Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Poradnik krok po kroku: Jak założyć przerzutkę tylną i ile może to kosztować?

Poradnik krok po kroku: Jak założyć przerzutkę tylną i ile może to kosztować?

Twoje rowerowe doświadczenia mogą się znacząco poprawić, jeżeli dobrze rozumiesz jak działa i jak samodzielnie naprawić niektóre części roweru. W tym poradniku skupimy się na kluczowym elemencie każdego roweru z...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Twoje rowerowe doświadczenia mogą się znacząco poprawić, jeżeli dobrze rozumiesz jak działa i jak samodzielnie naprawić niektóre części roweru. W tym poradniku skupimy się na kluczowym elemencie każdego roweru z wieloma biegami – przerzutce tylnej. Wyjaśnimy krok po kroku, jak samodzielnie ją założyć, zapewniając przy tym precyzyjne zmiany biegów i płynną jazdę. Dodatkowo, odpowiemy na pytanie, które często zadają rowerzyści – ile tak naprawdę może kosztować przerzutka tylna?

Poradnik – jak zamontować tylną przerzutkę krok po kroku?

1. Przygotuj niezbędne narzędzia

Zacznij od zgromadzenia wszystkich potrzebnych narzędzi. Do montażu tylnej przerzutki będziesz używać:

  • Klucza imbusowego o rozmiarze 5 mm i 3 mm,
  • Śrubokręta krzyżakowego,
  • Szczypiec lub kombinerek oraz,
  • W przypadku potrzeby, obcinarki do linek.

2. Określ miejsce montażu przerzutki

Miej na uwadze, że przerzutka jest montowana z tyłu roweru, w specjalnym haku na ramie. Jeżeli przerzutka jest mocowana za pomocą śruby, sprawdź czy umiejscowiona jest w odpowiednim otworze haka.

3. Zainstaluj przerzutkę

Kolejnym krokiem jest właściwe przygotowanie haka. Upewnij się, że hak nie jest zniekształcony, gdyż może to zakłócić prawidłowe działanie przerzutki. Gdy wszystko wygląda jak należy:

  1. Pasuj korpus przerzutki do haka,
  2. Za pomocą klucza imbusowego zamocuj przerzutkę, dokręcając śrubę mocującą,
  3. Nie zapomnij, by śrubę dokręcać z umiarem, aby nie naruszyć gwintu.

4. Przeprowadź linkę przerzutki

Po zamocowaniu przerzutki, przewlecz linkę przez właściwy otwór w korpusie przerzutki. Linka powinna być umiejscowiona pod specjalnym elementem zwanym „języczkiem”.

5. Reguluj przerzutkę

Ostatni krok to regulacja pracy przerzutki. Poprzez odpowiednie ustawienie śrub ograniczników H i L, zapewniamy, że przerzutka będzie działała poprawnie. Śruba H ogranicza ruch przerzutki przy największej zębatce, natomiast śruba L przy najmniejszej.

Jakie są koszty zakupu tylnej przerzutki?

Ceny tylnej przerzutki mogą różnić się zależnie od jej modelu oraz marki producenta. Przykładowo, przerzutki oferowane przez Shimano lub SRAM mogą kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Proste modele, takie jak Shimano Tourney, dostępne są w cenie około 50-100 zł. Zaawansowane modele, takie jak Shimano Deore czy SRAM GX mogą kosztować od 300-500 zł wzwyż.

Pamiętaj, że przed zakupem nowej przerzutki warto skonsultować się z doświadczonym mechanikiem rowerowym, aby mieć pewność, że wybrane rozwiązanie będzie najbardziej odpowiednie do specyfiki Twojego roweru.


Podsumowując, montaż tylnej przerzutki w rowerze wymaga odpowiedniego przygotowania oraz zastosowania do tego celu odpowiednich narzędzi, takich jak klucze imbusowe czy obcinarki do linek. Montaż powinien odbywać się zgodnie z precyzyjnymi wytycznymi, zaczynając od umieszczenia przerzutki w odpowiednim miejscu, poprzez przeprowadzenie linki przerzutki, aż do właściwej regulacji. Tutaj znajduje się nasz dokładniejszy poradnik na temat regulacji przerzutek.

Przed zakupem nowej przerzutki warto skonsultować się z doświadczonym mechanikiem rowerowym, a jej koszt może oscylować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od wybranej marki i modelu. Wielu ciekawych informacji na temat odpowiedniego wyboru części rowerowych, znajdziesz w naszych poradnikach jak wyregulować hamulce w rowerze czy jaki łańcuch wybrać do roweru. Również informacje na temat wymiany łańcucha w rowerze mogą okazać się pomocne.

Pamiętaj, że odpowiednie serwisowanie rowera i regularne konserwowanie jego części znacząco przedłuży jego żywotność. Jeśli interesują Cię koszta związane z utrzymaniem roweru, warto sprawdzić nasz artykuł na temat ile kosztuje serwis rowerowy.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.