Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Oświetlenie rowerowe – rodzaje

Oświetlenie rowerowe – rodzaje

W dzisiejszych czasach oświetlenie rowerowe jest niezbędne dla bezpieczeństwa każdego rowerzysty, zarówno na drodze jak i poza nią. W zależności od potrzeb i preferencji, istnieje wiele rodzajów oświetlenia rowerowego, które...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

W dzisiejszych czasach oświetlenie rowerowe jest niezbędne dla bezpieczeństwa każdego rowerzysty, zarówno na drodze jak i poza nią. W zależności od potrzeb i preferencji, istnieje wiele rodzajów oświetlenia rowerowego, które można podzielić na kilka kategorii.

W dzisiejszych czasach oświetlenie rowerowe jest niezbędne dla bezpieczeństwa każdego rowerzysty, zarówno na drodze jak i poza nią. W zależności od potrzeb i preferencji, istnieje wiele rodzajów oświetlenia rowerowego, które można podzielić na kilka kategorii.

Rodzaje oświetlenia rowerowego

Moc i lumeny to kluczowe parametry przy wyborze oświetlenia rowerowego. Moc to energia, która jest emitowana przez lampkę rowerową, a lumeny to jednostka miary, która określa siłę emitowanego strumienia światła. Im więcej lumenów, tym mocniejsze oświetlenie. Ważne jest, aby wybierając oświetlenie rowerowe, zwrócić uwagę na jego zastosowanie, a także na moc i lumeny, ponieważ od tego zależy, jak dobrze będzie widoczny rowerzysta na drodze.

Duży wybór oświetlenia rowerowego https://bikemia.com/oswietlenie-rowerowe w tym oświetlenie przednie i tylne.

Oświetlenie tylne ma za zadanie informować innych uczestników ruchu drogowego o naszej pozycji. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje lampek tylne: stałe, migające i z funkcją hamowania. Najpopularniejsze są lampki migające, ponieważ są bardziej widoczne, a co za tym idzie, bezpieczniejsze.

Oświetlenie przednie

Oświetlenie przednie ma za zadanie oświetlić drogę przed rowerzystą, a także ostrzegać innych uczestników ruchu drogowego o jego zbliżaniu się. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje lampek przednich: lampki ostrzegawcze i lampki do oświetlania drogi. Lampki ostrzegawcze są mniej mocne niż lampki do oświetlania drogi, ale wystarczające do zwrócenia uwagi innych uczestników ruchu drogowego. Lampki do oświetlania drogi są bardziej skoncentrowane i jasne, co pozwala na dobrą widoczność drogi przed rowerzystą.

Optymalna moc przedniej lampki rowerowej zależy od warunków jazdy. Dla jazdy po mieście, minimum 150 lumenów (optymalnie 300) jest wystarczające, podczas gdy poza miastem, warto wybrać lampkę o mocy 500 lumenów, a w terenie przynajmniej 800 lumenów. Ważne jest, aby kąt świecenia przedniej lampki nie był zbyt punktowy. Najlepiej wybrać lampkę z kilkoma trybami świecenia, w tym trybem migającym, który przydaje się zwłaszcza w dzień

Podsumowując, wybór odpowiedniego oświetlenia rowerowego może być trudny. Należy wziąć pod uwagę rodzaj, moc, kolor i trwałość. Wybierając odpowiednie oświetlenie, można zapewnić sobie bezpieczeństwo i widoczność w ciemności.

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.