Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Jazda na rowerze – ile kcal spalasz na godzinę i przemierzając różne dystanse?

Jazda na rowerze – ile kcal spalasz na godzinę i przemierzając różne dystanse?

W drodze do zdrowia i idealnej sylwetki, wielu z nas szuka najbardziej efektywnych form aktywności fizycznej. Jazda na rowerze to jedna z najprzyjemniejszych i najzdrowszych alternatyw dla monotonnego biegania czy...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

W drodze do zdrowia i idealnej sylwetki, wielu z nas szuka najbardziej efektywnych form aktywności fizycznej. Jazda na rowerze to jedna z najprzyjemniejszych i najzdrowszych alternatyw dla monotonnego biegania czy skomplikowanych ćwiczeń na siłowni. Ale ile kalorii na prawdę spalamy podczas godzinnego pedałowania? Ile kilometrów powinniśmy pokonać, aby zauważyć efekty naszych starań? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, pokazując realny obraz jazdy na rowerze jako formy aktywności sprzyjającej redukcji kalorii. Zaczynamy?

Ile kalorii spalasz podczas jednej godziny jazdy na rowerze?

Zacznijmy od najbardziej palącego pytania: 1h jazdy na rowerze ile kcal pozwoli Ci spalić? Odpowiedź, jak na ogół w kwestiach związanych z aktywnością fizyczną i dietą, nie jest jednoznaczna. Wszystko bowiem zależy od wielu czynników, które dla uproszczenia, możemy podzielić na trzy główne grupy: Twoją wagę, intensywność jazdy oraz metabolizm.

Osoba ważąca około 70 kg, jadąca na rowerze z umiarkowaną prędkością (około 16-20 km/h), może spodziewać się spalania około 420 kcal na godzinę. Przykładowo, jeśli ktoś waży więcej, powiedzmy 90 kg, ta sama jazda na rowerze pozwoli mu spalić około 560 kcal. Jeśli natomiast zdecydujesz się na bardziej intensywną jazdę – powyżej 20 km/h – ilość spalanych kalorii znacząco wzrasta.

Jak dystans wpływa na spalanie kalorii?

Drugie pytanie, które często się pojawia, to: jazda na rowerze ile km pozwala spalić określoną ilość kalorii? Tu również, wskaźnikiem jest przede wszystkim intensywność jazdy oraz twoja waga. Podobnie jak wyżej, osoba ważąca 70 kg pokonująca dystans 20 km z prędkością 20 km/h, spali około 420 kcal. Natomiast dla osoby o wadze 90 kg, ten sam dystans to około 560 kcal mniej.

Warto jednak pamiętać, że nie chodzi tylko o stricte spalanie kalorii. Jazda na rowerze, jako aktywność aerobowa, ma na celu przede wszystkim poprawę kondycji oraz trening układu krążenia. To z kolei wpływa na przyspieszenie metabolizmu, a tym samym na efektywniejsze spalanie kalorii nawet po treningu.

Czy zawsze warto mierzyć kalorie?

Podsumowując, ile kalorii spalisz podczas jazdy na rowerze zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od twojej wagi i intensywności jazdy. Ale pamiętaj, że magia jazdy na rowerze tkwi nie tylko w zegarze kalorycznym. Trening na rowerze to przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu, poprawa kondycji i doskonałe samopoczucie. Nie powinniśmy zatem zamykać wszystkiego w kategoriach 'jazda na rowerze kcal’, bo przecież ruch to zdrowie – bez względu na to, jak wiele kalorii przy okazji spalimy!
Podsumowanie:
Jazda na rowerze to nie tylko doskonały sposób na spalenie kalorii, ale przede wszystkim poprawa kondycji i trening układu krążenia. Ilość spalanych kalorii podczas jazdy na rowerze zależy od wielu czynników, takich jak waga, intensywność jazdy i metabolizm. Dla osoby ważącej 70 kg, jazda na rowerze z prędkością 16-20 km/h pozwoli spalić około 420 kcal na godzinę. Natomiast osoba ważąca 90 kg spali około 560 kcal. Pamiętajmy jednak, że kluczowe jest tutaj również samopoczucie i ruch na świeżym powietrzu, a nie tylko liczba spalonych kalorii.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.