Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Dobór szerokości siodełka rowerowego – praktyczny poradnik jak to zrobić i na co zwracać uwagę

Dobór szerokości siodełka rowerowego – praktyczny poradnik jak to zrobić i na co zwracać uwagę

W świecie rowerzystów często zdarza się, że pomijamy jeden z kluczowych elementów, który ma ogromny wpływ na komfort jazdy. Mowa o siodełku rowerowym. Rozważasz, czy Twoje siodełko jest odpowiednie? Czy...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

W świecie rowerzystów często zdarza się, że pomijamy jeden z kluczowych elementów, który ma ogromny wpływ na komfort jazdy. Mowa o siodełku rowerowym. Rozważasz, czy Twoje siodełko jest odpowiednie? Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak dobrać szerokość siodełka rowerowego, aby idealnie pasowało do Twoich potrzeb? Właśnie o tym będzie dzisiejszy artykuł. Zrozumiesz jaka szerokość siodełka rowerowego jest najlepsza dla Ciebie oraz dowiesz się, jak właściwie je zmierzyć. Ta wiedza wpłynie na poprawę Twojego komfortu jazdy na długich trasach czy też krótkich wypadach do sklepu.
Bicycle fitting

Kluczowe znaczenie dobrania odpowiedniej szerokości siodełka rowerowego

Jednym z nieocenionych, ale ważnych aspektów komfortu rowerzysty jest dobór odpowiedniej szerokości siodełka. To nie tylko kwestia wygody, ale także podstawa zdrowia i efektywnej jazdy.

Krok po kroku: Jak dobrać szerokość siodełka?

Zrozumienie anatomii rowerzysty

to pierwszy krok, jaki należy podjąć w celu dobrania odpowiedniego siodełka. Wśród licznych czynników, kluczowy jest rozstaw kości kulszowych. Można go zmierzyć, korzystając z prostego testu:

Usiądź na miękkiej powierzchni, jak na przykład maty piankowej, zachowując typową dla siebie pozycję rowerową. Następnie, odczytaj odległość między dwoma najbardziej wyraźnymi punktami odbicia na macie, które są oznaczeniem miejsca nacisku Twoich kości kulszowych.

Po zakończonym pomyślnie teście, dodaj około 2 cm do uzyskanego wyniku. Dzięki temu uzyskasz optymalną szerokość siodełka dostosowaną do Twojej budowy ciała.

Wybór szerokości siodełka – na co zwrócić uwagę

Wybierając siodełko, pamiętaj aby zwrócić uwagę na:

  • Typ jazdy – dla

    szybkiej jazdy szosowej

    , zazwyczaj wybiera się węższe siodełka, które umożliwiają łatwiejsze przejście do pozycji aerodynamicznej. Dla jazdy rekreacyjnej lub górskiej zasada jest odwrotna – w takim przypadku lepsze są

    szersze siodełka

    .

  • Indywidualne preferencje i doświadczenia – każdy rowerzysta jest inny i coś, co jest komfortowe dla jednej osoby, niekoniecznie musi być odpowiednie dla innej osoby.

Czy źle dobrane siodełko to duży problem?

Nieodpowiednie siodełko

może prowadzić do dyskomfortu, a w skrajnych przypadkach nawet do problemów zdrowotnych takich jak drętwienie nóg czy kłopoty z kręgosłupem. Dlatego tak ważne jest, aby poświęcić odpowiednio dużo czasu na wybór i dopasowanie siodełka.

Typ jazdy Zalecana szerokość siodełka
Jazda szosowa Wąskie (około 130mm – 140mm)
Jazda górska / turystyczna Szerokie (około 145mm – 160mm)

Przetestuj siodełko przed zakupem!

Większość sklepów rowerowych oferuje możliwość

testowania siodełka przed zakupem

. Jest to idealna opcja, aby przekonać się, czy dane siodełko faktycznie jest dla nas komfortowe. Co więcej, niektóre sklepy i producenci oferują programy zwrotu, jeśli siodełko okaże się nieodpowiednie po kilku jazdach.

Czy warto inwestować w dobre siodełko?

Inwestycja w dobre siodełko to inwestycja w Twoje zdrowie i komfort. Choć często są to wydatki wyższe niż standardowe siodełka montowane w rowerach, komfort jazdy zdecydowanie przewyższa początkowe koszty.

Podsumowanie

Wybór siodełka to indywidualna sprawa i powinno się dokonać jej świadomie. Nie bój się eksperymentować i szukać tego, co będzie najlepsze dla Ciebie. Niezależnie od tego, czy jesteś zawodowcem, czy weekendowym rowerzystą, właściwie dobrana szerokość siodełka rowerowego może znacząco wpływać na Twoje doświadczenie z jazdy.

Zawsze pamiętaj, aby skonsultować swoje wybory z doświadczonym konsultantem w specjalistycznym sklepie rowerowym, aby maksymalnie zwiększyć szanse na znalezienie idealnego siodełka.

Bicycle fitting

Podsumowując, szerokość siodełka rowerowego ma kluczowe znaczenie dla komfortu i efektywności jazdy. Szerokość ta powinna być dobrane indywidualnie, z uwzględnieniem rozstawu kości kulszowych. Wybór odpowiedniego siodełka jest równie ważny jak typ jazdy, indywidualne preferencje i doświadczenia rowerzysty. Pamiętaj, źle dobrane siodełko może prowadzić do dyskomfortu a nawet problemów zdrowotnych. Wypróbowanie siodełka przed kupnem oraz inwestycja w dobrej jakości siodełko może zdecydowanie poprawić komfort jazdy.

Jeżeli ciekawią Cię inne aspekty związane z komfortem jazdy na rowerze, zachęcamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami. Możesz dowiedzieć się na przykład, jak jeździć na jednym kole na rowerze czy jak odkręcić zapieczone pedały w rowerze. Jeżeli myślisz o zakupie nowych części do roweru, polecamy nasze poradniki o tym jakie pedały platformowe wybrać lub jak dobierać opony rowerowe. Z kolei jeżeli rower chcesz uwiecznić swoje przygody rowerowe, sprawdź nasz przewodnik o tym jaki Garmin na rower wybrać.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.