Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Rękawiczki rowerowe – Jakie wybrać na MTB, szosę czy na zimę?

Rękawiczki rowerowe – Jakie wybrać na MTB, szosę czy na zimę?

Jazda na rowerze, niezależnie czy po górach na MTB, po płaskiej szosie czy w chłodniejsze dni, wymaga odpowiedniego osprzętu. Aby zapewnić sobie komfort, bezpieczeństwo i przyjemność z jazdy, nie możemy...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Jazda na rowerze, niezależnie czy po górach na MTB, po płaskiej szosie czy w chłodniejsze dni, wymaga odpowiedniego osprzętu. Aby zapewnić sobie komfort, bezpieczeństwo i przyjemność z jazdy, nie możemy zapomnieć o takim elemencie jak rękawiczki rowerowe. To właśnie one są odpowiedzialne za ochronę naszych dłoni od podrażnień, ubytków ciepła czy nawet kontuzji. Jakie rękawiczki zatem wybrać? Przyjrzymy się temu, jak dobrze dobrać rękawiczki do roweru MTB, jakie są dobre na szosę oraz na zimę.

Cycling gloves

Przewodnik: Jak wybrać rękawiczki na rower

Wybór odpowiednich rękawiczek rowerowych jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Decydując o tym, które spośród nich kupić, warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak rodzaj kolarstwa, warunki pogodowe i indywidualne upodobania. Tutaj przeprowadzimy Cię przez proces decyzyjny na przykładzie różnych rodzajów jazdy: MTB, szosowej i w warunkach zimowych.

Rękawiczki rowerowe na MTB

Mocne wzmocnienia oraz antypoślizgowa powierzchnia wewnętrzna to cechy, które powinny posiadać rękawiczki dedykowane do kolarstwa górskiego, gdzie ochrona dłoni przed urazami jest niezwykle istotna. Poniżej przedstawiamy kluczowe właściwości, które powinny posiadać rękawiczki na rower MTB.

Podstawowe właściwości rękawiczek MTB

 • Modele z długimi palcami – lepiej chronią przed gałęziami, błotem czy kamieniami.
 • Żelowe wstawki amortyzujące wstrząsy.
 • Powierzchnia wewnętrzna z antypoślizgowym uchwycie.
 • Panele odblaskowe – zwiększają widoczność rowerzysty na trasie.

Rękawiczki rowerowe na szosę

Dla rowerzystów szosowców kluczowe jest czucie kierownicy i lekkość wyposażenia. W tej kategorii najczęściej wybierane są rękawiczki krótkie. Poniżej znajdziesz zestawienie cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze tego rodzaju rękawiczek.

Podstawowe właściwości rękawiczek na szosę

 • Lekkość i krótkie palce.
 • Antypoślizgowa powierzchnia na dłoniach – dla pewnego chwytu nawet przy dużej potliwości.
 • Mikroperforacja lub materiały oddychające – pomagają utrzymać dłonie w chłodzie.

Rękawiczki rowerowe na zimę

Zimą najważniejsze jest utrzymanie dłoni w cieple. Rękawiczki na rower na zimę powinny być dobrze izolowane oraz wiatro- i wodoszczelne. Wskazane są również modele z długimi mankietami, które można łatwo wsunąć pod rękawy kurtki. Szczegółowy opis zasad, które warto mieć na uwadze podczas wyboru rękawiczek na zimowy sezon, znajdziesz poniżej.

Podstawowe właściwości rękawiczek na zimę

 • Izolacja termiczna.
 • Wiatroszczelność i wodoodporność.
 • Długie mankiety – dające dodatkową ochronę przed zimnem.
 • Materiały takie jak Thinsulate, które utrzymują ciepło, jednocześnie umożliwiając skórze oddychanie.

Porównanie rękawiczek rowerowych – przegląd materiałów i technologii

Rodzaj rękawiczek Charakterystyka Zastosowane technologie
MTB Długie palce, wzmocnienia, żelowe wstawki Antypoślizgowe powłoki, odblaski
Szosowe Krótkie, lekkie, antypoślizgowe wstawki Mikroperforacja, oddychające materiały
Zimowe Długie mankiety, izolacja termiczna Wiatro- i wodoszczelne materiały, Thinsulate

Podsumowując, wybór odpowiednich rękawiczek rowerowych jest kluczowy dla komfortu i skuteczności jazdy. Pamiętanie o typie kolarstwa, warunkach atmosferycznych i własnych upodobaniach może pomóc znaleźć idealne rękawiczki na rower. Zapoznanie się z powyższymi sugestiami i zainwestowanie w odpowiednie modele może przynieść korzyści przez cały rok kolarski.

Cycling gloves

Podsumowując, wybór odpowiednich rękawiczek rowerowych jest wielce ważny dla komfortu i skuteczności jazdy. Odpowiednie wybory różnią się w zależności od rodzaju kolarstwa – górskiego, szosowego czy jazdy w warunkach zimowych. W przypadku kolarstwa górskiego najistotniejsze są wzmocnienia i antypoślizgowa powierzchnia, szosowcy natomiast cenią sobie lekkość i krótkie palce. Zimowe rękawiczki rowerowe powinny natomiast być dobrze izolowane oraz wiatro- i wodoszczelne. Pamiętanie o szczegółach, takich jak długie mankiety czy żelowe wstawki, może w znacznym stopniu podnieść jakość jazdy i bezpieczeństwo rowerzysty.

Zachęcamy również do zapoznania się z innymi naszymi przewodnikami, które pomogą Ci w doszlifowaniu swojego sprzętu rowerowego. Możesz między innymi dowiedzieć się jak ubrać się na rower podczas chłodnych dni, jak pompować różne rodzaje wentyli rowerowych czy jakie okulary na rower wybrać dla zapewnienia sobie komfortu jazdy i ochrony oczu.

Zapraszamy również do przeczytania o porównaniu rowerów crossowych i MTB oraz o przerzutkach Shimano Alivio i Deore.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.