Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Mierzymy rower trzykrotnie: jak mierzyć ramę, koło i cale w rowerze

Mierzymy rower trzykrotnie: jak mierzyć ramę, koło i cale w rowerze

Jazda na rowerze to fantastyczna forma rekreacji. Wycieczki rowerowe, jazda w terenie czy ekspresowy przelot do pracy wymagają jednak odpowiedniego sprzętu. Kluczowa jest tu przede wszystkim odpowiednio dobrana rama, wielkość...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Jazda na rowerze to fantastyczna forma rekreacji. Wycieczki rowerowe, jazda w terenie czy ekspresowy przelot do pracy wymagają jednak odpowiedniego sprzętu. Kluczowa jest tu przede wszystkim odpowiednio dobrana rama, wielkość kół i, w niewielkim stopniu, także cale – czyli jednostka miary oznaczająca wielkość kół. Dlatego dzisiaj pragniemy przybliżyć temat – jak właściwie mierzyć ramę, koło i cale w rowerze? To ważne zarówno dla komfortu jazdy, jak i bezpieczeństwa. Zapraszamy do lektury!

Mierzenie ramy rowerowej – kwestia wygody i bezpieczeństwa

Więc jak to zrobić, żeby prawidłowo zmierzyć ramę roweru? Otóż nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Po pierwsze, musisz być świadomy swojego wzrostu. Dla ramy rowerowej istotne jest odległość od kroku do ziemi. Jaka jest twoja długość nogi? To pytanie jest kluczowe. Pokój z metrem i już na dobrym początku jesteś! Stajesz prosto, noga jest naga czy w cienkim rajstopach i mierzy odległość od ziemi do kroku. Otrzymane wyniki w centymetrach przekładamy na ramę rowerową. W praktyce może to wyglądać na przykład tak: jeśli wynik to 80 cm, to od tego odejmujemy 4, jaki daje nam 76 cm a to oznacza, że szukamy roweru z ramą 19 cali.

Cale – miara, która ma znaczenie

Następnie powinniśmy zadać sobie pytanie, jak mierzyć cale w rowerze? Tutaj warto zwrócić uwagę, że mowa jest o rozmiarze kół, który jest podawany właśnie w calach. Zasada jest prosta – im większe koło, tym rower jest szybszy, jednak mniej manewrowy. Typowy rower miejski ma koła 28 cali, górski 26 cali, a dziecięce – od 12 do 24 cali. Po prostu sprawdź rozmiar opony, który zazwyczaj jest wyraźnie oznaczony na bieżniku.

Wielkość kół – prędkość kontra manewrowość

Mierzenie kół rowerowych, to kolejna umiejętność, którą warto posiadać. Nie jest to jednak trudne, gdyż wielkość kół rowerowych zazwyczaj jest oznaczona na boku opony. Przykładowe oznaczenie to 26×1.95, gdzie pierwsza liczba oznacza średnicę kół (w calach), a druga szerokość opony. Czyli w tym przypadku mierzymy oponę, która ma 26 cali średnicy i 1.95 cala szerokość. Jeżeli nie jesteśmy w stanie tego odczytać z opony, możemy to zmierzyć sami, mierząc odległość od środka piasty do brzegu obręczy (promień) i przeliczając go na cale (1 cal to 2,54 cm).

Podsumowując

Znać swoje miary rowerowe to podstawa. Odpowiednio dobrana rama, wielkość kół i ich cale to nasz komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Jak by nie patrzeć, to podczas jazdy na rowerze jesteśmy narażeni na różne sytuacje – więc takie podstawy, jak mierzenie ramy w rowerze czy rozmiar kół rowerowych powinniśmy absolutnie mieć w małym palcu. Pamiętajmy, że rower to nieubłagany środek transportu jeżeli chodzi o jego dobranie do kierowcy – wszelkie niedopasowania mogą doprowadzić do niekomfortu, a nawet bolesnych dolegliwości. Więc jednak trochę matematyki nam nie zaszkodzi! Podsumowując, kluczowe jest tu myslenie: mierzę, więc dostosowuję… do siebie. Na rowerze przecież każdy z nas chce czuć się jak ryba w wodzie.

Podsumowanie:

  • Aby mierzyć ramę roweru, należy mierzyć odległość od kroku do ziemi, a następnie przeliczyć centymetry na cale (np. 80 cm minus 4 to 76 cm, co oznacza ramę 19 cali).
  • Rozmiar kół roweru jest mierzony w calach, zazwyczaj jest wyraźnie oznaczony na bieżniku opony (typowy rower miejski ma koła 28 cali, górski 26 cali, a dziecięce od 12 do 24 cali).
  • Jeżeli chodzi o rozmiar kół rowerowych, to mierzymy odległość od środka piasty do brzegu obręczy (promień) i przeliczamy go na cale (1 cal to 2,54 cm).
Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.