Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Pierwszy rowerek dla dziecka – jaki wybrać i kiedy jest odpowiedni czas na tę inwestycję?

Pierwszy rowerek dla dziecka – jaki wybrać i kiedy jest odpowiedni czas na tę inwestycję?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest odpowiedni moment na zakup pierwszego rowerka dla ich pociechy. Niektórzy mogą sądzić, że to zdecydowanie za wcześnie, inni z kolei bacznie obserwują rosnącą zwinność...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest odpowiedni moment na zakup pierwszego rowerka dla ich pociechy. Niektórzy mogą sądzić, że to zdecydowanie za wcześnie, inni z kolei bacznie obserwują rosnącą zwinność swojego dziecka i czekają na odpowiedni moment. Temat jest niezwykle ważny i często rodzi mnóstwo pytań – jaki pierwszy rower będzie odpowiedni? Czy lepiej zainwestować w rowerek biegowy? A może jednak tradycyjny model na czterech kołach? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym kolejnym artykule. Zapraszamy do lektury!
Child biking

Decydując o zakupie pierwszego rowerka: Kiedy i co wybrać?

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowe i ważne wydarzenie. Kiedy jest odpowiedni moment, aby zdecydować się na ten krok? Wielu ekspertów zaleca, aby wprowadzić rowerek biegowy w momencie, gdy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić i utrzymywać równowagę. Zazwyczaj dzieje się to pomiędzy 18. a 24. miesiącem życia. Co do rowerka z pedałami, zdecydować się na niego można zazwyczaj w okolicach czwartego roku życia, gdy maluch jest już w stanie efektywnie obsługiwać pedały i zrozumieć zasady bezpiecznej jazdy.

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka: Jak podjąć dobrą decyzję?

Rowerki biegowe jako dobry start

Rowerki biegowe są doskonałym rozwiązaniem dla najmłodszych dzieci. Bez pedałów, z naciskiem na rozwijanie umiejętności motorycznych takich jak równowaga czy koordynacja, dają dziecku możliwość nauki i zabawy. Ważne jednak, aby rowerek biegowy nie był zbyt ciężki i aby jego wysokość była odpowiednia dla dziecka – maluch powinien swobodnie dotykać obiema stopami ziemi, gdy siedzi na siodełku tego rowerka.

Rowery z pedałami dla przedszkolaków

Kiedy dziecko osiągnie wiek przedszkolny, można zacząć myśleć o zakupie rowerka z pedałami. Najważniejszym kryterium wyboru tego rodzaju rowerka powinien być jego rozmiar. Poniżej prezentujemy ogólnie akceptowany standard amortyzatora, adekwatny do wieku dziecka:

Wielkość kół Wiek dziecka
12 cali 3-4 lata
14-16 cali 4-6 lat
20 cali 6-9 lat

Podczas wyboru rowerka z pedałami, warto również pamiętać, by był on wyposażony w hamulec dostosowany do małych rąk dziecka, a jego waga była na tyle niska, by maluch mógł bezproblemowo nim manewrować.

Bezpieczeństwo i wygoda podczas pierwszych kroków na rowerku

Bezpieczeństwo i wygoda przy używaniu rowerka są kluczowe. Pierwszy rower dla dziecka powinien być stabilny, solidny oraz wyposażony w hamulce. Dodatkowym atutem będzie ochrona łańcucha, która ochroni dziecko przed ewentualnym zachaczeniem o niego.

Wskazane dodatki do rowerka

Warto dokupić do rowerka kilka niezbędnych dodatków, które zwiększą komfort i bezpieczeństwo jazdy:

  • Kask rowerowy – obowiązkowy dla bezpieczeństwa,
  • Odblaski – zapewniają lepszą widoczność po zmroku,
  • Boczne kółka – dla początkujących rowerzystów, które usprawnią naukę jazdy na rowerze z pedałami

Podsumowanie

Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to zadanie wymagające przemyślenia. Należy brać pod uwagę wiek malucha, jego umiejętności motoryczne, a także stan motoryczny. Najmłodsi rowerzyści zadowolą się rowerkiem biegowym, który nauczy ich podstawowych umiejętności potrzebnych do jazdy na tradycyjnym rowerze. Dla starszych dzieci, które są gotowe na wyzwania, idealny będzie rower z pedałami, dobrany do ich rozmiaru i wyposażony w niezbędne, bezpieczne akcesoria.

Child biking

Podstawą do wyboru pierwszego rowerka dla dziecka są przede wszystkim jego wiek, umiejętności motoryczne i wzrost. Przedszkolakom najbardziej polecamy rowerki biegowe, które bez pedałów doskonale rozwijają równowagę i koordynację. Poza tym, warto też upewnić się, że rowerek jest odpowiedni dla dziecka pod kątem jego wagi i wysokości. Dla starszych dzieci zalecamy rowery z pedałami, które powinny być dobrane do ich rozmiaru. Ważne przy ich użytkowaniu jest też posiadanie hamulców dostosowanych do małych dziecięcych rąk.

Dodatkowo, dla bezpieczeństwa i wygody jazdy, warto zaopatrzyć się w kilka kluczowych akcesoriów jak kask rowerowy, odblaski czy boczne kółka. Przede wszystkim pamiętać należy, że pierwszy rower powinien być stabilny, solidny i wyposażony w hamulce.

Więcej przydatnych porad na temat wyboru pierwszego rowerka dla dziecka znajdziecie w artykułach: Jaki rower dla trzylatka? Poradnik jak wybrać odpowiedni rowerek dla malucha wraz z zalecaną wielkością kół oraz Fotelik rowerowy – od jakiego wieku można zacząć wyprawy z maluchem?. Jeśli Wasze dziecko już jeździ na rowerku, warto zainteresować się też tematami związanymi z bezpieczeństwem i wygodą jazdy, o których piszemy między innymi w artykułach: Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa na rowerze? Rozstrzygamy wątpliwości rowerzystów oraz Jak wybrać idealny kask rowerowy? Przewodnik dla kobiet i mężczyzn.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.