Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Mierzenie i liczenie rozmiarów roweru – rozwiązujemy zagadki ramy i koła

Mierzenie i liczenie rozmiarów roweru – rozwiązujemy zagadki ramy i koła

Przygoda na dwóch kółkach, niezależnie czy miejska, górska czy terenowa, zapewnia niezrównane doznania i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Jednak w tym ekscytującym eksplorowaniu świata, kluczowe jest posiadanie prawidłowo dobranego...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Przygoda na dwóch kółkach, niezależnie czy miejska, górska czy terenowa, zapewnia niezrównane doznania i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Jednak w tym ekscytującym eksplorowaniu świata, kluczowe jest posiadanie prawidłowo dobranego roweru, którego sercem jest rama i duszą koła. Na rozmiarze tych dwóch elementów zależy bowiem komfort naszej jazdy, wydajność oraz – nie zapominajmy – bezpieczeństwo. Zatem jak się mierzy rozmiar ramy w rowerze i jak się liczy rozmiar koła? Rozwiązujemy te zagadki!

Mierzenie rozmiaru ramy – podstawy

Zaczniemy od ramy – serca twojego roweru. Okazuje się, że mierzenie rozmiaru ramy nie jest wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim musisz pamiętać, że mierzymy od środka suportu (miejsca, gdzie osadzony jest korby) do końca górnej rury, która łączy się z sztycą podsiodłową. W skomplikowanych sytuacjach, kiedy nie jesteśmy pewni, gdzie dokładnie leży środek, warto skorzystać z pewnego triku: wystarczy zmierzyć odległość od suportu do miejsca, w którym górna rura łączy się z podsiodłową, a potem dodać ok. 2,5 cm. To daje nam dość precyzyjny wynik.

Mierzenie rozmiaru ramy – uwaga na style jazdy

Ale okej, już mierzymy, a co dalej? No to teraz trochę teorii. Otóż rozmiar ramy powinien być dobrany do naszej wysokości, ale… i tu jest haczyk… również do stylu jazdy! Tak, tak, to prawda. Jeżdżąc np. na rowerze górskim, możemy preferować nieco mniejszą ramę, która da nam lepszą kontrolę nad rowerem w trudnym terenie. Z kolei miłośnicy jazdy na rowerach szosowych zazwyczaj wybierają ramy nieco większe – takie, które pozwolą na efektywne przenoszenie siły na pedały.

Jak się liczy rozmiar koła?

Kiedy już mamy dobraną ramę, przyszedł czas na drugi ważny element twojego roweru – koła. Pytanie brzmi: jak się mierzy rozmiar koła w rowerze? Odpowiedź jest znacznie prostsza, niż mogłoby się wydawać. Otóż mierzymy w calach średnicę koła, licząc od krawędzi do krawędzi, przechodząc przez środek. Wierz lub nie, ale to takie proste!

Jakie są typowe rozmiary kół?

Zdaje sobie sprawę, że może być ciężko rozgryźć to wszystko na raz. Dla ułatwienia spróbuję nadać trochę kontekstu. Typowe rozmiary kół rowerowych to 20, 24, 26, 27,5, 29 cali dla rowerów górskich, a 28 cali dla rowerów miejskich i trekkingowych.

Podsumowanie

Zakładam, że teraz już wszystko jest jasne. Prawda, że mierzenie rozmiarów roweru nie jest takie skomplikowane? Trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach, a wybór odpowiedniego roweru stanie się dla ciebie dużo prostsze. I pamiętaj, że najważniejsza jest twoja wygoda i bezpieczeństwo podczas jazdy – zawsze powinniśmy dostosować rower do naszych możliwości i potrzeb.

Podsumowanie:

Mierzenie rozmiaru ramy roweru nie jest skomplikowane. Odległość mierzymy od środka suportu do końca górnej rury, która łączy się z sztycą podsiodłową. Ważnym aspektem jest także zwrócenie uwagi na styl jazdy – dla rowerów górskich zaleca się nieco mniejszą ramę, natomiast dla rowerów szosowych – trochę większą.

Rozmiar koła roweru mierzy się w calach i jest to średnica koła mierzona od krawędzi do krawędzi, przechodząc przez środek. Typowe rozmiary to 20, 24, 26, 27,5, 29 cali dla rowerów górskich oraz 28 cali dla rowerów miejskich i trekkingowych.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.