Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Zakładanie i napinanie łańcucha w rowerze – Prosty przewodnik krok po kroku

Zakładanie i napinanie łańcucha w rowerze – Prosty przewodnik krok po kroku

Każdy rowerzysta musi wiedzieć, jak założyć i naprężyć łańcuch w rowerze. Bez tego elementu, nasz jednoślad jest po prostu bezużyteczny. Zapraszam do przeczytania prostego przewodnika, który poprowadzi Cię przez ten...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Każdy rowerzysta musi wiedzieć, jak założyć i naprężyć łańcuch w rowerze. Bez tego elementu, nasz jednoślad jest po prostu bezużyteczny. Zapraszam do przeczytania prostego przewodnika, który poprowadzi Cię przez ten proces krok po kroku. Bez niepotrzebnej teorii – przejdźmy do praktyki.

Jak założyć łańcuch w rowerze?

Założenie łańcucha to nie lada wyzwanie, ale po zapoznaniu się z naszym przewodnikiem będziesz gotowy do działania. Zacznijmy od tego, że będziesz potrzebował łańcucha o odpowiedniej długości zgodnej z twoim rowerem. Najlepiej jest pójść do dobrego sklepu rowerowego, który zapewni Ci odpowiedni produkt.

Pierwszym krokiem jest odpięcie łańcucha starą. Będziesz potrzebował do tego cążek do łańcucha. To dość proste, ale musisz być ostrożny, aby nie uszkodzić przekładni i innych elementów.

Jak teraz nałożyć łańcuch?

Załóżmy teraz, że masz już nowy łańcuch i jesteś gotowy do działania. Nałożenie łańcucha na korby roweru to krok, który może być nieco skomplikowany dla niektórych, ale nie martw się, jest to rzeczywiście dość proste. Połóż łańcuch na mniejszej koronce przód i przełóż go przez przerzutkę tylnej. Następnie zakładaj łańcuch na odpowiednie zębatki z tyłu. Musisz go pociągnąć tak, aby był dobrze naciągnięty.

Jak naprężyć łańcuch w rowerze?

Dobrze, więc teraz łańcuch jest zainstalowany. A teraz? To proste! Teraz musisz go naprężyć. To ważny krok, ponieważ odpowiednie napięcie łańcucha gwarantuje bezproblemowy jazdy. Do naprężenia łańcucha, po prostu przesuń tylną oś do tyłu w dropoucie (mocowanie osi koła).

Zbyt luźny łańcuch może spadać, a zbyt napięty łańcuch zwiększa tarcie i zużycie komponentów. Dlatego ważne jest, aby znaleźć złoty środek. Prawidłowe napięcie łańcucha można sprawdzić przekręcając pedały – jeżeli łańcuch nie zsuwa się i nie jest zbyt napięty, to oznacza, że jest idealnie dobrany.

W większości przypadków, powyższe metody powinny być wystarczające, aby założyć i naprężyć łańcuch w rowerze. Pamiętaj, że regularna kontrola i konserwacja łańcucha jest kluczowa dla płynnej jazdy na rowerze. Nie wahaj się skorzystać z pomocy profesjonalistów, jeżeli napotkasz na trudności lub masz jakiekolwiek wątpliwości.

Podsumowanie: W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo założyć i naprężyć łańcuch w rowerze. Po pierwsze, musisz odpiąć stary łańcuch, używając do tego cążek dla łańcuchów. Następnie nałóż nowy łańcuch na mniejszą koronkę z przodu i przełóż go przez przerzutkę z tyłu. Ważne jest także naprężenie łańcucha, co gwarantuje bezproblemową jazdę. Prawidłowe napięcie możesz sprawdzić przekręcając pedały roweru.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.