Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Praktyczny poradnik: Jak regulować przerzutki w rowerze, ze szczególnym uwzględnieniem modeli Shimano

Praktyczny poradnik: Jak regulować przerzutki w rowerze, ze szczególnym uwzględnieniem modeli Shimano

Jeśli jesteś pasjonatem dwóch kółek, z pewnością zdajesz sobie sprawę, że regularne regulowanie przerzutek w rowerze to klucz do komfortowej i efektywnej jazdy. Choć może wydawać się to skomplikowane, właściwie...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Jeśli jesteś pasjonatem dwóch kółek, z pewnością zdajesz sobie sprawę, że regularne regulowanie przerzutek w rowerze to klucz do komfortowej i efektywnej jazdy. Choć może wydawać się to skomplikowane, właściwie to zadanie doskonale można wykonać samodzielnie. Dzisiaj przybliżymy Ci, jak regulować przerzutki rowerowe, z naciskiem na popularne modele firmy Shimano. Bez względu na to, czy musisz skorygować działanie przerzutki przedniej czy tylnej, ten poradnik pomoże Ci w tym sprawnie i skutecznie. Zapraszamy do lektury!
Bicycle repair

Podstawy regulacji przerzutek w rowerze

Aby zapewnić płynną zmianę biegów oraz komfort jazdy na rowerze, regulacja przerzutek jest niezbędna. Poniżej omówiono, jak właściwie przeprowadzić ten proces, koncentrując się głównie na modelach Shimano.

Typy przerzutek i niezbędne narzędzia

W przypadku przerzutek mamy do czynienia z dwoma ich typami:

  • Przerzutki przednie – odpowiadają za zmianę biegów na korbie.
  • Przerzutki tylne – zarządzają zmianą biegów na kasecie z tyłu roweru.

Do przeprowadzenia regulacji będziesz potrzebować:

  • Klucz imbusowy
  • Śrubokręt krzyżakowy
  • Możliwy stojak serwisowy

Regulacja przerzutki przedniej typu Shimano

Ustawienie odpowiedniej wysokości i kąta przerzutki

Przy zamocowaniu przerzutki, ta powinna znajdować się około 1-3 mm nad największą tarczą zębatą. Prowadnica łańcucha powinna być równoległa do zębatek korb.

Ustawienie śrub limitujących

Śruby L i H w przerzutce określają dozwolony zakres ruchu, co zapobiega zrzucaniu łańcucha. Regulacja tych śrub następuje w następujący sposób:

  1. Przesuń łańcuch na najmniejszą tarczę i rozpocznij od śruby L.
  2. Skoryguj śrubę L, aby przerzutka nie zrzucała łańcucha, jednocześnie konfigurując ją jak najbliżej tarczy.
  3. Przenieś łańcuch na największą tarczę i rozpocznij od śruby H.
  4. Wyreguluj śrubę H, tak aby przerzutka nie przesuwała łańcucha poza tarczę.

Naciąganie linki

Właściwy naciąg linki jest kluczowy dla płynnej zmiany biegów. Aby dostosować naciąg, najpierw poluzuj linkę. Manetką przełóż na najniższy bieg i naciągnij z powrotem, mocując na nowo. Ustaw manetkę na średni bieg i sprawdź, jak przerzutka radzi sobie z przerzucaniem.

Regulacja przerzutki tylnej Shimano

Ustawienie przerzutki i śrub limitujących

Proces jest podobny do regulacji przerzutki przedniej, z tą różnicą, że pracujemy na tylnej części roweru. Śruba L reguluje największą zębatkę, a śruba H najmniejszą.

Naciąg linki przerzutki tylnej

Istotne jest prawidłowe naciągnięcie linki tylnej przerzutki. Aby dostosować napięcie, użyj baryłki regulacyjnej przy manetce czy przerzutce.

Końcowa weryfikacja i test

Po przeprowadzeniu regulacji, przetestuj rower pod kątem płynności zmiany biegów na różnych prędkościach. Jeżeli pojawią się problemy, powtórz odpowiednie kroki regulacji. Pamiętaj – regularne kontrolowanie stanu roweru, zwłaszcza przerzutek, jest kluczowe dla bezpiecznej i komfortowej jazdy.

Bicycle repair

W artykule omówiono podstawy regulacji przerzutek w rowerze, koncentrując szczególną uwagę na modelach marki Shimano. Zawarto szczegółowe instrukcje dotyczące regulacji przerzutek przednich i tylnych, podkreślając znaczenie prawidłowego ustawienia śrub limitujących oraz naciągnięcia linki. Artykuł zawiera liczne praktyczne wskazówki, które pomogą w prawidłowej konserwacji roweru i zapewnią komfort jazdy.

Za przerzutki w rowerze praktyczny poradnik, dowiesz się więcej na temat regulacji przerzutek w różnych typach rowerów. Artykuł jak założyć przerzutkę tylną i ile może to kosztować jest idealną lekturą dla osób, które myślą o samodzielnym montażu przerzutki. Jeśli potrzebujesz dalszych informacji na temat utrzymania swojego roweru, warto zapoznać się z artykułem dotyczącym wyboru idealnego fotelika rowerowego czy z naszym poradnikiem, jak zrobić rower elektryczny z tradycyjnego roweru.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.