Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Wybieramy odpowiedni rozmiar roweru dla dziecka – jak dopasować rower do wzrostu 130 cm, 140 cm i 150 cm?

Wybieramy odpowiedni rozmiar roweru dla dziecka – jak dopasować rower do wzrostu 130 cm, 140 cm i 150 cm?

Wybór właściwego roweru dla twojego dziecka to zadanie złożone, które wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Wielu rodziców zastanawia się, jaki rozmiar roweru wybrać dla swojej pociechy – czy to na...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Wybór właściwego roweru dla twojego dziecka to zadanie złożone, które wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Wielu rodziców zastanawia się, jaki rozmiar roweru wybrać dla swojej pociechy – czy to na 10-te urodziny, czy gdy dziecko osiągnie 130, 140 czy 150 cm wzrostu. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące rozmiaru roweru dla dziecka, aby umożliwić wybór najodpowiedniejszego modelu, gwarantującego bezpieczeństwo i komfort jazdy. Sprawdźmy, jakie są zalecenia ekspertów w tym zakresie.

Rozmiar roweru dla dziecka: jakie parametry są kluczowe?

Wbrew temu, co zwykli mówić niektórzy sprzedawcy, rozmiar roweru nie jest detalem. Nie jest też kwestią, którą można lekceważyć kupując rower „na podrostek”. Z niewłaściwie dobranym sprzętem, dziecko może nie tylko stracić zapał do jazdy, ale przede wszystkim naraża się na ryzyko urazów. Przede wszystkim, rozmiar roweru dla dziecka powinien być wybierany na podstawie wzrostu malucha.

Jaki rozmiar roweru dla dziecka 130 cm?

Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź najpierw jakie parametry powinien mieć wybrany model. Dla dziecka o wzroście 130 cm zaleca się rower z kołami o średnicy 20 cali. Ten rozmiar opon w połączeniu z niską ramą pozwoli na swobodne dotarcie stopami do ziemi, co zdecydowanie ułatwia naukę utrzymania równowagi podczas jazdy. Tego typu rowery zwykle są wyposażone w dodatkowe kółka boczne – stanowią więc idealne rozwiązanie dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę na dwóch kółkach.

Jaki rozmiar roweru dla dziecka 10 lat?

Z kolei, jeśli Twoja pociecha ma już 10 lat, warto przejść do nieco większego roweru. Dziesięcioletnie dziecko zazwyczaj bez problemu poradzi sobie z rowerem wyposażonym w koła o średnicy 24 cale. Warto jednak o tym pamiętać, że niektóre dzieci w tym wieku nadal mogą potrzebować mniejszego roweru. Dlatego zawsze warto przeprowadzić próbną jazdę przed zakupem.

Jaki rozmiar roweru dla dziecka 140 cm?

Jednym z kolejnych importantnych kroków jest dobór roweru dla dzieci o wzroście 140 cm. Ten wzrost zwykle odpowiada wcześniej wspomnianemu wiekowi 10 lat, jednak w niektórych przypadkach może dotyczyć młodszych dzieci. Jeśli Twoje dziecko ma około 140 cm wzrostu, na pewno powinno poczuć się komfortowo na rowerze z 24-calowymi kołami. Rower taki posiada większa ramę, a przez to jest bardziej stabilny mozemy mieszcząc sprawność fizyczną większości 10-letnich dzieci.

Kalkulator doboru roweru w zależności od wzrostuJaki rozmiar roweru dla dziecka 150 cm?

Ostatecznie, przyszedł czas na te dzieciaki, które mają już na tyle dużo wzrostu, że potrzebują roweru dorosłego. Będzie to na pewno wybór dla dzieci mierzących około 150 cm. Dla nich odpowiednie będą rowery z kołami o średnicy 26 cali. Warto jednak pamiętać, że podczas wyboru roweru dla dziecka o takim wzroście należy zwracać uwagę nie tylko na wielkość kół, ale także na wielkość ramy czy rodzaj przerzutek. W związku z tym warto skonsultować się z odpowiednim specjalistą.

Oczywiście, warto zawsze pamiętać o dopasowaniu kasku i innych elementów ochronnych. Bezpieczeństwo naszej pociechy jest przecież najważniejsze!

Podsumowanie

W tym artykule dyskutujemy o tym, jak dobrze dopasować rozmiar roweru do wzrostu dziecka. Dla dziecka o wzroście 130 cm zaleca się rower z kołami o średnicy 20 cali. Dziesięcioletnie dziecko zazwyczaj bez problemu poradzi sobie z rowerem wyposażonym w koła o średnicy 24 cale. Jeśli Twoje dziecko ma około 140 cm wzrostu, na pewno powinno poczuć się komfortowo na rowerze z 24-calowymi kołami. W przypadku dzieci o wzroście 150 cm, zalecana jest wielkość kół 26 cali.

Znaleźć odpowiedni rower dla Twojego dziecka, możesz korzystając z poniższych kategorii:

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.