Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Jaki bidon na rower wybrać? Porady dla ultramaratończyków i miłośników singletracków

Jaki bidon na rower wybrać? Porady dla ultramaratończyków i miłośników singletracków

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak odnaleźć się w gąszczu rodzajów bidonów na rower? Wybór wydaje się być prosty, dopóki nie zagłębimy się w różnorodność tego typu akcesoriów. Szczególnie jeśli jesteśmy...
Tekst przeczytasz w ok. 5 minut.

Udostępnij artykuł

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak odnaleźć się w gąszczu rodzajów bidonów na rower? Wybór wydaje się być prosty, dopóki nie zagłębimy się w różnorodność tego typu akcesoriów. Szczególnie jeśli jesteśmy miłośnikami długodystansowych rajdów rowerowych, zwanych ultramaratonami, lub ekscytujących przejażdżek trasami singletrack. Zachęcam do lektury tego artykułu – podpowiemy, na co zwrócić uwagę, by wybór bidonu na rower był strzałem w dziesiątkę.
Bike accessories

Wybieramy bidon na rower – kluczowe informacje i rekomendacje

Wybór odpowiedniego bidonu na rower to kwestia kluczowa dla każdego miłośnika dwóch kółek – niezależnie od tego, czy jesteśmy amatorami, czy profesjonalistami. Szczególnie ważne staje się to podczas jazdy na ultramaratonach lub dynamicznych trasach singletrack. Bidon musi nie tylko spełniać podstawowe funkcje, ale też być dostosowany do specyfiki warunków, w których jest używany.

Wybieramy materiał – co sprawdzi się podczas ekstremalnych wycieczek?

Plastikowe bidony to popularny wybór dzięki niskiej wadze i korzystnej cenie, jednak mogą nie spełniać oczekiwań podczas ekstremalnych wyzwań takich jak ultramaraton, zwłaszcza w upalne dni. Plastik szybko się nagrzewa, co może powodować, że woda stanie się zbyt ciepła.

Dla wymagających rowerzystów lepszą alternatywą mogą być bidony izotermiczne, wykonane z zaawansowanych materiałów takich jak izolacyjna pianka czy podwójne ścianki z tworzywa sztucznego. Pozwalają one utrzymać temperaturę płynów przez dłuższy czas – zarówno w upalne, jak i chłodne dni.

Coraz częściej wybierane są bidony wykonane z tritanu – materiału wolnego od BPA, który jest odporny na zapachy i zabrudzenia oraz nie zmienia smaku wody.

Ustnik bidonu – klucz do wygody podczas jazdy

Podczas jazdy na rowerze dostęp do płynów musi być maksymalnie łatwy i wygodny. Ustnik bidonu powinien być łatwy do otwierania i zamykania, a jego konstrukcja powinna zapobiegać przypadkowemu wylewaniu wody. Doskonałym wyborem mogą być bidony z zaworem typu „Jet Valve” czy „Push-Pull” – gwarantują one łatwiejsze picie bez ryzyka rozlania płynu.

Pojemność bidonu – ile płynów zabrać na trasę?

Decydując o wyborze bidonu, nie można zapominać o kwestii pojemności. Dla osób planujących długodystansowe wyprawy, takie jak ultramaraton, rekomendowane są bidony o pojemności od 750 ml do 1000 ml – większa pojemność pozwoli na ograniczenie przerw na uzupełnianie płynów.

Jednak dla miłośników krótkich, ale intensywnych tras singletrack, mogą lepiej sprawdzić się mniejsze bidony o pojemności 500 ml, które będą łatwiejsze do manewrowania i nie obciążą znacznie roweru.

Rekomendowane modele bidonów

CamelBak Podium Big Chill 25oz: Model ten oferuje wyjątkową izolację termiczną dzięki podwójnym ściankom, a jego ustnik Jet Valve to gwarancja łatwego picia podczas jazdy.

Elite Fly: Jest to jeden z najlżejszych bidonów dostępnych na rynku, idealny dla zawodowców. Oferuje on unikalny system redukowania nieprzyjemnych zapachów i smaków.

Hydro Flask 32 oz Lightweight Trail Series: Ultralekki bidon wykonany z niezwykle wytrzymałej stali nierdzewnej, doskonale sprawdza się podczas długich wypraw i ultramaratonów, utrzymując napoje chłodne przez wiele godzin.

Podsumowując

Decydując jaki bidon na rower wybrać, warto dostosować go do indywidualnych potrzeb oraz charakteru planowanych tras. Zarówno ultramaratończycy, jak i entuzjaści trudnych tras singletrack na pewno docenią bidony o większej pojemności i lepszych właściwościach termoizolacyjnych, które pozwolą na utrzymanie nawodnienia na odpowiednim poziomie, niezależnie od warunków zewnętrznych.

Bike accessories

Wybierając bidon na rower, kluczowe jest skupienie się na trzech istotnych czynnikach: materiale wykonania, typie ustnika oraz pojemności. Te elementy wpływają bezpośrednio na komfort jazdy. Modele plastikowe, izotermiczne czy wykonane z tritanu – każdy z nich ma swoje unikalne cechy, które mogą sprawdzić się w różnych kontekstach rowerowych. Przy planowaniu trasy, niezwykle istotna jest adekwatna do potrzeb pojemność bidonu.

Wartością dodaną mogą być funkcjonalności takie jak system otwierania i zamykania, oraz łatwość dostępu do płynu. Przykładowe modele takie jak CamelBak Podium Big Chill 25oz, Elite Fly czy Hydro Flask 32 oz Lightweight Trail Series, to opcje godne rozważenia, które mogą zaspokoić zróżnicowane potrzeby rowerzystów.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z szerokim spektrum naszych artykułów poradnikowych o tematyce rowerowej. Możecie znaleźć tam takie pozycje jak: Porównanie wygody jazdy rowerem szosowym i cruiserem oraz Wybór optymalnego roweru crossowego do 2000 zł. Będziecie mogli także odkryć tajniki mechaniki rowerowej dzięki naszemu Przewodnikowi – funkcjonowanie i montaż dynamy w rowerze, a także dowiedzieć się więcej o konserwacji sprzętu dzięki Przewodnikowi o dbaniu o amortyzatory w rowerze. Zapraszamy do odkrywania treści na naszym portalu.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.