz ogólnej ergonomii podczas jazdy.

Nie zapomnij o przymiarce!

Choć teoretycznie dobranie odpowiedniego rozmiaru ramy wydaje się proste, w praktyce warto go zweryfikować. Jeśli masz możliwość przymierzenia roweru przed zakupem, nieprawdopodobnie warto to zrobić. To, jak rower 'leży’, czy jest wygodny, czy pozycja jazdy jest nam odpowiadająca, to kwestie, które da się ocenić jedynie w praktyce podczas rzeczywistej jazdy próbnej.

Podsumowanie

Znalezienie idealnego rozmiaru ramy rowerowej MTB, szczególnie przy wyborze tak renomowanej marki jak Kross, to klucz do komfortowej i efektywnej jazdy. Miejmy nadzieję, że nasze wskazówki pomogły Ci w wyborze idealnej ramy, a Twoje kolejne przygody na rowerze będą jeszcze przyjemniejsze! Pamiętaj jednak, że niezależnie od wyboru, regularne użytkowanie i właściwa pielęgnacja roweru są podstawą jego długowieczności i Twojej satysfakcji z jazdy.

Bike frames

Wybór odpowiedniej ramy rowerowej MTB jest kluczowy dla komfortu i efektywności jazdy. Są dwa rodzaje ram dostępnych: Hardtail (z amortyzacją tylko na przodzie) i Full suspension (z pełnym zawieszeniem na przodzie i z tyłu). Ważne jest, aby dobrać rozmiar ramy do swojego wzrostu, a producenci rowerów często podają to w standardach XS, S, M, L, XL. Rama, 'reach’ i 'stack’ są kluczowymi elementami, które decydują o pozycji rowerzysty na rowerze i ogólnej ergonomii jazdy.

Aby dogłębnie zgłębić temat rowerów, zapraszamy do przeczytania naszych innych artykułów: Jak wybrać idealne amortyzatory do roweru? Poradnik zakupowy na Allegro i OLX, Doskonały hak na rower: Jak wybrać najlepszy hak rowerowy dla siebie i swojego dziecka?, czy Jak wybrać idealny dzwonek do roweru? Przewodnik dla dorosłych i dzieci.

Pamiętaj, że podczas wyboru roweru istotne jest również przetestowanie go w praktyce oraz regularna pielęgnacja sprzętu. Jesteśmy pewni, że nasze porady pomogą Ci znaleźć idealny rower MTB dla siebie.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.