Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

XIII Kolarski Memoriał Królaka. Sładek i Drejgier z „Pompkami Królaka”

XIII Kolarski Memoriał Królaka. Sładek i Drejgier z „Pompkami Królaka”

To było znów pełne kolarskich emocji oraz bardzo widowiskowe ściganie na rowerach górskich i szosowych. XIII Memoriał Stanisława Królaka 2022, organizowany przez Grzegorza Wajsa, upamiętnił Wielkiego Mistrza i ściągnął na...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

To było znów pełne kolarskich emocji oraz bardzo widowiskowe ściganie na rowerach górskich i szosowych. XIII Memoriał Stanisława Królaka 2022, organizowany przez Grzegorza Wajsa, upamiętnił Wielkiego Mistrza i ściągnął na teren Toru Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu blisko 200 miłośników dwóch kółek. Najlepsi w Wyścigach Głównych – Karol Sładek i Grzegorz Drejgier – sięgnęli po „Pompki Królaka”. Obaj pierwszy raz zdobyli to prestiżowe i charakterystyczne trofeum.

– Moc wyścigów i moc emocji. Kolarze na rowerach górskich i szosowych stworzyli doskonałe widowiska – mówi organizator i pomysłodawca Memoriału Stanisława Królaka, były kolarz zawodowy Grzegorz Wajs. – Ta impreza co roku upamiętnia Wielkiego Mistrza, jakim był Pan Królak, warszawiak, pierwszy polski kolarz, który w 1956 roku wygrał legendarny Wyścig Pokoju.

Wyścigi Główne były rozgrywane na dwóch różnych trasach. Runda terenowa MTB liczyła 4,3 km, a szosowa 2,4 km. Obie techniczne i widowiskowe. Kolarze pokonywali je wielokrotnie (MTB – 6 okrążeń, SZOSA – 20 okrążeń), za każdym razem przejeżdżając przed Trybuną Główną TWK Służewiec.

Rywalizację na rowerach górskich (25,8 km) wygrał Karol Sładek (7R Rowmix Team), przed Adrianem Kuczyńskim (KK Catena Wyszków) i Hiszpanem Gabrielem Girau (Pro4Fun), a wśród kobiet zwyciężyła Katarzyna Skura (Kolarsgo Team), przed Alicją Surdyk (Kamyk Radzymin MTB Team) i Karoliną Chojecką (Kolarsgo Team).

Wyścig na rowerach szosowych (48 km) rozstrzygnął się po finiszu z dużej, około 20-osobowej grupy. Najszybszy okazał się Grzegorz Drejgier (Bike On Track). Medalista mistrzostw świata i Europy w kolarstwie torowym wyprzedził Radosława Rękawka (Ośka Warszawa) i Antoniego Kidę (Cannibal Team), a w gronie kobiet triumfowała Karolina Kołkowicz (Spica Solutions), przed Oliwią McFarlane (FTI Racing Team).

Warszawski Memoriał Królaka 2022 był także finałem nowego szosowego cyklu Poland Bike Road 2022, do którego zaliczała się też Starachowicka Strzała 2022 w Starachowicach. Pierwszymi zwycięzcami klasyfikacji generalnej Poland Bike Road zostali Karol Sładek (7R Rowmix Team), Piotr Szafraniec (Velonews.pl) i Karolina Kołkowicz (Spica Solutions).

To był prawdziwy kolarski piknik na warszawskim Służewcu. Memoriał Stanisława Królaka rozpoczął się od Mini Crossu przedszkolaków oraz rywalizacji uczniów i uczennic szkół podstawowych, którą wygrali Franciszek Drzewiecki i Patrycja Tabor (oboje z Warszawskiego Klubu Kolarskiego). Był też RETRO KRÓLAK, czyli wyścig na historycznych rowerach, a w nim pierwszy na mecie zameldował się Mateusz Lenard z Muzeum Jednośladów i Motoryzacji w Lesznowoli, przed Grzegorzem Stefańskim i Adrianem Gajem. Niezwykły klimat Memoriału Królaka podkreślała muzyka na żywo i standardy jazzowe w wykonaniu Łukasza Wojakowskiego i jego zespołu. Tradycyjnie kolarzy dopingowała córka Stanisława Królaka, Ewa Królak-Bończak z rodziną.

– Dziękuję, jak co roku, organizatorom, ekipie Poland Bike i kolarzom za to, że pamiętacie o moim ojcu – mówiła Ewa Królak-Bończak. – On kochał kolarstwo, to była jego pasja i wielka miłość. Jeśli patrzy na nas z góry, to z pewnością jest szczęśliwy i uśmiecha się do nas.

XIII Kolarski Memoriał Stanisława Królaka 2022 w Warszawie – pod patronatem honorowym Prezydenta m.st. Warszawy – został zorganizowany przez Fundację Sport przy współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Biurem Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy, Strażą Miejską w Warszawie, Torem Wyścigów Konnych Służewiec, Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oraz Poland Bike. Partnerami imprezy były Samorząd Województwa Mazowieckiego i Totalizator Sportowy. Impreza była współfinansowana ze środków m.st. Warszawy.

Więcej na www.memorialkrolaka.pl i www.facebook.com/Poland.Bike.Road

Informacja Prasowa

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.