Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Dobór roweru szosowego – jak dopasować model do wzrostu i wybrać odpowiedni kask?

Dobór roweru szosowego – jak dopasować model do wzrostu i wybrać odpowiedni kask?

Pasja do cyklistyki szosowej to nie tylko kwestia wyczynowego hartu ducha, ale przede wszystkim odpowiedniego sprzętu. Skoro więc postanowiliście wkroczyć na tę ścieżkę, poświęćcie chwilę na zrozumienie, jak wybrać rower...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Pasja do cyklistyki szosowej to nie tylko kwestia wyczynowego hartu ducha, ale przede wszystkim odpowiedniego sprzętu. Skoro więc postanowiliście wkroczyć na tę ścieżkę, poświęćcie chwilę na zrozumienie, jak wybrać rower szosowy dopasowany do waszego wzrostu oraz ochronny kask. Czy istnieje uniwersalny model roweru idealnego dla każdego? A może wybór kasku jest tylko kwestią estetyki? Przez najbliższe kilka minut, przybliżymy wam temat doboru roweru szosowego oraz kasku na podstawie indywidualnych potrzeb i preferencji. Zobaczycie, że odpowiednie dopasowanie sprzętu to klucz do skutecznej i bezpiecznej jazdy.
Bike fitting

Wybór roweru szosowego odpowiedniego do wzrostu użytkownika

Decydując się na posiadanie roweru szosowego, jednym z kluczowych elementów jest dobrać rower do swojego wzrostu. Nieodpowiedni rozmiar może prowadzić do dyskomfortu, niedostatecznej wydajności pedałowania, a nawet do obrażeń.

Parametry ciała kluczowe dla doboru rozmiaru

Zanim dokonasz wyboru rozmiaru ramy, powinieneś przeprowadzić kilka pomiarów:

Długość nogi

Jest to najważniejszy z pomiarów. Mierzy się go od kroku do pięty, a następnie przelicza na odpowiedni rozmiar ramy. Standardowy wskaźnik dla rowerów szosowych wynosi długość nogi pomnożona przez 0,67.

Zawsze warto konsultować tabelę rozmiarów ram oferowanych przez wybraną firmę, gdyż każda marka może mieć swoje własne standardy.

Kierunki wyboru wielkości ramy w zależności od stylu jazdy

 • Mniejsze ramy

  – są zazwyczaj bardziej zwrotne i idealne dla osób, które cenią sobie mobilność.

 • Większe ramy

  – zapewniają więcej komfortu na długich trasach, są stabilniejsze, ale mogą być nieco trudniejsze do obsługi przy szybkich manewrach.

Dobór optymalnego kasku szosowego

Bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze szosowym jest absolutnie niezbędne, a więc wybór odpowiedniego kasku, który zapewnia zarówno komfort, jak i maksymalną ochronę, jest kluczowy.

Właściwości istotne dla dobrego kasku szosowego

Wybierając kask szosowy, zwróć uwagę na następujące aspekty:

 • Konstrukcja:

  Kask szosowy powinien być lekki, ale solidnie wykonany, oferując maksymalną ochronę przy ewentualnych upadkach.

 • Wentylacja:

  Efektywne przewietrzenie jest kluczowe, szczególnie podczas długich i intensywnych przejazdów szosowych.

 • Dopasowanie:

  Kask musi być z właściwie dopasowany do twojej głowy, aby nie przesuwał się i nie powodował dyskomfortu podczas jazdy.

Zawsze powinieneś przymierzyć kask przed zakupem i upewnić się, że jest ci w nim wygodnie. Sprawdź również, czy kask posiada odpowiednie atesty i certyfikaty bezpieczeństwa, które są gwarantem jego skuteczności i jakości.

Podsumowanie

Podczas zakupu roweru szosowego i kasku, kluczowe jest pamiętanie o kilku ważnych aspektach.

Warto poświęcić czas na dobranie odpowiednich rozmiarów i przetestować różne opcje, aby być pewnym, że ostateczny wybór naprawdę spełnia twoje oczekiwania.

Dopasowanie roweru i kasku to inwestycja w nasz komfort oraz bezpieczeństwo, która przekłada się na większą radość z każdej przejażdżki!

Bike fitting

Podczas zakupu roweru szosowego i kasku, kluczowe jest pamiętanie o kilku ważnych aspektach. Warto poświęcić czas na dobranie odpowiednich rozmiarów i przetestować różne opcje, aby być pewnym, że ostateczny wybór naprawdę spełnia twoje oczekiwania. To inwestycja w nasz komfort oraz bezpieczeństwo, która przekłada się na większą radość z każdej przejażdżki!

Jeżeli sendeniz kazujecie więcej informacji z zakresu bezpieczeństwa i komfortu jazdy na rowerze, zachęcamy do przeczytania naszych wcześniejszych artykułów. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik jak dobrać i założyć rogi do roweru, może być dla was przydatny. Możecie także zainteresować się tematem najlepszych miejsc na wakacje w Polsce z rowerem oraz doborem idealnej szerokości siodełka rowerowego.

Dla tych, którzy pragną jeszcze więcej wiedzy na temat oświetlenia rowerowego, polecamy praktyczny poradnik jakie oświetlenie rowerowe wybrać na rok 2025 oraz artykuł co to znaczy rower hybrydowy i jak wybrać właściwy model.

Zarówno nowicjusze, jak i zaawansowani rowerzyści, będą zainteresowani poradnikami takimi jak prawidłowe zmienianie biegów w rowerze oraz jak ustawić prawidłową pozycję na rowerze.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.