Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Dobra wielkość ma znaczenie: Jak dobrać ramę i koła roweru do swojego wzrostu?

Dobra wielkość ma znaczenie: Jak dobrać ramę i koła roweru do swojego wzrostu?

Rowery i jazda na nich to niewątpliwa przyjemność, pod warunkiem, że sprzęt jest dobrze dobrany do naszych proporcji. Wielkość ramy i koła roweru wpływa na komfort jazdy, efektywność treningu, a...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Rowery i jazda na nich to niewątpliwa przyjemność, pod warunkiem, że sprzęt jest dobrze dobrany do naszych proporcji. Wielkość ramy i koła roweru wpływa na komfort jazdy, efektywność treningu, a przede wszystkim na bezpieczeństwo. Wybierając odpowiedni rower, musimy zwrócić uwagę na wiele elementów – w tym artykule skoncentrujemy się na tym, jak dobrać ramę i koła roweru do naszego wzrostu, niezależnie czy szukasz roweru MTB, szosowego czy do jazdy miejskiej. Zapraszam do lektury!

Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?

Rama roweru to centrum wszystkiego, to serce naszego roweru. Jak więc dobrać ramę roweru do wzrostu? Rule is simple: im większy jesteśmy, tym większa powinna być nasza rama. Producenci rowerów zazwyczaj podają rozmiary ram w calach, centymetrach, bądź literach – S, M, L itd. Pamiętaj jednak, że każdy producent ma swoją specyficzną tabelę rozmiarów, dlatego warto zawsze sprawdzić jej konkretny opis.

Jak wygląda tabelka z rozmiarami?

To coś na kształt tego: jesli twój wzrost to 155-165 cm, to właściwa rama to 14-15 cali czyli S. Od 165 do 175 cm to już 16-17 cali albo M. Wzrost pomiędzy 175 a 185 cm to 18-19 cali, określane jako L. Oczywiście, to tylko przykładowa tabelka, zawsze warto skonsultować konkretny model roweru z producentem lub sprzedawcą.

Jak dobrać ramę roweru do wzrostu dla szosowca lub roweru MTB?

Wybierając ramę do roweru szosowego lub MTB, proces jest taki sam: musimy wiedzieć nasz wzrost i znać specyfikację danego modelu. Podstawowa zasada: nogi powinny swobodnie dosięgać do ziemi, kiedy siedzimy na siodełku. Jeżeli stopy dociążają tylko na palcach, to znak, że rower jest za duży. Jeżeli zaś stopy spoczywają płasko, to oznacza, ze rower jest za mały. Powinno być tak, że na stojąco, zarówno palce jak i pięta styka się z podłożem.

A co z kołami roweru?

Koła roweru mają bezpośredni wpływ na obrót pedałów i wydajność jazdy. Wybierając koła do roweru, powinniśmy wziąć pod uwagę naszą masę ciała i styl jazdy. Najpopularniejszym rozmiarem kół w rowerach jest 26, 27.5 oraz 29 cali. Dla osób niskich (poniżej 160 cm) rekomendowane są raczej koła 26 cali, średni wzrost (160-180 cm) to koła 27.5, a osoby wysokie (powyżej 180 cm) powinny optować za kołami 29 cali.

Reasumując…

Właściwy dobór wielkości ramy i kół roweru do naszego wzrostu to gwarancja komfortowej i bezpiecznej jazdy. Pamiętaj o konsultacji z ekspertem bądź cenionym sprzedawcą, jeśli nie jesteś pewny które rozmiary powinieneś wybrać dla siebie. I przede wszystkim, niezależnie od wzrostu, zawsze warto pamiętać o jazdzie z głową, korzystanie z odpowiedniego sprzętu ochronnego i przestrzeganie zasad ruchu drogowego.

Podsumowanie

Właściwy dobór rury rowerowej i kół do wzrostu użytkownika jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Im większy jesteśmy, tym większa powinna być nasza rama roweru. Producent rowerów podaje rozmiary ram, jednakże warto skonsultować konkretny model z producentem lub sprzedawcą. Wybór rury MTB podlega tym samym zasadom. Pamiętaj, aby stopa swobodnie dosięgała do ziemi podczas siedzenia na siodełku. Wielkość koła roweru też mają wpływ na wydajność jazdy – niskie osoby powinny wybrać 26-calowe koła, osoby o średnim wzroście 27,5-calowe, a osoby wysokie 29-calowe.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.