Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Poradnik ubierania się na rower: jak właściwie ubrać się na przejażdżkę przy 10 i 5 stopniach Celsjusza

Poradnik ubierania się na rower: jak właściwie ubrać się na przejażdżkę przy 10 i 5 stopniach Celsjusza

Krótkie dni, chłodne noce, wiatr wiejący w twarz – z pewnością jest to znane wszystkim zapalonym rowerzystom. Niezależnie od pory roku, nie odmawiamy sobie przyjemności, jaką jest jazda na rowerze....
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Krótkie dni, chłodne noce, wiatr wiejący w twarz – z pewnością jest to znane wszystkim zapalonym rowerzystom. Niezależnie od pory roku, nie odmawiamy sobie przyjemności, jaką jest jazda na rowerze. Kluczową rolę odgrywa jednak odpowiednie ubranie, które pozwoli nam cieszyć się komfortem nawet przy niższych temperaturach. Właściwy ubiór nie tylko zapewni komfort termiczny, ale również ochroni nas przed ewentualnymi skutkami pogody. Szczególnie ważne jest to w zimniejszych dniach, kiedy termometr pokazuje niewiele powyżej zera. W tym poradniku zamierzamy odpowiedzieć na pytanie, jak właściwie ubrać się na rower, gdy na zewnątrz jest 10, a nawet zaledwie 5 stopni Celsjusza.
Cycling clothing

Porada na chłodne dni: Jak ubrać się na rower?

Kiedy temperatura na zewnątrz oscyluje wokół 10 stopni Celsjusza lub spada do 5 stopni, odpowiedni dobór odzieży jest kluczem do utrzymania komfortu i ciepła na rowerze. Przedstawiamy praktyczne wskazówki na temat jak i w co ubrać się na rower w chłodne dni.

Warstwa bazowa – Utrzymanie ciepła i suchości

Bieliźnie termoaktywnej, jako pierwszej warstwie, przypisuje się rolę podstawową. Wykonana z materiałów takich jak polipropylen czy poliester, doskonale odprowadza wilgoć, dzięki czemu skóra pozostaje sucha i ciepła niezależnie od intensywności wysiłku.

Środkowa warstwa – Izolacja

Ciepła, oddychająca bluza, wykonana z mikrofibry lub polaru to idealna środkowa warstwa, która zapewni dodatkową izolację. Preferowane są modele z długim zamkiem, umożliwiające łatwą regulację temperatury podczas jazdy.

Zewnętrzna warstwa – Ochrona przed wiatrem i deszczem

Lekka kurtka rowerowa z membraną, która jest zarówno wodoodporna, jak i wiatroszczelna, stanowi właściwy wybór na zewnętrzną warstwę odzieży. Zapewnia ona ochronę przed wiatrem i ewentualnym deszczem, pozostając jednocześnie oddychającą. Za najlepsze rozwiązania uznaje się te z wysoką kolumną wody i dobrą wentylacją.

Wskazówka!

Komfort i swoboda ruchów są kluczowe podczas jazdy na rowerze. Pamiętaj, aby wszystkie warstwy odzieży były dopasowane, ale nie krępowały ruchów.

Spodnie i dodatki

Spodnie rowerowe z długimi nogawkami oraz dodatkowo rękawiczki, są niezbędnym elementem ubioru na rower w chłodniejsze dni. W obu przypadkach szukać należy produktów wykonanych z materiałów zapewniających ciepło, a jednocześnie odpornych na wiatr i wodę.

Ochrona głowy i stóp

Nie zapominajmy o ciepłych skarpetkach rowerowych, które wraz z czapką pod kask chronią najbardziej narażone na zimno części ciała – stopy i głowę.

Podsumowanie

Podróż w chłodniejsze dni na rowerze nie jest trudna, pod warunkiem że jesteś odpowiednio przygotowany. Pamiętając o warstwowym systemie ubierania się, będziesz mógł bez trudu dostosować swoją izolację do zmieniających się warunków atmosferycznych.

Pamiętaj

Aby odzież posiadała elementy odblaskowe – to zwiększa twoją widoczność dla innych uczestników ruchu drogowego. Regularne sprawdzanie stanu technicznego roweru przed wyjazdem to kolejna zasada, której należy przestrzegać dla bezpiecznej i komfortowej jazdy, niezależnie od pogody.
Cycling clothing Podróżowanie na rowerze w chłodne dni nie musi oznaczać odczuwania dyskomfortu z powodu zimna. Warstwowy system ubioru doskonale sprawdza się w tych warunkach. Najważniejsze jest ubranie bielizny termoaktywnej, która odprowadza wilgoć pozostawiając skórę suchą i ciepłą. Następnie poprawiającą izolację termiczną pełni ciepła i oddychająca bluza. Natomiast zewnętrzną warstwę stanowi lekka, wodoodporna kurtka z membraną, która zapewnia ochronę przed deszczem i wiatrem. Dodatkowo warto pamiętać o odpowiednich spodniach, rękawiczkach, ciepłych skarpetach oraz czapce ubieranej pod kask.

Jeśli jesteś zainteresowany tematem rowerów, masz do dyspozycji inne artykuły z naszej strony. Sprawdź jak odpowiednio zabezpieczyć swój jednoślad przeciwko kradzieży – Jakie zabezpieczenie do roweru wybrać? Warto również dowiedzieć się, jak samemu regulować przerzutki – Praktyczny poradnik jak regulować przerzutki w rowerze lub jak prawidłowo zmierzyć suport do roweru – Praktyczny poradnik jak prawidłowo zmierzyć suport do roweru. Wreszcie, jeśli na co dzień korzystasz z systemu miejskich rowerów, to polecamy przewodnik jak wypożyczać rower i cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu – Przewodnik jak wypożyczać rower miejski.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.