Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Profesjonalna odzież na rower— dlaczego warto postawić na dobry strój do jazdy?

Profesjonalna odzież na rower— dlaczego warto postawić na dobry strój do jazdy?

Specjalistyczne ubrania rowerowe sprawdzają się jedynie na wyścigach i zawodach. Błąd! Są polecane wszystkim, którzy decydują się na szusowanie jednośladem. Dzisiaj przedstawiamy właściwości profesjonalnej odzieży na rower. Przekonasz się, czemu...
Tekst przeczytasz w ok. 6 minut.

Udostępnij artykuł

Specjalistyczne ubrania rowerowe sprawdzają się jedynie na wyścigach i zawodach. Błąd! Są polecane wszystkim, którzy decydują się na szusowanie jednośladem. Dzisiaj przedstawiamy właściwości profesjonalnej odzieży na rower. Przekonasz się, czemu nie warto z niej rezygnować nawet podczas rekreacyjnej jazdy po parku czy po lesie.

Strój kolarski — materiał to podstawa

Wiatroszczelne kurtki rowerowe idealne na jesienne przejażdżki

Odzież rowerowa specjalistycznych marek wykonana jest z materiałów o odpowiednich parametrach. Zazwyczaj nie jest to czysta bawełna. Profesjonalne koszulki kolarskie męskie i damskie, a także spodenki czy bluzy produkowane są z lycry lub innych tworzyw sztucznych.

To mit i stereotypowe przeświadczenie, że jedynie naturalne materiały są przewiewne. Wręcz przeciwnie. Sztuczne tkaniny pod tym względem znacznie je przewyższają. Opracowane są tak, aby odprowadzać ciepło generowane z ciała rowerzysty podczas intensywnego treningu. Sprawiają, że organizm się nie przegrzewa.

W materiałach przeznaczonych na profesjonalną odzież kolarską ważne są także właściwości higroskopijne. Specjalny splot, gęstość i ułożenie nici sprawiają, że tkaniny te doskonale chłoną pot. Jednocześnie ich struktura jest tak opracowana, aby wilgoć przenikała od razu do zewnętrznych warstw, co utrzymuje ją z dala od ciała. To nie tylko zwiększa komfort jazdy, ale także poprawia bezpieczeństwo. W chłodne miesiące minimalizuje ryzyko przeziębień i ostrych infekcji nerek oraz płuc.

Tymczasem tkaniny, z których wykonane są ubrania codziennego użytku, intensywnie chłoną wodę. Jednak nasiąkają nią na całej grubości — także tuż przy skórze.

Profesjonalna odzież kolarska z materiałów recyklingowych

Jest ona stosunkową nowością na rynku. Ten trend wyrósł na bazie ruchu proeko. To świetne propozycje dla tych kolarzy, którzy dbają o jakość i wydajność swoich treningów, a jednocześnie chcą dołożyć cegiełkę do ratowania planety.

Specjalistyczne produkty wykonane z materiałów z recyklingu charakteryzują się przewiewnością i higroskopijnością podobną do innych profesjonalnych strojów kolarskich.

Mają jednak jedną cechę szczególnie godną uwagi. Takie propozycje jak odzież rowerowa marki Biehler zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV na poziomie 50+. To opcje doskonałe na lato i dla osób o jasnej karnacji, których skóra jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na podrażnienia i oparzenia słoneczne. Bogatą ofertę odzieży rowerowej eko znajdziesz w sklepie online dla rowerzystów Brego.cc.

Dopracowany design odzieży rowerowej

Wcale nie mamy na myśli ciekawego wzornictwa, które również zachwyca w profesjonalnym stroju kolarskim.

Mówimy tu o zastosowaniu drobnych elementów i rozwiązań, które finalnie okazują się kluczowe dla wygody, a czasem i bezpieczeństwa podczas jazdy.

Odpowiedni ubiór rowerowy to przede wszystkim przemyślany krój. Kształt spodenek kolarskich męskich i damskich uwzględnia różnice w budowie ciała w okolicach bioder i talii. To sprawia, że materiał współgra z ciałem rowerzysty i rowerzystki. Zmienia się w drugą skórę, nie uciska i nie uwiera.

Koszulki profesjonalnych firm mają przedłużony panel tylny, co zapewnia ochronę nerek i płuc zwłaszcza w czasie niesprzyjającej aury.

W specjalistycznym stroju kolarskim szwy są ułożone w miejscach, w których nie powodują otarć. To istotny element nie tylko w czasie jazdy wyczynowej, ale także rekreacyjnej.

Znajdziesz w nich także wstawki z siatki pod pachami w koszulkach i bluzach rowerowych, które zapewniają dodatkową przewiewność oraz lepsze odprowadzenie potu z newralgicznych miejsc.

Detali takich jak odblaski czy antyslipowe wykończenia trudno szukać w tanich strojach na rower, czy w codziennym ubiorze. Tymczasem pierwsze zwiększają bezpieczeństwo kolarza. Drugie powodują, że materiał pozostaje na swoim miejscu. To wpływa komfort, a także nie dekoncentruje w czasie intensywnego treningu.

Wkładki i szelki — elementy profesjonalnego stroju kolarskiego, którego nie znajdziesz w zwykłych szortach

Piankowe lub żelowe wkładki to absolutny must-have dla każdego, kto wsiada na rower z zamiarem dłuższego szusowania lub jazdy po trudnym terenie. Mają za zadanie chronić pośladki przed bolesnym obiciem. Są konieczne podczas wyczynowego treningu MTB. Przydają się także na leśnych, nierównych ścieżkach.

Można je kupić oddzielnie i wszyć do szortów lub spodenek. Jednak samemu trudno dopasować ich lokalizację. Profesjonalne spodenki rowerowe mają je już w komplecie. Znajdują się w miejscach uwzględniających specyfikę budowy kobiet i mężczyzn. To zdecydowanie zwiększa funkcjonalność i wpływa na komfort jazdy.

Szelki natomiast trzymają materiał w jednej pozycji. Powodują, że spodenki w talii się nie zwijają. W zimowych opcjach często przekształcają się w bardziej zabudowany panel. Tak zaprojektowane rozwiązanie chroni przed wychłodzeniem odcinek krzyżowo-lędźwiowy kręgosłupa, nerki oraz płuca.

Profesjonalna odzież na rower — produkty na każdą pogodę

W całej gamie wyrobów uznanych marek znajdziesz produkty na każdą pogodę. Zapewniają właściwą ochronę na treningi w słońcu, a także w deszczu, błocie i w siarczystych mrozach.

Kurtki i kamizelki wiatroszczelne posiadają specjalne membrany chroniące przed chłodem. Natomiast bluzy i kurtki przeciwdeszczowe mają warstwę izolacyjną na zewnątrz. Woda spływa po niej, a wewnętrzna odzież pozostaje sucha.

Zimowe spodenki rowerowe długie posiadają dodatkową warstwę ocieplającą od wewnątrz, dzięki której materiał nadal pozostaje przewiewny, jednak nie dopuszcza chłodu do skóry. Są też niewiarygodnie cienkie, co ułatwia treningi.

Takich udogodnień trudno szukać w tanich strojach rowerowych czy w elementach odzieży codziennego użytku.

Dobry ubiór na rower — cena

Profesjonalna, dopracowana odzież rowerowa kosztuje więcej niż ubrania stosowane na co dzień. Stoi za nią technologia, ciągłe prace nad poprawą właściwości i jakości.

Jednak warto w nią zainwestować. Pamiętajmy bowiem, że są to materiały wytrzymałe. Powstały z myślą o intensywnej eksploatacji i to w trudnych warunkach. Dlatego przetrwają wiele sezonów, zwracając się z nawiązką w postaci komfortu i większej wydajności treningów.

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.