Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Pompka do roweru – jaką wybrać dla roweru szosowego, MTB oraz Kross?

Pompka do roweru – jaką wybrać dla roweru szosowego, MTB oraz Kross?

Czy jesteś pasjonatem jazdy na rowerze? Czy twoją drugą naturą stało się przemierzanie asfaltowych szos, stromych górskich szlaków czy też miastowych peryferii na swoim krossie? Jeżeli tak, to doskonale wiesz,...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Czy jesteś pasjonatem jazdy na rowerze? Czy twoją drugą naturą stało się przemierzanie asfaltowych szos, stromych górskich szlaków czy też miastowych peryferii na swoim krossie? Jeżeli tak, to doskonale wiesz, że odpowiednie wyposażenie to podstawa niezawodnej jazdy. A kluczem do nieprzerwanej przygody jest właściwie dobrane, niezawodne i praktyczne narzędzie – pompka do roweru. Jaką pompkę do roweru wybrać, aby sprostała wyzwaniom płynącym z trasy szosowej, górskiej czy miejskiej? O tym właśnie będzie dzisiejszy artykuł!
Bicycle pumps

Przewodnik: Jak wybrać idealną pompkę do różnych typów rowerów

Wybierając odpowiednią pompkę do roweru, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników, wśród których dominującym jest typ roweru, którym jeździsz. Niewielu rowerzystów zdaje sobie sprawę z kluczowej roli utrzymania właściwego ciśnienia w oponach. Ma ono istotne znaczenie zarówno dla komfortu jazdy, jak i bezpieczeństwa rowerzysty. Ze względu na różnorodność typów rowerów – szosowych, MTB i krossowych – rodzaj pompki, który wybierzesz, może się różnić. Przyjrzyjmy się bliżej, jaką pompkę wybrać do każdego z tych typów rowerów.

Pompka do roweru szosowego

RamkaRowery szosowe potrzebują pomp zdolnych pomieścić wysokie ciśnienie, ponieważ ich opony są węższe i pracują pod istotnie wyższym ciśnieniem.

Dla rowerów szosowych, które często wymagają ciśnienia wynoszącego 8-11 barów, idealne okażą się pompki oznaczone jako high pressure (HP). Wybierając pompkę do roweru szosowego, zwróć szczególną uwagę na modele z wbudowanym manometrem, umożliwiającym precyzyjne dostosowanie ciśnienia. Doskonałym przykładem pompki do roweru szosowego jest model LEZYNE Road Drive. Ta kompaktowa i lekka pompka pozwala na osiągnięcie wysokiego ciśnienia bez zbytniego wysiłku.

Pompka do roweru MTB

Rowery MTB, czyli górskie, to zmora trudnych szlaków. Ich opony są bardziej masywne i pracują z reguły na niższym ciśnieniu. W tym przypadku doskonałym wyborem będą pompki high volume (HV), które są zaprojektowane tak, aby szybko napełnić opony dużą ilością powietrza. Jest to niezwykle ważne w terenie, gdzie każda przerwa w jeździe kosztuje czas i wysiłek.

Model pompki do roweru górskiego, który warto polecić, to TOPEAK Mountain DA. Pompka ta nie tylko szybko pompuje powietrze dzięki zastosowaniu technologii podwójnego działania (wypełnianie powietrzem opony zarówno przy ruchu w górę, jak i w dół), ale też jest łatwa do przewożenia dzięki składanej konstrukcji.

Pompka do roweru krossowego

Rowerzyści jeżdżący na rowerach krossowych często muszą mierzyć się z różnymi warunkami terenowymi. Należy wtedy postawić na wszechstronność sprzętu. Pompki przeznaczone do rowerów krossowych powinny oferować zarówno możliwość szybkiego napełniania opon powietrzem, jak i precyzyjne dostosowywanie ciśnienia. Model GIYO GF-54 to idealna pompka podłogowa do rowerów krossowych. Posiada manometr do precyzyjnego dostosowania ciśnienia, a jej funkcjonalność pozwala na szybkie i skuteczne pompowanie, kiedy jest to najbardziej potrzebne.
Bicycle pumps Podsumowując, dobór odpowiedniej pompki do roweru jest kluczowy, szczególnie w kontekście utrzymania odpowiedniego ciśnienia w oponach. Różne typy rowerów – szosowe, MTB i krossowe – wymagają użycia różnych rodzajów pomp. Rowerzyści korzystający z rowerów szosowych powinni pomyśleć o pompkach oznaczonych jako high pressure (HP), takich jak model LEZYNE Road Drive, podczas gdy dla rowerów górskich zaleca się pompki high volume (HV) jak TOPEAK Mountain DA. Jeżeli zainteresował Was ten temat, warto skonsultować więcej informacji na naszym blogu.

Przykładowo, jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat różnych aspektów utrzymania roweru, polecamy lekturę wpisu na temat wyboru licznika rowerowego czy na temat doboru siodełka. Z kolei jeżeli zastanawiacie się nad wyborem konkretnego modelu roweru lub typu roweru, polecamy artykuły o wyborze między rowerem szosowym a gravel oraz o tym, ile kalorii spalamy podczas treningu na rowerku stacjonarnym.

Pamiętajcie, że utrzymanie roweru w dobrym stanie technicznym jest kluczowe dla Waszej bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Znajdziecie u nas wiele wartościowych porad na te tematy!

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.