Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Poradnik krok po kroku: Jak zdjąć korby i koło w rowerze?

Poradnik krok po kroku: Jak zdjąć korby i koło w rowerze?

Serwisowanie roweru nigdy nie było prostsze! Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zdjąć korbę w rowerze, albo jak poradzić sobie z uszkodzonym kołem? Umiejętność demonstrowania i montażu tych części roweru może...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Serwisowanie roweru nigdy nie było prostsze! Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zdjąć korbę w rowerze, albo jak poradzić sobie z uszkodzonym kołem? Umiejętność demonstrowania i montażu tych części roweru może się okazać niezwykle użyteczna, zarówno podczas planowanych czynności serwisowych, jak i niespodziewanych awarii podczas jazdy. W tym poradniku krok po kroku przybliżymy Ci nie tylko, jak zdjąć korbę z roweru, ale i jak poprawnie zdjąć koło. Zapnij pasy i zanurz się w fascynujący świat cyklistyki!Kolejność rzeczy najczęściej nie gra roli, jednak gdy przychodzi do roweru, to lepiej zacząć od koła. Tak więc, zaczniemy od pytania:

Jak zdjąć koło w rowerze?

Pierwszym krokiem jest podniesienie roweru. Najlepiej przewrócić rower do góry kołami. Wówczas masz łatwy dostęp do kół, a rower jest stabilny. Podczasz zdejmowania przedniego koła, upewnij się, że hamulce nie blokują obręczy. Zreguluj hamulce lub, jeżeli są to hamulce tarczowe, wyjmij klocki hamulcowe. Dopiero teraz możesz otworzyć zaciski koła, które zwykle są na środku osi, i starać się delikatnie wyciągnąć koło.

Natomiast, gdy chodzi o zdejmowanie tylnej części roweru, proces jest nieco inny. Po pierwsze, przestaw przerzutkę na najmniejszą zębatkę, a następnie otwórz klamrę. Następnie przeciągnij łańcuch przez manetkę i powoli zdjąć koło.

Super, koło zdobyte. Teraz, jak zdjąć korby w rowerze?

Zdjęcie korby bez specjalnych narzędzi jest trudne i niezalecane, a więc warto zainwestować w ściągacz. Najpierw usuwamy nakrętkę lub śrubę mocującą korbę. Ściągacz montujemy w miejscu zdjętej śruby. Wkręcamy centralną część ściągacza, która wpycha się w koniec osi suportu powodując zsuniecie korby. Pamiętaj o jednym: oś suportu i gwint w korbie są zrobione z delikatnego aluminium, a więc nie używaj zbyt dużej siły, bo możesz zniszczyć gwint!

Kiedy wiedzieć, że czas na demontaż korby?

To dość proste. Twoja korbę trzeba zdjąć, gdy jest zużyta, popekana, uszkodzona, bądź gdy wymieniasz suport. Dość często zdarza się też, że rowerzyści ściągają korby, aby je dokładniej umyć lub odmalować.

No cóż, widzicie Panowie i Panie! Zdjęcie koła i korby w rowerze to z pozoru skomplikowane zadania, ale z naszym poradnikiem każdy powinien sobie poradzić. Jako, że rower to złożone urządzenie, niezbędna jest delikatność i precyzja. Usprawnij swoje działania i baw się dobrze podczas serwisowania swojego roweru. Pamiętaj, że znanie swojego roweru od A do Z, zwiększa komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Podsumowanie

Artykuł pokazuje, jak usunąć koło i korbę z roweru. Aby zdjęć koło, upewnij się, że hamulce nie blokują obręczy, otwórz zaciski koła i delikatnie je wyciągnij. Zdjęcie tylnego koła wymaga przestawienia przerzutki na najmniejszą zębatkę, otwarcia klamry i przeciągnięcia łańcucha. Aby zdjąć korbę, potrzebny jest ściągacz. Usuwamy nakrętkę lub śrubę mocującą korbę, montujemy ściągacz, zsunąć korby i bądź ostrożny, aby nie zniszczyć gwintu. Korbę powinniśmy zdjąć, gdy jest zużyta, uszkodzona, lub gdy wymieniamy suport.

Zobacz te produkty

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.