Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Podnoszenie kierownicy w rowerze: Proste kroki do samodzielnego ustawienia kierownicy w MTB

Podnoszenie kierownicy w rowerze: Proste kroki do samodzielnego ustawienia kierownicy w MTB

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak podnieść kierownicę w rowerze? Czy odczuwasz dyskomfort podczas jazdy na swoim MTB, który wynika z niewłaściwie ustawionej kierownicy? Doskonale trafiłeś! W tym artykule, dowiesz się,...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak podnieść kierownicę w rowerze? Czy odczuwasz dyskomfort podczas jazdy na swoim MTB, który wynika z niewłaściwie ustawionej kierownicy? Doskonale trafiłeś! W tym artykule, dowiesz się, jak samodzielnie i bez większych problemów podnieść kierownicę w swoim rowerze. Pomoże Ci to zwiększyć komfort jazdy i zadbać o prawidłową postawę. Przygotuj się na praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci cieszyć się jeszcze lepszą jakością jazdy na swoim rowerze MTB. Zaczynamy!

A wiec skąd ta potrzeba, aby podnieść kierownicę w rowerze?

Jeśli wymagasz od siebie większego komfortu na rowerze MTB, podniesienie kierownicy może to zapewnić. Jest to szczególnie istotne dla osób, które często doświadczają bólu karku, ramion czy pleców podczas jazdy. Nieodpowiednio ustawiona kierownica jest bowiem jednym z kluczowych czynników, które mogą wpływać na dyskomfort podczas jazdy.

Więc jak samemu podnieść kierownicę w rowerze?

Zanim rozpoczniesz podnoszenie kierownicy, upewnij się, czy posiadasz odpowiednie narzędzia. Będziesz potrzebować klucza imbusowego pasującego do rozmiaru śrub na kierownicy.

Pierwszym krokiem jest poluzowanie śrub na kierownicy za pomocą klucza imbusowego. W większości rowerów MTB te śruby znajdują się na górnej części kierownicy, tam gdzie łączy się z ramą. Z reguły są to dwie śruby umieszczone równolegle do siebie. Gdy już je poluzujesz, kierownica powinna stać się swobodna i pozwolić Ci na jej regulację w górę lub dół.

Właściwe ustawienie kierownicy

Jak odnaleźć odpowiednią wysokość? Prosta zasada – niski rower, niska kierownica. Wysoki rower, wysoka kierownica. Nie jest to jednak reguła, a jedynie wskazówka. Dla wielu osób szczególnie ważne jest, aby kierownica była ustawiona na tyle wysoko, aby zapewnić komfortowe podparcie dla dłoni i ramion. Pamiętaj, że kierownica powinna być zawsze równoległa do ziemi.

W momencie gdy czujesz, że kierownica jest na odpowiedniej wysokości, dokręć śruby. Nie zapomnij jednak sprawdzić, czy kierownica jest prosta.

A co jeśli chcesz podnieść kierownicę, ale nie możesz, bo osiągnęła już maksymalną wysokość? W takim przypadku może być konieczna wymiana wspornika kierownicy na dłuższy. Oczywiście jest to już większy zabieg, który w zależności od twojej wiedzy i doświadczenia może wymagać wizyty u profesjonalisty.

Końcowe uwagi

Podniesienie kierownicy w rowerze to naprawdę prosta czynność, którą możesz przeprowadzić samodzielnie. Pamiętaj jednak, aby po przeprowadzeniu wszelkich regulacji, sprawdzić czy kierownica jest odpowiednio mocno przykręcona i czy jej położenie jest dla Ciebie komfortowe.

Zmiana pozycji kierownicy może wpłynąć na Twoje doznania z jazdy, a nawet sprawić, że rower będzie dla Ciebie znacznie wygodniejszy. Przede wszystkim jednak, pomoże Ci zadbać o prawidłową postawę na rowerze, co jest kluczowe dla zdrowia.

Podstawową zasadą jest pamiętanie o tym, że to rower ma dostosowywać się do Ciebie, a nie Ty do roweru. Każdy element, w tym kierownica, powinien być ustawiony tak, aby rowerzysta czuł się na nim jak najbardziej komfortowo.

Podsumowanie

  • Niezależnie od typu roweru, nieodpowiednio ustawiona kierownica może przyczyniać się do dyskomfortu i bólu karku, ramion czy pleców podczas jazdy.
  • Podniesienie kierownicy może zostać wykonane samodzielnie. Potrzebujesz do tego klucza imbusowego. Poluzuj śruby na kierownicy i zmień jej pozycję.
  • Aby kierownica była ustawiona prawidłowo, powinna być równoległa do ziemi i umożliwiać komfortowe podparcie dla dłoni i ramion
  • Gdy kierownica jest na odpowiedniej wysokości, dokręć śruby. Sprawdź jednak, czy jest prosta.
  • Jeśli nie jesteś w stanie podnieść kierownicy bo osiągnęła już maksymalną wysokość, możesz wymienić wspornik kierownicy na dłuższy, jednak w takim przypadku zalecamy odwiedzenie profesjonalistów.

Produkty

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.