Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Przydatne aplikacje rowerowe na telefon – Android i iOS

Przydatne aplikacje rowerowe na telefon – Android i iOS

Ilość aplikacji w sklepie Google Play, czy App Store Apple’a jest ogromna. Wśród nich jest sporo aplikacji rowerowych. Znajdziemy tam rozwiązania nie tylko do planowania tras, mapy rowerowe, ale też wirtualne odpowiedniki liczników, trenażery, czy programy pozwalające na prowadzenie pewnej formy rywalizacji rowerowej. Nie będzie to ranking, bo trudno zestawiać ze sobą aplikacje rowerowe, które służą do innych rzeczy, ale opiszemy te najciekawsze i najbardziej przydatne.

Tekst przeczytasz w ok. 13 minut.

Udostępnij artykuł

Ilość aplikacji w sklepie Google Play, czy App Store Apple’a jest ogromna. Wśród nich jest sporo aplikacji rowerowych. Znajdziemy tam rozwiązania nie tylko do planowania tras, mapy rowerowe, ale też wirtualne odpowiedniki liczników, trenażery, czy programy pozwalające na prowadzenie pewnej formy rywalizacji rowerowej. Nie będzie to ranking, bo trudno zestawiać ze sobą aplikacje rowerowe, które służą do innych rzeczy, ale opiszemy te najciekawsze i najbardziej przydatne.

W artykule znajdziesz:

Aplikacja do nawigacji rowerowej, z którą się nie zgubisz

Aplikacja do nawigacji rowerowej wyposażona jest często w funkcję planowania tras. To sprawdzi się, gdy wybierasz się w długą drogę i nie chcesz się zgubić w trakcie jazdy do celu. Jest to znacznie wygodniejsze niż klasyczna mapa wożona w sakwie, bo nie trzeba przerywać pedałowania, by spojrzeć, gdzie się znajdujesz. Dodatkowo mamy wtedy drogę stale pod kontrolą i śledzimy etapy przejechanej trasy, widząc, ile kilometrów do jej końca zostało. Co ciekawe są takie aplikacje rowerowe, które pozwalają dzielić się swoimi wypadami z innymi i odkrywać zupełnie nowe miejsca.

W sklepie Play Google’a i App Store są aplikacje rowerowe na telefon różnego typu. Niektóre są bardziej, a inne mniej znane. My zajmiemy się przeglądem tych najpopularniejszych aplikacji do nawigacji rowerowej. Nie ma sensu wybierać rozwiązań, które dopiero wchodzą na rynek, czy mają jakieś ekstra dodatki i zachęcają nas do pobrania, by pokazywać reklamy. Planowanie trasy rowerowej, a potem samo nawigowanie musi odbywać się płynnie, dlatego warto postawić na sprawdzonych i dużych graczy w tym temacie. Tak więc zaczynajmy, oto aplikacje do nawigacji rowerowej, dzięki którym zawsze dojedziesz do celu.

Google Maps – klasyk z ograniczeniami

Ale, czy najlepsza? Ta aplikacja nie jest stricte rowerowa, ale na jednośladzie sprawdzi się poprawnie. Google Maps dostarcza najbardziej szczegółowych map ze wszystkich innych rozwiązań, a także oferuje powiadomienia głosowe. Jest to bardzo przydatna rzecz, gdyż nie musisz zerknąć na telefon (co bywa niebezpieczne), bo ten sam powie Ci znanym wszystkim głosem: kieruj się na północ, skręć w lewo za 200 metrów, i słynne – dojechałeś do celu. Google Maps wykorzystana jako aplikacja rowerowa na telefon pozwoli także na wygodne planowanie trasy i opcję wyboru najlepszej opcji dojazdu. Można także zaznaczyć, żeby omijać główne drogi i wtedy ta aplikacja do nawigacji dobierze dla nas bardziej krajoznawcze rejony.

Ale… żeby nie było tak różowo, Google Maps ma swoje wady. Jak wspomnieliśmy wyżej, nie jest to aplikacja rowerowa, a ogólne narzędzie do nawigacji. Oznacza to, że nie uświadczymy tam funkcji z punktu widzenia cyklistów przydatnych. Chodzi tutaj np. o zapisywanie wyników, czasu przejazdu i brak opcji treningowych itp. Kolejną dużą wadą Google Maps jest niedopracowany tryb rowerowy.

Możemy wybrać takie rozwiązanie, że aplikacja poprowadzi nas drogą, którą uzna za najlepszą dla rowerów. No właśnie… Google uzna. Okazuje się, że wybór trybu rowerowego dobrze sprawdza się dla kolarzy górskich. Dzieje się tak dlatego, że Google Maps często dobiera odcinki wyboiste i nieutwardzone. W tym wypadku użytkownicy rowerów szosowych powinni wybrać tryb samochodowy. Cóż, nie jest to najlepsza aplikacja rowerowa na telefon, ale sprawdzi się raczej jako wsparcie dla osób kojarzących teren, w którym się poruszają.

Cena: całkowicie bezpłatna

Ta aplikacja rowerowa w Polsce jest bardzo popularna, bo oferuje dokładne mapy o wysokiej czytelności, na którą nie możemy liczyć w Google Maps. Jednak żeby w pełni korzystać z jej funkcji, trzeba zapłacić 19 zł. Nie dużo, a można zyskać naprawdę fajne narzędzie. Ta aplikacja do nawigacji rowerowej umożliwia wybranie rodzaju roweru. Do wyboru mamy jednoślady do turystyki rowerowej, szosę, MTB, czy rower elektryczny.

Istnieje możliwość planowania trasy na komputerze, podczas gdy już sama aplikacja poprowadzi Cię do celu. Ta aplikacja rowerowa na telefon wyposażona jest w przyjazny dla użytkownika interfejs, a także szybko działa i płynnie wytycza trasę. Dodatkowo możemy wykorzystać powiadomienia głosowe, co w trakcie jazdy jest bezpiecznym rozwiązaniem.

Cena: bezpłatna podstawowa lub pełna funkcjonalność za 19 zł

Komoot — najlepsza aplikacja do nawigacji?

Komoot ma duże grono odbiorców, do obsługi map korzysta z otwartej bazy danych OpenStreetMap. Ta aplikacja do nawigacji rowerowej pozwala planować trasy dla turystyki rowerowej, u kolarzy górskich, a nawet dojazdy do pracy i pobierać je w formacie .GPX. Mapy, które znajdziesz w Komoot wyróżniają się dokładnością, co szczególnie dla miłośników wielodniowych wypraw okaże się praktyczne. Co ważne, ta aplikacja rowerowa ma bardzo dobre algorytmy przeliczania tras. Dzięki temu proponuje dokładniejsze drogi alternatywne, na co w przypadku Google nie ma co liczyć.

Ta aplikacja rowerowa na telefon ma także rozbudowanie narzędzie do planowania trasy. Używając punktu początkowego i końcowego, Komoot poinformuje Cię o stopniu trudności, wymaganej kondycji, nawierzchni dróg, czy o profilu wysokości. Właśnie! Apka bierze pod uwagę Twoje możliwości i dostosowuje do nich ścieżkę. Jest to mobilizacja do poprawy swoich możliwości, ale także miły ukłon w stronę osób, które wolą rekreację niż wyczynową jazdę. Z kolei dla miłośników górskich wypadów, Komoot oferuje wyznaczanie trasy rowerowej z uwzględnieniem jej podjeżdżalności. Dzięki temu planując wypad w trudniejszy teren, możemy dopasować taką drogę, która pozwoli wygodnie wjechać, a następnie dynamicznie zjechać z wysokości.

Komoot to gratka dla rowerzystów, którzy lubią zwiedzać atrakcje turystyczne. W aplikacji znajdziesz miejsca sugerowane przez innych cyklistów, co pozwoli na poznawanie regionu. W tej aplikacji rowerowej przejechaną trasę możemy zapisać i dodać do niej fotki z podróży. W trakcie samej jazdy Komoot podaje prędkość, przebyty dystans, dystans pozostały i umożliwia łatwe zmiany trasy w trakcie jej pokonywania. Czy to jest najlepsza aplikacja do nawigacji rowerowej? Tak. 🙂

Cena: bezpłatna podstawowa lub wybierając wersję premium 3,99/29,99 euro (w zależności od ilości map)

Locus Map sprawdzona aplikacja rowerowa

W przypadku Locus Map możemy mówić o równoprawnym odpowiedniku Komoot. Wiele funkcji jest podobnych, więc otrzymujemy możliwość planowania trasy rowerowej z poziomu komputera, a następnie odtwarzanie jej w smartfonie lub zgrywania do pliku .GPX. Fajną opcją jest to, że mapy działają w trybie offline, co w terenie, gdzie zasięg słabnie, jest najlepszym rozwiązaniem. Przydatna okaże się także funkcja udostępniania swojej lokalizacji w trybie live. Dzięki temu znajomi będą mogli złapać Cię gdzieś na trasie lub odnaleźć Cię, gdy coś złego się przytrafi.

Aplikacja rowerowa na telefon Locus Map umożliwia dobranie kilku trybów map, z których ta najdokładniejsza nawiązuje swoim stylem do klasycznych papierowych wydań. Znajdują się na niej ścieżki terenowe i szlaki, więc Locus Map jest idealnym rozwiązaniem dla turystyki rowerowej. Ta apka sprawdzi się jako komputer rowerowy, posiadając prędkościomierz, licznik kilometrów, wykaz średniej i maksymalnej prędkości, profil wysokościowy oraz jej przyrost. Co ważne, to co wyświetla Ci się na ekranie smartfona, jest konfigurowalne, dlatego można ustawić Locus Map pod siebie. Na koniec: ta aplikacja rowerowa umożliwia obsługę zewnętrznych czujników do monitorowania tętna i kadencji pedałowania.

Cena: bezpłatna podstawowa lub 10,99 USD

Mapy.cz ostatnia nawigacja rowerowa w zestawieniu

Czeska aplikacja rowerowa idealnie sprawdzi się podczas wypadów turystycznych. Umożliwia dokładne wytyczenie bezpiecznej trasy i nawigowanie offline. Jest także opcja pobrania drogi w pliku .GPX i przesłania go do urządzenia zewnętrznego. Mapy.cz to aplikacja do nawigacji rowerowej, która daje szansę wybrania bicyklu, na którym się poruszamy (MTB, szosa). Mapy w tym programie są bardzo dokładne i czytelne. Znajdują się na nich informacje o przystankach, czy po prostu ważnych punktach w okolicy, co czyni Mapy.cz aplikacją rowerową, która przyda się w sytuacjach awaryjnych.

Cena: bezpłatna z reklamami lub 29 CZK za miesiąc/339 CZK za subskrypcję roczną.

Strava – rowerowe social media

Aplikacje rowerowe na telefon z poprzednich akapitów dotyczyły nawigowania w terenie, podczas gdy Strava daje o wiele więcej. Można powiedzieć, że jest to Facebook wśród apek rowerowych. Korzystając z aplikacji Strava dołączamy do społeczności, która umożliwia prowadzenie formy rywalizacji rowerowej. Aplikacja bowiem zapisuje czasy przejazdu na danej trasie i udostępnia je innym. Prowadzi to do tego, że możemy podejmować wyzwanie pokonania danego odcinka w najszybszym tempie, wyprzedzając w rankingu swoich znajomych i całkiem obce osoby! Apka ma również funkcję klubu, więc użytkownicy mogą dołączyć do mniejszych społeczności, a nawet organizować przejażdżki za pośrednictwem aplikacji Strava. Jeżeli chodzi o uatrakcyjnienie jazdy na rowerze, to nie ma nic lepszego.

Korzystając z aplikacji Strava dostajemy zaawansowany komputer rowerowy z wieloma przydatnymi funkcjami. Użytkownik aplikacji otrzyma możliwość odczytywania prędkości, elewacji, czy pokonanego dystansu. Dostępna jest także możliwość planowania trasy rowerowej z wykorzystaniem funkcji Route Builder. Co ciekawe, i to chyba ucieszy prawdziwych rowerowych detalistów, to w Stravie zapiszesz informacje nie tylko o tym, jakim rowerem się poruszasz, ale nawet, jaki masz w nim osprzęt. Przydaje się to w monitorowaniu zużycia łańcucha, czy opon.

Ta aplikacja rowerowa na telefon potrafi połączyć się z niektórymi licznikami rowerowymi i urządzeniami do mierzenia tętna. Ucieszy to z pewnością osoby o zacięciu sportowym i profesjonalistów. Podsumowując. Po pobranuiu aplikacji Strava na smartfona możesz prowadzić dziennik aktywności i sprzętu, ścigać się z innymi, wyznaczać sobie cele i motywować się do cięższej pracy. Dodatkowo ta aplikacja rowerowa na telefon rejestruje inne formy aktywności sportowej takie jak bieganie, górskie wędrówki, narty, pływanie i… wiele innych. To zarówno narzędzie, jak i fajna forma zabawy i wchodzenia w relacje z innymi cyklistami. Czy ta aplikacja rowerowa jest godna polecenia? Zdecydowanie tak 🙂 U nas każdy ją posiada.

Cena: bezpłatna podstawowa lub 5,00 USD za miesiąc/59,99 USD za rok

Wahoo Fitness – moduł GPS i łączność z czujnikami

Ta aplikacja rowerowa jest dostępna w sklepie Play i na system iOS. Wahoo Fitness łatwo łączy się z czujnikami Bluetooth, takimi jak monitory tętna, czujniki prędkości i mierniki mocy. Żeby w pełni wykorzystać tę funkcjonalność, trzeba kupić urządzenie Wahoo Key, które można sparować z czujnikami ANT+. Jednak bez tego ta aplikacja rowerowa na telefon sprawdzi się równie dobrze. Posiada ona moduł GPS i spisze się jako komputer rowerowy. Apka łączy się ze Stravą, Komoot i innymi programami do rejestrowania aktywności, wymieniając się informacjami o Twoim wypadzie. Wahoo zapisze trasę i dostarczy danych o prędkości i intensywności wysiłku.

Cena: całkowicie bezpłatna

Gear Speed Calculator dla miłośników techniki rowerowej

Aplikacja rowerowa Gear Speed Calculator służy do obliczania prędkości dla danego rozmiaru opon, przełożenia biegów i kombinacji przełożeń napędu rowerowego. Informacje są dostarczane na interaktywnym wykresie i doskonale spiszą się u osób, które dużą wagę przykładają do technikaliów jazdy. Gear Speed Calculator to kalkulator obrotów jest szczególnie cenny dla tych, którzy rozważają zmianę opon na większe oraz zmianę osiągów roweru poprzez wybór nowych przerzutek.

Cena: bezpłatna

Google Fit i Apple Healt – customowe aplikacje

Obie te aplikacje są preinstalowane na smartfonach lub można je za darmo pobrać ze sklepu Play i na system iOS. Sprawdzą się one jako aplikacje rowerowe, oferując podstawowe planowanie trasy i dostarczanie informacji z jazdy. Przydają się one także, gdy zależy Ci na zapisywaniu spalonych kalorii i prowadzenia ogólnego zdrowego trybu życia. Jako aplikacje rowerowe Google Fit i Apple Heart spiszą się raczej jako ograniczone rozwiązanie i trudno je porównywać z czymś takim jak Strava, czy Komoot.

Cena: całkowicie darmowe

Bike Doctor i Bike Repair, gdy coś się zepsuje

Nie każdy kolarz to mechanik rowerowy, ale czasem musi coś naprawić. Szczególnie gdy w trasie rower ulegnie awarii i jest się zdanym samym na siebie. Oczywiście poniższe poradniki sprawdzą się także podczas „codziennej” konserwacji jednośladu. Aplikacje rowerowe Bike Doctor i Bike Repair pomogą w najczęstszych usterkach, które mogą spotkać każdego. Bike Doctor posiada instrukcje 40 najczęstszych napraw roweru, których możesz potrzebować w terenie. Jest ona przeznaczona zarówno dla osób początkujących jak i bardziej doświadczonych w konserwacji rowerów.

Cena: 1,99 USD

Bike Repair to bardziej zaawansowane narzędzie zawierające 58 szczegółowych instrukcji napraw z fotografiami. Całość oferuje 300 zdjęć w wysokiej jakości, dlatego łatwo rozeznać się w tym jak dokonać zabiegów konserwacyjnych i naprawczych. Ta aplikacja rowerowa zawiera także 95 porad i wskazówek dotyczących typowych problemów podczas jazdy.

Cena: 3,99 USD

Rowerowa pierwsza pomoc

Wypadki chodzą po ludziach… i po rowerzystach, dlatego warto w telefonie posiadać aplikację uczącą, jak zachować się w trudnych, a czasem niebezpiecznych sytuacjach. Do wyboru mamy na prawdę wiele aplikacji dotyczących pierwszej pomocy. Niektóre ogólnie traktują temat, a inne, jak First Aid for Cyclists skupiają się na urazach charakterystycznych, dla jazdy na rowerze. Niestety jest ona dostępna w języku angielskim, i nie piszę niestety, bo nie wszyscy angielski znają, ale… Czy naprawdę, gdy z nogi leci nam krew, to chcemy przedzierać się przez obcy język, by dowiedzieć się, co zrobić? Dobrym rozwiązaniem będą polskie aplikacje PIERWSZA POMOC w syt. Zagrożeń lub Pierwsza pomoc – First Aid. Obie darmowe i nie zajmą wiele miejsca. Warto je pobrać i czasem sobie poczytać, by nie być całkowicie zielonym, gdy coś się stanie.

Czy to wszystkie aplikacje rowerowe na telefon? Podsumowanie

Ależ nie. Aplikacji o rowerowym charakterze są tysiące. Są dostępne zarówno w sklepie Play jak i na system iOS. Pewnie znasz jakąś, której nie wymieniliśmy w tym zestawieniu, ale jeżelibyśmy chcieli, to „oo panie”. Wyszłaby nam mała książka 😉 Zamiast tego, zajęliśmy się aplikacjami, które są najpopularniejsze w swoich kategoriach. W przypadku niektórych naprowadzamy jedynie czytelnika na to, że takie narzędzie istnieje. Temat najpopularniejszych aplikacji jest niewyczerpany, ale nasz artykuł daje Ci jasny wgląd w to, co jest najbardziej sprawdzone.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.