Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Akademickie  Mistrzostwa  Polski w kolarstwie górskim 2023!

Akademickie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim 2023!

W cieniu drugiego, mniej znanego, krakowskiego zamku - w Przegorzałach, rozegrane zostaną tegoroczne Akademickie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim. Miasteczko zawodów ulokowane zostanie na terenach zielonych pomiędzy Hotelem Forest, a...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

W cieniu drugiego, mniej znanego, krakowskiego zamku – w Przegorzałach, rozegrane zostaną tegoroczne Akademickie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim. Miasteczko zawodów ulokowane zostanie na terenach zielonych pomiędzy Hotelem Forest, a wybudowanym w trakcie II wojny światowej Zamkiem w Przegorzałach.
Trasa wyścigu prowadzić będzie rozmaitymi ścieżkami Lasu Wolskiego w Krakowie – jednego z największych parków leśnych w kraju. Runda, na której rywalizować będą kolarze – studenci, liczy 4 kilometry długości i około 180 metrów przewyższenia.
W zawodach, które odbędą się w dniach od 9 do 11 maja, weźmie udział 57 zawodniczek i 146 zawodników z 50 uczelni.
Pierwszy dzień imprezy poświęcony zostanie na weryfikację, odprawę techniczną oraz zapoznanie uczestników z trasą wyścigu.
W drugim dniu zawodów rozegrany zostanie wyścig indywidualny na czas.
O 10:30 wystartuje pierwsza zawodniczka, a o 12:30 pierwszy zawodnik.
Ostatniego dnia imprezy odbędą się wyścigi główne. Podobnie jak rok wcześniej, wyścig mężczyzn będzie podzielony na Finał A i Finał B. Do Finału A zakwalifikuje się najlepsze 50% stawki z wyścigu jazdy indywidualnej na czas.
Starty wyścigów zaplanowane są na godziny:
9:00 – wyścig główny mężczyzn Finał B
10:45 – wyścig główny kobiet
12:45 – wyścig główny mężczyzn Finał A
W tym roku na pewno poznamy nową Akademicką Mistrzynię Polski zarówno w jeździe indywidualnej na czas jak i w wyścigu głównym, ponieważ zeszłoroczna Mistrzyni Gabriela Wojtyła (ATH w Bielsku-Białej) zakończyła studia. Główną faworytką tegorocznej rywalizacji wydaje się być Antonina Białek (UW Warszawa) – ubiegłoroczna srebrna medalistka w wyścigu jazdy indywidualnej na czas oraz zwyciężczyni pierwszej edycji Pucharu Polski XCO w 2023 roku.
O pozostałe miejsca na podium walkę powinny stoczyć debiutujące w AMP’ach: Milena Drelak (UPr Wrocław) i Joanna Głowacka (AGH Kraków), czyli pierwsza i trzecia zawodniczka podczas pierwszego Pucharu Polski XCO w rywalizacji U23. Do rywalizacji mogą włączyć się także zawodniczki, które w ubiegłym roku zakończyły rywalizację zaraz za podium: Justyna Tarnowska (UW Warszawa) i Anna Kołatka (AWFiS Gdańsk).
W rywalizacji mężczyzn tytułu Akademickiego Mistrza Polski w jeździe indywidualnej na czas oraz w wyścigu głównym bronić będzie Karol Ostaszewski (AWF Warszawa). Kolejnym z kandydatów do tytułu Akademickiego Mistrza Polski będzie zwycięzca pierwszego Pucharu Polski XCO 2023 w Elicie mężczyzn – Szymon Pomian (PB Białystok). Do walki o podium powinni stanąć także ubiegłoroczni medaliści: Stanisław Nowak (AWF Kraków), Konrad Czabok (PW Warszawa) oraz Piotr Śliwiński (UE Wrocław), a także zawodnicy sklasyfikowani w 2022 roku zaraz za podium: Dominik Górak (UW Warszawa), Gustaw Ostajewski (PG Gdańsk) i Michał Kamiński (SGGW Warszawa). Grono faworytów w tym roku zasilają także debiutujący na AMP’ach: Piotr Kryński (WANS Białystok), Paweł Garczyk (AWF Wrocław), Kamil Lach (ASzWoj) czy Maciej Kojro (UPr Wrocław).
W tym roku, z uwagi na zmiany w regulaminie technicznym, poznamy najbardziej kolarską uczelnie w Polsce bez podziału na płeć. Patrząc na wyniki z ubiegłego roku walkę o ten tytuł powinien stoczyć Uniwersytet Gdański – złoty w rywalizacji kobiet – z Akademią Górniczo – Hutnicza w Krakowie – najlepszą wśród mężczyzn w 2022 roku.
Organizatorem imprezy jest Klub Uczelniany AZS AGH przy współudziale Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A. Sponsorami i partnerami imprezy w kolarstwie górskim są firmy: Teekanne, VERGE Sport, FOREST Hotel, EF Education First, Placebo Nutrition, Biostern, Alugear, Crossfit 72D.
Informacja Prasowa

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.