Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Jakie hamulce hydrauliczne do roweru wybrać? Poradnik od A do Z

Jakie hamulce hydrauliczne do roweru wybrać? Poradnik od A do Z

Na rowerze nie ma miejsca na półśrodki – zwłaszcza, gdy mowa o przeciwdziałaniu siłom grawitacji. Hamulce są jednym z najważniejszych elementów naszego dwukołowego kompana, a przy tym stanowią skomplikowany obszar...
Tekst przeczytasz w ok. 5 minut.

Udostępnij artykuł

Na rowerze nie ma miejsca na półśrodki – zwłaszcza, gdy mowa o przeciwdziałaniu siłom grawitacji. Hamulce są jednym z najważniejszych elementów naszego dwukołowego kompana, a przy tym stanowią skomplikowany obszar pełen technicznych niuansów. Dzisiaj skupimy się na jednym – hamulcach hydraulicznych. Jeżeli zastanawiasz się, jaki hamulec hydrauliczny do roweru wybrać, jakie są najważniejsze kryteria i co zyskasz decydując się na taką opcję – jesteś we właściwym miejscu. Istnieje wiele modeli hamulców tarczowych do roweru, zaś naszym celem jest przewodnik, który pomoże Ci rozwikłać wszelkie wątpliwości. Gwarantujemy, że po przeczytaniu tego artykułu, wiedza na temat hamulców hydraulicznych przestanie być dla Ciebie tajemnicą. Przygotuj się na solidny zastrzyk praktycznych informacji. Zaczynamy!

Wszechstronny przewodnik: Rodzaje hamulców hydraulicznych do roweru i ich właściwy wybór

Przed Tobą decyzja o zakupie hamulców hydraulicznych do roweru? Zrozumienie, jak działają różne rodzaje hamulców, może znacznie ułatwić Twoją decyzję. Na rynku dominują dwa główne typy hamulców hydraulicznych: tarczowe oraz szczękowe. Zanurzmy się w szczegóły, aby pomóc Ci wybrać odpowiednie dla Ciebie.

Hamulce tarczowe: najpopularniejszy wybór profi

Nie bez powodu hamulce tarczowe hydrauliczne cieszą się uznaniem wśród doświadczonych rowerzystów i renomowanych sportowców. Są one nieocenione w rowerach górskich i trekkingowych, a nieustannie zyskują na popularności także w rowerach szosowych czy miejskich.

Mechanizm działania: W hamulcach tego typu, fluid hydrauliczny przenosi siłę nacisku dłoni na klamkę na zaciski hamulcowe. Te z kolei dociskają klocki do tarczy hamulcowej, gwarantując efektywne i błyskawiczne hamowanie.

Hamulce szczękowe: idealny wybór dla miłośników miasta i turystyki

Mimo, że nieco mniej popularne, hamulce szczękowe hydrauliczne znajdują swoje zastosowanie, głównie wśród entuzjastów rowerów miejskich i turystycznych. Zapewniają płynne i skuteczne hamowanie bez konieczności używania tarczy.

Podstawy działania: W hamulcach szczękowych płyn hydrauliczny przenosi bezpośrednio siłę na klocki hamulcowe, które zaciskają się na obręczy koła, powodując kontrolowane i sukcesywne zahamowanie.

Poradnik: Jak wybrać odpowiednie hamulce hydrauliczne?

Sukces wyboru właściwych hamulców hydraulicznych jest zależny od kilku fundamentalnych kryteriów, które warto przemyśleć:

 • Typ roweru: Hamulce do roweru górskiego mogą niekoniecznie sprawdzić się w rowerze szosowym czy miejskim. Wybierając, zawsze zwracaj uwagę na charakterystykę konkretnego roweru.
 • Style jazdy: Wymagające zjazdy i ekstremalne trasy górskie potrzebują mocniejszych hamulców hydraulicznych tarczowych, które zapewnią Ci doskonałą kontrolę i bezpieczeństwo.
 • Twoje finanse: Hamulce hydrauliczne są zazwyczaj kosztowniejsze niż zwykłe hamulce mechaniczne. Jednak powinieneś pamiętać, że oferują one wyższej jakości hamowanie i mniejsze zużycie siły, co długoterminowo przekłada się na oszczędności.

Top 3: Najpopularniejsze modele wpisujące się w polskie gusta

Pod lupę bierzemy trzy modele hamulców hydraulicznych, które zyskały uznanie na polskim rynku:

 1. Shimano Deore XT: To hamulce tarczowe hydrauliczne, które zasłynęły jako wysokiej klasy sprzęt. Idealne do rowerów typu MTB i kolarstwa terenowego.
 2. Magura MT5: Cenione za doskonałą modulację i moc hamowania. Są gorąco polecane do rowerów górskich i elektrycznych.
 3. SRAM Guide RS: Są gwarancją niezawodnej kontroli i wydajności, dedykowane szczególnie profesjonalnym rowerzystom.

Krok po kroku: Montaż hamulców hydraulicznych w rowerze

Nawet jeśli montaż hamulców hydraulicznych może na pierwszy rzut oka wydawać Ci się skomplikowany, z odpowiednimi narzędziami i instrukcjami producenta w zasięgu jest nawet zaawansowanego amatora. Przedstawiamy krótkie kroki, które pomogą Ci w instalacji:

 1. Przygotowanie: Przede wszystkim upewnij się, że masz wszystkie niezbędne części: klamki, zaciski, tarcze, przewody i płyn hydrauliczny.
 2. Zaciski: Zacznij od mocowania zacisków do widełek lub ramy, zgodnie z konstrukcją Twojego roweru.
 3. Tarcze: Następnie zamontuj tarcze na kołach, pamiętając o ich odpowiednim wycentrowaniu.
 4. Przewody: Prowadź przewody hydrauliczne od klamek do zacisków. Upewnij się, że są one odpowiednio zabezpieczone przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi.
 5. Napełnianie układu: Na koniec został Ci odpowiedni dobor płynu hydraulicznego i odpowietrzenie systemu, co zapobiegnie ewentualnym zacięciom w przewodach.

Kompleksowy montaż, a także późniejsza konieczność dokładnej regulacji hamulców hydraulicznych, wymagają precyzji i praktyki. W przypadku najmniejszych wątpliwości, zawsze warto skorzystać z doświadczenia profesjonalnego mechanika rowerowego.

Cześć! Artykuł, który przeczytałeś, dostarcza Ci kompleksowej wiedzy o wyborze hamulców hydraulicznych do roweru. Na rynku mamy głównie do czynienia z dwoma rodzajami: hamulcami tarczowymi i szczękowymi. Te pierwsze są często polecane do rowerów górskich i trekkingowych, a te drugie są idealne do jazdy w mieście lub na wycieczkach rowerowych. Wybór odpowiedniego hamulca hydraulicznego zależy od takich czynników jak typ roweru, styl jazdy oraz ilość środków, które jesteś skłonny zainwestować. Hamulce, które zdobyły uznanie w Polsce, to Shimano Deore XT, Magura MT5 i SRAM Guide RS. Jeżeli zastanawiasz się nad samodzielnym zamontowaniem hamulców, artykuł dostarcza Ci instrukcji krok po kroku. Pamiętaj jednak, że jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze warto skorzystać z pomocy profesjonalnego mechanika rowerowego.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.