Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Wielkie wyzwanie na dwóch kółkach: Szczegółowy poradnik jak zrobić wheelie na rowerze

Wielkie wyzwanie na dwóch kółkach: Szczegółowy poradnik jak zrobić wheelie na rowerze

Czy kiedykolwiek podziwiałeś rowerzystów jeżdżących na jednym kole, zastanawiając się, jak oni to robią? Jeżdżenie na rowerze może być przyjemnym i zdrowym sposobem na spędzanie wolnego czasu, ale dla niektórych...
Tekst przeczytasz w ok. 5 minut.

Udostępnij artykuł

Czy kiedykolwiek podziwiałeś rowerzystów jeżdżących na jednym kole, zastanawiając się, jak oni to robią? Jeżdżenie na rowerze może być przyjemnym i zdrowym sposobem na spędzanie wolnego czasu, ale dla niektórych jest to także szansa na naukę i pokazanie imponujących sztuczek. Wheelie, czyli jazda na tylnym kole, jest jedną z najbardziej znanych i cenionych wśród rowerzystów. Tę sztuczkę można zobaczyć zarówno na ulicach miast, jak i górskich szlakach. Jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś, wykonanie wheelie może wydawać się trudne. Ale nie martw się! Niniejszy artykuł ma na celu szczegółowe objaśnienie, jak w bezpieczny i efektywny sposób zrobić wheelie rowerem, krok po kroku. Wielkie wyzwanie na dwóch kółkach czeka właśnie na Ciebie!
Cyclist Wheelie

Podstawy wykonania triku rowerowego: Wheelie

Wheelie to technika jazdy na tylnym kole roweru, wymagająca balansowania ciała oraz odpowiedniego operowania pedałami i kierownicą. Jego opanowanie opiera się na praktyce i wiedzy technicznej.

Wybór sprzętu do wykonania wheelie

Rower do nauki wheelie

Rowery górskie (MTB) są najodpowiedniejszym wyborem ze względu na konstrukcję oraz trwałość. Upewnij się, że Twój rower jest sprawny technicznie przed treningiem.

Ochrona podczas treningu wheelie

Używanie kasku, rękawic, oraz zabezpieczeń na łokcie i kolana służą minimalizacją skutków upadków, które są nieodłączną częścią nauki wheelie.

Przygotowanie do nauczenia się wykonania wheelie

 • Wybranie lokalizacji do ćwiczeń wheelie:

  Idealnym miejscem jest równa, przestronna powierzchnia bez ruchu samochodowego, takie jak parking czy plac.

 • Ustawienie roweru:

  Aby ułatwić przeniesienie ciężarów ciała do tyłu i utrzymanie równowagi, zalecane jest obniżenie siodełka.

 • Ustawienie przerzutek:

  Niższe przełożenia ułatwiają pedałowanie w momencie, kiedy rower jest na jednym kole.

Kroki wykonania wheelie

Pozycja startowa

Siedź pewnie na rowerze, trzymając kierownicę. Pedał, na którym zaczynasz, powinien być w najwyższym położeniu.

Ruch wstępny

Naciskaj mocno pedał, a jednocześnie pociągaj kierownicę do siebie. Przejścia na pozycję lekko opadającą do tyłu pomoże.

Utrzymanie wheelie

Kiedy przednie koło się uniesie, skup się na balansowaniu. Środek ciężkości powinien być nisko i blisko tylnej osi roweru.Delikatne pedałowanie utrzyma rower w pozycji pionowej.

Zarządzanie prędkością i balansem podczas wykonywania wheelie

Naucz się utrzymania równowagi i prędkości poprzez pedałowanie o stałym, ale wolnym tempie. Wykorzystaj hamulec tylny do delikatnej korekty, zwłaszcza gdy odczujesz, że rower przechyla się zbyt mocno do tyłu.

Ćwiczenia rozwijające umiejętność wykonywania wheelie

Nauczanie się wykonywania wheelie wymaga czasu. Poniższe ćwiczenia pomogą Ci opanować tę technikę:

 • Podnoszenie przedniego koła na kilka sekund – z upływem czasu staraj się zwiększać czas trwania tej manewru.
 • Ćwiczenia na różnych powierzchniach – to pomoże Ci zrozumieć, jak warunki podłoża wpływają na wykonywanie tricku.
 • Jazda poprzez wheelie na lekkim wzniesieniu – może to wydawać się łatwiejsze na początku nauki.

Podsumowanie nauki wheelie i dalsze kroki

Praktyka, cierpliwość i skupienie to klucze do opanowania wheelie. Zacznij od bezpiecznych prób, stopniowo zwiększając trudność i czas trwania manewru. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego nigdy nie ćwicz w niebezpiecznych lub niestabilnych warunkach. W miarę nabierania pewności siebie, możesz rozpocząć eksperymentowanie z bardziej zaawansowanymi trikami lub łączyć wheelie z innymi rowerowymi sztuczkami.

Cyclist Wheelie

To podsumowanie skoncentruje się na najważniejszych punktach opanowania techniki wheelie. Wszystko zaczyna się od odpowiedniego wyboru sprzętu, a tu masz świetny artykuł porównujący marki rowerów. Należy pamiętać o bezpieczeństwie, dlatego posiadanie kasku i rękawic jest niezbędne podczas nauki. Jeśli nie jesteś pewny, jakie rękawiczki wybrać, ten artykuł na pewno Ci pomoże.

Wybór lokalizacji i prawidłowe ustawienia roweru to klucz do nauki wheelie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o poprawnym ustawieniu przerzutek, przeczytaj ten artykuł. Prawidłowa pozycja startowa, ruch wstępny i utrzymanie równowagi są kluczowe dla udanego wheelie. Zarządzanie prędkością i balansem podczas wykonywania triku to coś, co przychodzi z praktyką.

Jest wiele ćwiczeń, które pomogą Ci opanować technikę wheelie, jak tu opisane, a ten poradnik na pewno pomoże Ci w nauce jazdy na jednym kole. Pamiętaj, że praktyka, cierpliwość i skupienie to klucze do opanowania wheelie. Bezpieczeństwo jest jednak najważniejsze, więc nigdy nie ćwicz w niebezpiecznych lub niestabilnych warunkach.

Jeżeli interesują Cię inne triki rowerowe, możesz zacząć od eksperymentowania z bardziej zaawansowanymi sztuczkami, łącząc wheelie z innymi technikami. Więcej praktycznych porad na temat jazdy rowerem i utrzymania jego stanu technicznego można znaleźć w naszych obszernych poradnikach, takich jak ten.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.