Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.
Często podróżujesz w góry? Jeśli szlak górski to Twój drugi dom lub jeśli dopiero planujesz rozpocząć przygodę z wędrówkami w góry, koniecznie sprawdź listę rzeczy must have, czyli takich, które po prostu MUSISZ mieć ze sobą, by móc bezpiecznie przemierzać szlak. To jak, gotowy?
Lista must have odzieży górskiej
Odzież górska to jeden z najistotniejszych punktów takiej podróży. Co musisz mieć ze sobą?
Na górskie wycieczki koniecznie zabierz ze sobą:
- Bielizna termoaktywna – to ona powinna stanowić pierwszą warstwę ochronną. Dobra bielizna termoaktywna przylega do ciała, nie ściąga się ku górze, przez co pełni swoją funkcję i zapewnia komfort przez całą wyprawę. Podczas przymierzania takiej bielizny, wykonaj kilku ruchów, by sprawdzić, jak układa się odzież; czy nie uwiera oraz, czy pozostaje na swoim miejscu, nie krępując przy tym koordynacji.
- Polar – dobry polar nie jest zły! Zimą stanowi warstwę ocieplającą (tak, jeszcze zanim założysz kurtkę!), z kolei latem, przynajmniej na niższych wysokościach, stanowi warstwę dopełniającą strój. Wybieraj modele najwyższej jakości, wykonane z oddychających materiałów, zapewniające komfort, niezależnie od rodzaju aktywności.
- Kurtka – odpowiedni model będzie zależny od pory roku i miejsca wyprawy. Może potrzebujesz kurtki ocieplanej, a może softshellowej? Może wystarczy jednak ta przeciwdeszczowa? Wybieraj te, które zapewniają swobodę ruchów i odprowadzają wilgoć!
- Czapka – okrycie wierzchnie, to także czapka. W górach nietrudno o silny wiatr dlatego zapewnij ochronę głowy. Polecamy modele wykonane z wełny merynosów, która nie powoduje pocenia się oraz swędzenia.
- Rękawiczki wodoodporne – to must have zimowych wycieczek oraz wypadów na narty! Warte uwagi są rękawice wykonane z materiału GORE-TEX. Niektóre modele są kompatybilne z ekranami dotykowymi, dzięki czemu chcąc skorzystać ze smartfona, nie musisz ściągać rękawic.
- Skarpety górskie – oprócz kilku par w walizce, zawsze miej ze sobą przynajmniej jedną dodatkową parę, spakowaną w plecaku! Nigdy nie wiesz, kiedy przyda się nowa skarpetka. Wybieraj te z amortyzatorami, dopasowane do obuwia i stopy, z powłoką antybakteryjną.
- Spodnie trekkingowe – jak sama nazwa wskazuje, sprawdzą się podczas każdego trekkingu! Jeśli lubisz funkcjonalność, zwróć uwagę na kieszenie oraz wzmocnienia w miejscach szczególnie newralgicznych.
- Bluza – bluza sprawdzi się w przypadku letnich, pieszych wycieczek, jako uzupełnienie stroju, ale także jesienią, jako warstwa pokrywająca bieliznę termoaktywną.
- Buty górskie – ich odpowiedni dobór jest jedną z ważniejszych rzeczy, przesądzających o satysfakcji z podróży. No, bo kto chciałby chodzić godzinami w niewygodnych butach…? Buty górskie, o ile są dobrze dobrane, trzymają się stopy, zapewniając jej stabilizację oraz amortyzację na szlaku. Przymierzając obuwie, sprawdź jak radzi sobie na nierównym podłożu.
Więcej niż odzież
Powyżej wymieniliśmy najważniejsze rzeczy, związane z odzieżą górską, które przydadzą się na szlaku. Jednak jak wiadomo, nie samą odzież zabiera się w góry. O czym jeszcze powinieneś pamiętać? Twój ekwipunek może się nieznacznie różnić w zależności od tego, w jakim sezonie oraz w jakie miejsce dokładnie się udajesz. Dlatego poniżej wymieniamy najbardziej uniwersalne przedmioty:
- Czołówka – idealna zwłaszcza na długodystansowe wyprawy (pamiętaj, że w górach i lasach zmrok może zaskoczyć Cię szybciej!), ale także na wspinaczkach i biwakach, gdzie potrzebne są obie ręce.
- Plecak – najlepiej z przegródkami i organizerami, umożliwiający wydzielenie stref i ułatwiający sięganie po ekwipunek.
- Bidon i termos – uzupełnianie płynów przy wzmożonej aktywności jest bardzo ważne. Niektóre plecaki mają specjalnie wydzielone miejsce na bukłak na wodę. Świetnie sprawdzą się termosy, które utrzymują temperaturę napoju przez co najmniej kilka godzin.
- Raki i czekany – ta opcja dotyczy wypraw na wyższe wysokości i tych, zimą. Wszędzie tam, gdzie masz do czynienia ze śniegiem i lodem, zabieraj raki i czekany, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Gratulujemy, że dotarłeś do końca. Ile z wymienionych przedmiotów, ubrań faktycznie posiadasz? Które z nich są nieodłącznym elementem eksploracji terenu?
Artykuł sponsorowany