Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Jakie pedały platformowe wybrać? Poradnik dla miłośników MTB i szosy

Jakie pedały platformowe wybrać? Poradnik dla miłośników MTB i szosy

Pedułowanie na rowerze to nie lada wyzwanie, a wybór odpowiednich pedałów platformowych może zdawać się długotrwałą podróżą ku jeździe komfortowej. Czy szukasz idealnych dla swojej potęgi górskiej, czy raczej dążysz...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Pedułowanie na rowerze to nie lada wyzwanie, a wybór odpowiednich pedałów platformowych może zdawać się długotrwałą podróżą ku jeździe komfortowej. Czy szukasz idealnych dla swojej potęgi górskiej, czy raczej dążysz do szosowej perfekcji – wybór pedałów platformowych z całą pewnością wpłynie na twoje doznania z jazdy. Pomożemy Ci rozładować stres związany z tym wyborem w naszym dzisiejszym artykule – „Jakie pedały platformowe wybrać? Poradnik dla miłośników MTB i szosy”. Czytaj dalej, a przekonasz się, które pedały będą dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.
Bike pedals

Rodzaje pedałów platformowych: Poznaj kluczowe aspekty

Pedały platformowe: kluczowe cechy

Podczas wyboru pedałów platformowych, popularnych wśród rowerzystów ze względu na ich komfort i bezpieczeństwo, możemy spotkać różnorodne warianty. Przy wyborze szczególnie warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

Materiał wykonania

Pedały mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak aluminium, stal czy plastik.

Obecność pinów

Piny znacząco poprawiają przyczepność pedałów.

Rozmiar i kształt platformy

Różne modele pedałów mogą prezentować zróżnicowane rozmiary i kształty.

Typ i jakość łożysk

Przy wyborze warto zwracać uwagę na typ łożysk oraz ich jakość.

Czy pedały platformowe do MTB różnią się od szosowych?

Mimo iż pedały platformowe są postrzegane jako uniwersalne, producenci oferują modele zaprojektowane z myślą o różnych dyscyplinach kolarstwa.

Pedały platformowe do MTB powinny mieć solidniejsze łożyska i bardziej wytrzymałą konstrukcję, a także mogą posiadać bardziej agresywne piny dla lepszej przyczepności w trudnym terenie. Pedały do szosy natomiast zazwyczaj mają mniejszy profil i są lżejsze, co przekłada się na lepszą aerodynamikę i mniejszą wagę całkowitą roweru.

Jak wybrać odpowiednie pedały platformowe?

Kluczowe kryteria wyboru

 • Jakość i rodzaj materiału

  Aluminiowe pedały są zazwyczaj lżejsze i bardziej odporne na korozję.

 • Trwałość łożysk

  Łożyska maszynowe lub uszczelnione są dłużej odporni na zabrudzenia i są trwalsze.

 • Przyczepność

  Piny są kluczowe podczas jazdy MTB, gdzie trasa jest często śliska lub błotnista.

 • Waga

  Dla miłośników szosy, lżejsze pedały mogą oznaczać szybsze tempo jazdy.

Popularne pedały platformowe: Porównanie modeli

Model Typ Waga Cechy szczególne
Shimano PD-GR500 MTB 535 g Metalowe piny, aluminiowa konstrukcja
Look Geo City Grip Szosowe / Miejskie 400 g Gumowe nakładki, odblaskowe detale

Podsumowanie: Jaki wybór pedałów platformowych będzie najbardziej optymalny?

Optymalny wybór pedałów platformowych zaley od indywidualnych potrzeb użytkownika oraz rodzaju terenu, po którym najczęściej porusza. Dla fanów MTB ważna będzie przede wszystkim wytrzymałość i solidność wykonania. Natomiast entuzjaści jazdy szosowej powinni skupić się na wadze i aerodynamice. Niezależnie od specyficznych upodobań, zawsze warto zainwestować w produkty sprawdzonych marek, które są rekomendowane przez profesjonalistów i amatorów.
Bike pedals Podsumowując, wybór pedałów platformowych zależy od kilku kluczowych czynników, takich jak materiał wykonania, obecność pinów, rozmiar i kształt platformy, a także typ i jakość łożysk. W zależności od typu kolarstwa, na które się decydujesz, pedały MTB mogą się nieznacznie różnić od szosowych. Producenci oferują modele skonstruowane specjalnie do określonych dyscyplin. Przykładowo, pedały MTB zaliczają się do bardziej wytrzymałych i posiadają agresywne piny dla lepszej przyczepności. Z kolei pedały szosowe są zdesignowane z myślą o lekkości i aerodynamice.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszam do lektury innych artykułów na naszym blogu. Jeśli ciekawi Cię tematyka jazdy na rowerze górskim, polecam artykuł o tym, jak wybrać odpowiedni rower MTB. Zainteresowany szosą? Zapoznaj się z przewodnikiem na temat jak wykonywać wheelie na szosie. Natomiast dla tych, którzy myślą o zakupie roweru elektrycznym, polecam wpis jak bezpiecznie kupować używane rowery elektryczne.

Miejmy nadzieję, że ten artykuł ułatwi Ci wybór odpowiednich pedałów platformowych. Bez względu na to, jaki model wybierzesz, pamiętaj o bezpieczeństwie i czerp radość z jazdy na rowerze!

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.