Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Porównanie wag różnych typów rowerów: ile waży rower górski, kolarski, miejski i damski?

Porównanie wag różnych typów rowerów: ile waży rower górski, kolarski, miejski i damski?

W bikingu, często kluczowym czynnikiem, który wpływa na naszą decyzję o zakupie, jest waga roweru. Czy myślisz o zakupie roweru górskiego, kolarskiego, miejskiego czy damskiego? Zapewne zastanawiasz się: „ile waży...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

W bikingu, często kluczowym czynnikiem, który wpływa na naszą decyzję o zakupie, jest waga roweru. Czy myślisz o zakupie roweru górskiego, kolarskiego, miejskiego czy damskiego? Zapewne zastanawiasz się: „ile waży taki rower?” W tym artykule porównamy wagi różnych typów rowerów, by pomóc Ci dokonać najbardziej świadomego wyboru. Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

Jak wygląda sprawa z masą roweru górskiego?

Wiadomo, że w przypadku rowerów górskich, które są projektowane do jazdy po trudnym terenie, solidność konstrukcji i trwałość to cechy, które muszą przeważać nad lekkością. Ale ile waży rower górski? Średnia waga najlepszych rowerów górskich dostępnych na rynku polskim może wahać się od 11 do 15 kilogramów. Waga ta zależy oczywiście od wielu czynników, takich jak materiał ramy (np. aluminium, stal, tytan, karbon), użyte komponenty, a także rozmiar roweru.

Oczywiście, lekkie rowery górskie oferują znacznie większą zwrotność i łatwiejsze wspinanie się pod górę, ale z drugiej strony mogą być tez bardziej narażone na uszkodzenia.

Przyjrzyjmy się wagom rowerów kolarskich

Na drugim końcu skali mamy rowery kolarskie, których waga do przyspieszenia i szybkości jazdy ma kluczowe znaczenie. Rower kolarski waży średnio od 6,8 do 8 kg, ale to tylko gwoli ścisłości, bo znów – wiele zależy od konkretnego modelu i specyfikacji. Na przykład rowery kolarskie z karbonu będą cięższe od tych aluminiowych, ale jednocześnie znacznie bardziej wytrzymałe i mniej podatne na deformacje i uszkodzenia mechaniczne.

Rower miejski – funkcjonalność przed lekkością

Kiedy światła miasta i brukowane ulice stają się naszym codziennym terenem jazdy, zaczynamy szukać czegoś innego. Rower miejski najczęściej będzie ważył około 14-18 kg. Niezależnie od dodatków, takich jak koszyki na zakupy, podpórki, oświetlenie LED, hamulce typu V-brake czy hamulce tarczowe – rower miejski jest zdecydowanie cięższy od rowerów górskich i kolarskich.

Czy waga roweru damskiego różni się od męskiego?

Rower damski zazwyczaj wygląda nieco inaczej niż męski, przede wszystkim ze względu na inną budowę ramy, mającej ułatwić wsiadanie i zsiadanie z roweru. Jednak, jeśli chodzi o wagę, to nie ma znaczącej różnicy między rowerem damskim a męskim. Średnia waga roweru damskiego to około 12-17 kg, ale tak jak wcześniej – wszystko zależy od typu roweru i zastosowanych w nim rozwiązań technologicznych.

Zakończenie

Jak widzisz, waga roweru to niejednoznaczna sprawa i na pewno nie jedyna, na którą powinieneś zwrócić uwagę, wybierając idealny rower dla siebie. W przypadku rowerów kolarskich lekkość jest na wagę złota, dla rowerów miejskich ważna jest solidność, wytrzymałość i dodatkowe funkcje, a jeśli marzysz o jeżdżeniu po górach, musisz znaleźć złoty środek między wagą a wytrzymałością. Pamiętaj, wybór roweru to nie tylko kwestia jego masy, ale także komfortu jazdy, właściwości jezdnych i, co najważniejsze, tego, czy dobrze się na nim czujesz.

Podsumowanie

Waga roweru górskiego można określić na około 11-15 kg, zaś rower kolarski waży średnio 6,8-8 kg. Dla rowerów miejskich waga to około 14-18 kg, natomiast średnia waga roweru damskiego wynosi 12-17 kg. Ważne jest jednak pamiętać, że te wartości mogą ulec zmianie w zależności od różnych czynników, takich jak materiał z jakiego została zrobiona rama i komponenty. Jednak nie tylko waga jest istotna przy wyborze idealnego roweru, ale także komfort jazdy, właściwości jezdne oraz czy użytkownik dobrze się na nim czuje.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.