Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Praktyczny przewodnik: Jak sprawdzić rozmiar ramy roweru?

Praktyczny przewodnik: Jak sprawdzić rozmiar ramy roweru?

Cześć, kochani miłośnicy dwóch kółek! Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak sprawdzić rozmiar ramy roweru? Wydaje się to być niezbędną wiedzą dla każdego prawdziwego pasjonata rowerów. Tym bardziej, że dobrze dobrany...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Cześć, kochani miłośnicy dwóch kółek! Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak sprawdzić rozmiar ramy roweru? Wydaje się to być niezbędną wiedzą dla każdego prawdziwego pasjonata rowerów. Tym bardziej, że dobrze dobrany rozmiar ramy jest gwarancją komfortowej i bezpiecznej jazdy. W tym artykule poznasz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci dokonać pomiarów i wybrać odpowiedni rozmiar ramy do swojego roweru. Przygotuj miarkę, czas na lekcję rowerowej nauki!

Krok 1: Zrozumienie, czym jest rozmiar ramy rowerowej

Rozmiar ramy rowerowej, choć bywa pomijany przez niektórych, jest jednym z głównych czynników wpływających na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Rozmiar ramy roweru mierzymy od środka suportu do końca rury podsiodłowej (wzdłuż rury górnej). Natomiast te pomiary pochodzą najczęściej w calach, ale czasami mogą być też podawane w centymetrach.

Wielkość ramy powinna być dostosowana do twojego wzrostu, dlatego też warto wiedzieć, jak sprawdzić rozmiar ramy roweru. Przyjmuje się, że jeżeli jestes osobą o średnim wzroście to powinieneś wybrać ramę o rozmiarze 17 -19 cali, przy wzroście powyżej 185 cm rozmiar ramy najlepiej wybrać w zakresie 20 – 22 cali.

Krok 2: Jak sprawdzić rozmiar ramy rower?

Sprawdzenie rozmiaru ramy rowerowej rozpoczynamy od zmierzenia odległości od środka suportu (miejsca, w którym osadzone są pedały) do końca rury siodłowej. Jeżeli mierzymy w centymetrach, wartość ta podana jest zazwyczaj na ramie roweru. Niestety, nierzadko producenci podają rozmiar ramy inaczej, np. od środka suportu do miejsca, gdzie rura podsiodłowa łączy się z rurą górną.

W praktyce pomiar rozmiaru ramy rowerowej wykonuje się przy użyciu miarki metrowej. Pamiętaj, aby pomiar był jak najbardziej dokładny – nawet mała pomyłka może przekładać się na duży dyskomfort podczas jazdy.

Krok 3: Jak wybrać odpowiedni rozmiar roweru?

Kiedy już znamy wartość rozmiaru ramy, musimy odpowiednio ją zinterpretować. Wybór odpowiedniego rozmiaru roweru jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Wielkość ramy powinna być dostosowana do twojego wzrostu. Wierzę, że dla początkujących rowerzystów sprawa wyboru odnośników mógłby być skomplikowany.

Aby pomóc wam w tym zadaniu przygotowałem poniższą tabelkę:

Wzrost Rozmiar ramy (cale)
152 – 160 cm 13 – 15″
160 – 170 cm 15 – 17″
170 – 178 cm 17 – 18″
178 – 185 cm 18 – 20″
Powyżej 185 cm 20 – 22″

Wiedzę na temat tego, jak sprawdzić rozmiar ramy roweru, warto mieć, aby móc robić to samodzielne pomiary i wybierać swój sprzęt świadomie. Oczywiście, nie zapominajcie, że ostateczna decyzja należy zawsze do was – to wy będziecie jeździć na rowerze, więc ważne jest, abyście czuli się na nim jak najbardziej komfortowo!

Podsumowanie

Wiedza na temat tego, jak sprawdzić rozmiar ramy roweru, jest niezbędna dla komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy. Rozmiar ramy rowerowej mierzymy od środka suportu do końca rury podsiodłowej wzdłuż rury górnej. Powinniśmy dostosować rozmiar ramy do naszego wzrostu, wybierając na przykład ramę rozmiarze 17 -19 cali dla osób o średnim wzroście, a dla osób o wzroście powyżej 185 cm rozmiar ramy w zakresie 20 – 22 cali.

Wybór odpowiedniego rozmiaru roweru jest kluczowy dla komfortu jazdy, a poniższa tabela podaje przybliżone rozmiary ramy w zależności od wzrostu.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.