Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Dopasuj rower do swojej postury: Przewodnik po wyborze odpowiedniego roweru na wzrost od 110 cm do 190 cm

Dopasuj rower do swojej postury: Przewodnik po wyborze odpowiedniego roweru na wzrost od 110 cm do 190 cm

Rower, podobnie jak dobre buty, powinien idealnie pasować do właściciela – być wygodny, bezpieczny i dostosowany do indywidualnych potrzeb. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest wybór...
Tekst przeczytasz w ok. 5 minut.

Udostępnij artykuł

Rower, podobnie jak dobre buty, powinien idealnie pasować do właściciela – być wygodny, bezpieczny i dostosowany do indywidualnych potrzeb. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest wybór odpowiedniego roweru proporcjonalnie do wzrostu. Kłopot polega na tym, że producenci różnią się w swoich specyfikacjach, a liczba dostępnych rozmiarów może być przytłaczająca. Czy szukasz roweru dla siebie czy dla swojej pociechy, warto znać podstawowe zasady dopasowania roweru do postury. W naszym przewodniku skupimy się na wysokości i pomożemy Ci dobrać rower idealny dla wzrostu od 110 cm do 190 cm. Rozpocznijmy od najmniejszych, tzn. rowerów dla dzieci o wzroście 110 cm.

Dopasowanie roweru dla najmłodszych – wzrost 110 cm

No więc zaczynamy od najmłodszych, ale nie mniej ważnych rowerzystów – dzieci o wzroście około 110 cm. Dla nich kluczowe będą rowery o wielkości koła 14-16 cali. Tego typu rowery najlepiej sprawdzą się dla naszych małych entuzjastów dwóch kółek. Uwaga, to jest pewnego rodzaju ogólna zasada, co nie znaczy, że nasz maluch nie może czuć się komfortowo na rowerze z większymi kołami, każde dziecko jest przecież inne i dopasowanie roweru do dziecka, to takie zadanie, gdzie potrzeba dużo indywidualnego podejścia.

Kalkulator doboru roweru w zależności od wzrostu
Wybór roweru dla dzieci o wzroście 120-130 cm

Jeżeli Twoje pociecha jest trochę wyższa i mamy do czynienia z wzrostem w okolicach 120-130 cm, to idealny będzie rower o wielkości koła 18-20 cali. Tutaj zasady są podobne jak przy niskim wzroście, szczególną uwagą powinniśmy darzyć komfort naszych milusińskich – bo to przecież dla nich wybieramy rower!

Rower dla teenagersów – wzrost 140-150 cm

Następnie mamy grupę tych nieco starszych, ale nadal młodych rowerzystów. Dla tych z wzrostem 140-150 cm najlepszą opcją będzie rower o wielkości koła 24-26 cali. No ale co, kiedy nasz nastolatek ma na oku rower, który podoba mu się bardziej, ale nie jest to idealne dopasowanie do jego wzrostu? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że to przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort jazdy są najważniejsze. Jeśli rower jest niewłaściwej wielkości, może to prowadzić do niepotrzebnych kontuzji.

Rower dla osoby o wzroście 158 cm

To już teren dorosłych rowerzystów. Dla osób o wzroście 158 cm powinniśmy na pierwszy rzut oka zwrócić uwagę na rowery z kołami 26-27,5 cali. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dobór roweru zależy nie tyle od wzrostu, co od długości nogi rowerzysty. To jest takie powiedzmy dość ciekawe zjawisko i nie zawsze bierzemy to pod uwagę. Oczywiście ta zasada dotyczy wszystkich, nie tylko tych o wzroście 158 cm.

Wybór roweru dla tych najwyższych – wzrost 190 cm

No dobrze, ale co z tymi najwyższymi rowerzystami? Dla osób o wzroście 190 cm – koła o wielkości 29 cali to będzię najbardziej odpowiednie. Oczywiście także tutaj może być potrzebne indywidualne dopasowanie. No cóż, takie już uroki bycia nieszablonowym. Ale dopasowanie roweru do wzrostu, to przecież nie tylko wyzwanie, ale i przyjemność.

Podsumowanie

Zasady dotyczące wyboru rowerów dla różnych grup wzrostowych, to bardzo przydatne wskazówki, jednak pamiętajmy – nie są one sztywnymi prawami. Każdy z nas jest inny, ma swoje indywidualne potrzeby, preferencje i oczekiwania. Tak więc wybierajmy rower z głową, starajmy się dostosować go do naszych potrzeb i możliwości. Pamiętajmy, że najważniejsze są nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Rower to przecież nie tylko środek transportu, ale i przyjemność z ruchu i możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dla wielu z nas to także pasja i sposób na życie. Dopasowany do naszych potrzeb rower to podstawa udanej przygody z jazdą na dwóch kółkach!

W tym artykule omówiliśmy, jak wybrać odpowiedni rower w zależności od wzrostu. Dzieci o wzroście 110 cm powinny otrzymać rowery o wielkości koła 14-16 cali, podczas gdy dla dzieci o wzroście 120-130 cm idealny będzie rower o wielkości koła 18-20 cali. Dla nastolatków o wzroście 140-150 cm zalecamy rowery o wielkości koła 24-26 cali. Dla osób dorosłych o wzroście 158 cm zalecane są rowery z kołami 26-27,5 cali. Na koniec, dla osób o wzroście 190 cm najodpowiedniejsze będą rowery z kołami o średnicy 29 cali.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.