Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Porównanie cen rowerów górskich i miejskich – przewodnik dla kupujących

Porównanie cen rowerów górskich i miejskich – przewodnik dla kupujących

Dobrze wspomnieć, że decyzja o kupnie roweru nie jest łatwa. Masz na nią wpływ szereg czynników, takich jak twoje umiejętności jeździeckie, preferowany styl jazdy i oczywiście, budżet. Ceny rowerów, zarówno...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Dobrze wspomnieć, że decyzja o kupnie roweru nie jest łatwa. Masz na nią wpływ szereg czynników, takich jak twoje umiejętności jeździeckie, preferowany styl jazdy i oczywiście, budżet. Ceny rowerów, zarówno górskich, jak i miejskich, potrafią znacznie różnić się w zależności od marek, modeli i ich specyfikacji. W naszym przewodniku skupiamy się na porównaniu cen rowerów górskich i miejskich, aby pomóc ci podjąć świadomą decyzję. Zapraszamy do lektury!
Bike shop

Podstawy różnicowania rowerów: MTB versus miejskie

Rower górski (MTB) i rower miejski to dwie główne kategorie jednośladów, które różnią się między sobą nie tylko zastosowaniem, lecz także budową. Rowery MTB są dedykowane do jazdy po nierównej nawierzchni, często zapełnionej przeszkodami naturalnymi – np. kamieniami, korzeniami czy błotem. Natomiast rowery miejskie są zaprojektowane, by zapewnić jak największy komfort podczas jazdy po utwardzonych miejscach jak asfalt czy kostka brukowa.

Ceny rowerów: MTB kontra miejski

Różnice w cenach między rowerami MTB oraz miejskimi wiążą się głównie z ich technicznymi specyfikacjami i innym charakterem użytkowania. Rowery górskie, przeznaczone do trudniejszych warunków terenowych, z reguły kosztują więcej ze względu na wykorzystanie bardziej zaawansowanych technologicznie części.

Wycena rowerów górskich

Cena roweru górskiego jest zależna od wielu czynników, takich jak specyfikacja techniczna czy marka producenta. Basowe modele rekreacyjne można nabyć już za około 800 zł, natomiast profesjonalne jednoślady MTB (do jazdy ekstremalnej) mogą kosztować nawet do 7895 zł lub więcej. Typowa cena za dobrze wyposażone rowery górskie to około 2485,92 zł.

Wycena rowerów miejskich

Rowery miejskie na ogół są tańsze od rowerów górskich, co wynika ze stosunkowo prostszej konstrukcji i braku potrzeby montowania specjalistycznego sprzętu terenowego. Można je nabyć już za około 500 zł, natomiast dobrze wyposażone rowery miejskie kosztują z reguły od 1500 zł do 3000 zł.

Co powinieneś wiedzieć wybierając rower?

Najważniejszymi kwestiami, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu roweru, są:

  1. Rodzaj zawieszenia: MTB powinno posiadać przynajmniej jedno zawieszenie (z przodu), ale często spotyka się też modele z dodatkowym zawieszeniem z tyłu. W rowerach miejskich zawieszenie nie jest koniecznością.
  2. Hamulce: Rower MTB najczęściej posiada hamulce tarczowe – oferują one doskonałą siłę hamowania w trudnych warunkach. W rowerach miejskich często stosuje się hamulce szczękowe lub tarczowe.
  3. Rozmiar kół: Rowery górskie występują najczęściej w rozmiarach kół: 26″, 27.5″ lub 29″. Rowery miejskie zazwyczaj mają koła o rozmiarze 28″.
  4. Materiał ramy: Obie kategorie rowerów dominują modele z ramami aluminiowymi – są one doskonałym kompromisem między wagą a ceną. Ramy zrobione z karbonu są natomiast lżejsze, ale zdecydowanie droższe.

Podsumowanie

Wybierając między rowerem MTB a rowerem miejskim, pamiętaj, że różnice w cenie wynikają głównie z różnorodności specyfikacji i możliwości adapterowania do różnych warunków terenowych. Najważniejszy jest indywidualny cel użytkowania jednośladu – rower należy dobrać do indywidualnych preferencji i zamierzanej stylizacji jazdy.
Bike shop W tym artykule omówiliśmy podstawowe różnice między najpopularniejszymi typami rowerów, czyli górskimi (MTB) i miejskimi. Porównaliśmy ich ceny, zalety i wady, oraz daliśmy kilka wskazówek, na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu, biorąc pod uwagę m.in. rodzaj zawieszenia, rodzaj hamulców, rozmiar kół czy materiał ramy.

Jeśli zastanawiasz się nad konkretnymi modelami, zachęcamy do odwiedzenia naszych innych wpisów na ten temat:
Cross czy MTB? Jak wybrać idealny rower trailowy do twoich potrzeb czy Rower – jakie hamulce są lepsze? Porównanie i wybór idealnego systemu hamulcowego. Konkretnych cen rowerów szukać można w Porównanie cen: rowery górskie versus rowery miejskie.

Jeśli jesteś nowy w świecie rowerów lub chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat różnych typów rowerów, polecamy przeczytać nasze artykuły na ten temat: Rowery trekkingowe a crossowe – co je charakteryzuje i gdzie się sprawdza? czy Rower gravel – czym jest i do czego służy ten rodzaj roweru?.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.