Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Wygodne spodenki rowerowe – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Wygodne spodenki rowerowe – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Spodenki rowerowe to podstawowy element odzieży kolarskiej. Muszą być przede wszystkim wygodne i zapewniać komfortową jazdę. Producenci oferują bardzo wiele różnych modeli sportowych spodenek. Na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Spodenki rowerowe to podstawowy element odzieży kolarskiej. Muszą być przede wszystkim wygodne i zapewniać komfortową jazdę. Producenci oferują bardzo wiele różnych modeli sportowych spodenek. Na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Spodenki rowerowe z wkładką

Każdy zapalony rowerzysta wie, że odpowiednia wkładka w kolarskich spodenkach to podstawa. Wysokiej jakości żelowa lub piankowa wkładka ma właściwości amortyzujące, zapobiega otarciom i sprawia, że nawet kilkugodzinny trening może być komfortowy. W przypadku spodenek rowerowych (https://www.mikesport.pl/spodenki-rowerowe), które posiadają tego typu wkładki, nie trzeba już zakładać dodatkowej warstwy bielizny. Są one wystarczającym zabezpieczeniem, ponieważ wkładki posiadają często również właściwości antybakteryjne. Zakładając nowe spodenki, warto pamiętać o tym, że wkładka dopasowuje się do kości kulszowych oraz sposobu poruszania się podczas jazdy dopiero po przejechaniu pewnej liczby kilometrów. Producenci stosują tutaj różne technologie. Wkładka może być wykonana z pianki, gąbki lub żelu. Cena spodenek kolarskich często jest uzależniona właśnie od jakości tego elementu.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, kupując spodenki rowerowe?

Spodenki rowerowe powinny ściśle przylegać do ciała. Chyba, że zdecydujesz się na szorty kolarskie, wyróżniające się luźniejszym fasonem. Szorty jednak nie sprawdzają się w przypadku każdego stylu jazdy, dlatego najpopularniejsze modele spodenek na rower to jednak obcisłe legginsy. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • Płaski szew

Obcisłe spodenki rowerowe powinny być szyte za pomocą tak zwanego płaskiego szwu. Zwykłe szwy mogłyby powodować otarcia albo uciskać podczas dłuższej jazdy.

  • Odpowiedni materiał

Spodenki kolarskie muszą być wykonana z odpowiedniego materiału. Takie spodenki muszą być mocne, odporne na mechaniczne przetarcia oraz bardzo rozciągliwe i opinające ciało. Duże znaczenie ma również odpowiednia termoregulacja.

  • Wykończenie nogawek

Nogawki spodenek rowerowych mogą być wykończone na kilka sposobów – najczęściej na wewnętrznej stronie znajdują się silikonowe elementy, które zapobiegają podciąganiu się spodenek na nodze.

  • Dopasowany rozmiar

Spodenki rowerowe powinny być idealnie dopasowane do Twojej sylwetki i rozmiaru, bo tylko wtedy zapewnią Ci komfortową jazdę. Ważna jest również długość nogawki – warto wziąć tu pod uwagę swój wzrost i indywidualne preferencje.

Spodenki kolarskie – z szelkami lub bez

Wybierając spodenki kolarskie, możesz zdecydować się na spodenki z szelkami lub bez. Na szelki decydują się przede wszystkim osoby, które często trenują. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ dodatkowo ochrania plecy i zapobiega zsuwaniu się spodenek podczas intensywnego wysiłku. Pod spodnie z szelkami warto zakładać cienką koszulkę-potówkę, bo wtedy szelki nie mają styczności ze skórą i nie powodują żadnego dyskomfortu. Spodnie pozbawione szelek są mniej stabilne i gorzej chronią przed chłodem lędźwiowy odcinek kręgosłupa, dlatego długie spodnie na chłodniejsze dni też często są wyposażone w funkcjonalne szelki. Spodnie z szelkami to doskonałe rozwiązanie dla zapalonych kolarzy, zapewniają bowiem lepszy komfort termiczny i wygodniejszą jazdę. Profesjonalne modele spodni z szelkami przeznaczone są dla osób, które lubią ekstremalną jazdę.

Damskie spodnie kolarskie

Spodnie kolarskie muszą być doskonale dopasowane do Twojej figury, dlatego nie ma mowy o tym, żeby kobiety mogły wykorzystywać męskie modele. Damskie spodenki rowerowe wyposażone są bowiem w inaczej wyprofilowaną wkładkę oraz muszą mieć inny krój, dopasowany do kobiecej figury. W przypadku spodenek z szelkami ważne jest to, by były one również odpowiednio dostosowane do damskiej sylwetki – w przeciwnym razie szelki mogą stanowić dość niewygodny element stroju ze względu na kobiecy biust.

Zimowe spodnie dla rowerzystów

Zimowe spodnie rowerowe najczęściej również wyposażone są w rowerową wkładkę. W przypadku jej braku najlepiej jest założyć pod spodnie krótkie letnie spodenki kolarskie bądź specjalne majtki. Zimowe spodnie na rower chronią przed chłodem i wyposażone są w specjalne membrany, które stanowią barierę dla wiatru i śniegu. Tego typu spodnie pozwalają uprawiać kolarstwo nawet w bardzo chłodne dni.

Zawsze warto stawiać na wysoką jakość

Spodnie kolarskie to bardzo istotny element kolarskiego stroju. Tylko odpowiednio dobrane elementy odzieży dadzą Ci gwarancję bezpiecznego i komfortowego treningu niezależnie od warunków pogodowych. Kupując spodenki rowerowe, warto wziąć pod uwagę ich parametry i funkcjonalność. Sklep sportowy MikeSport oferuje najwyższej jakości sprzęt dla kolarzy. Znajdziesz tu ogromny wybór spodenek rowerowych dla mężczyzn, kobiet oraz dzieci.

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.