Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Rower Crossowy czy MTB: Porównanie stylów jazdy i rodzajów terenów

Rower Crossowy czy MTB: Porównanie stylów jazdy i rodzajów terenów

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaka różnica jest między rowerem crossowym a MTB? Który z nich lepiej nadaje się dla Ciebie i na jakim terenie? A może rozważasz zakup roweru i...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaka różnica jest między rowerem crossowym a MTB? Który z nich lepiej nadaje się dla Ciebie i na jakim terenie? A może rozważasz zakup roweru i nie wiesz na który się zdecydować? Ten artykuł pomoże Ci rozwiać te wątpliwości, przybliżając zalety i specyfikę obu typów jednośladów. Zapraszamy do lektury!

Czym jest rower crossowy?

Rower crossowy jest najprościej mówiąc mieszanką roweru szosowego i górskiego, co czyni go wysoce wszechstronnym. Skonstruowany jest tak, aby poradzić sobie z różnymi rodzajami terenów, jednak nie radzi sobie tak dobrze na skrajnie trudnych, górskich szlakach, jak rower górski (MTB). Ma lekką ramę, podobnie jak rowery szosowe, co sprawia że jest dobrym rozwiązaniem na długie trasy. Rower crossowy to świetna opcja dla osób, które potrzebują jednego roweru na różne okoliczności.

Rower górski czyli MTB

Rower górski MTB (Mountain Bike), jak sama nazwa wskazuje, jest jednośladem zaprojektowanym z myślą o trudnym, górskim terenie. Jest on masywniejszy i cięższy niż rower crossowy czy szosowy. Wentylowane tarcze hamulcowe, szerokie opony z agresywnym bieżnikiem i amortyzowane zawieszenie to tylko niektóre cechy charakterystyczne MTB. MTB radzą sobie doskonale na trudnych szlakach, ale są mniej komfortowe na długodystansowych trasach.

Rower crossowy czy MTB?

Wybór między rowerem crossowym a górskim (MTB) sprowadza się głównie do preferencji użytkownika i terenu, na którym zamierza jeździć. Jeśli zależy Ci na szybkości i planujesz korzystać głównie z asfaltowych dróg, crossówka może okazać się świetnym wyborem. Jeździsz natomiast głównie po lesie, w terenie albo wręcz po górach? Wtedy bez dwóch zdań zdecyduj się na MTB.

Rower crossowy czy MTB 29?

MTB 29 to rower górski z większymi kołami – 29-calowymi, w przeciwieństwie do standardowych 26″. Większe koła lepiej pokonują nierówności, a także pozwalają na zachowanie lepszej szybkości, jednak są trudniejsze w manewrowaniu. MTB 29 doskonale sprawdzi się w terenie górzystym i na nierównych trasach. Z kolei rower crossowy z powodu swojej uniwersalności, będzie odpowiedni zarówno na drogi asfaltowe jak i lekkie tereny.

Rower szosowy czy MTB?

A co w przypadku porównania roweru szosowego i MTB? Rower szosowy to prawdziwy wulkan energii na asfaltowych trasach – lekki, zwinny i szybki. Jednak jeśli planujesz dużo jazdy poza asfaltem, MTB jest zdecydowanie lepszym wyborem. MTB posiada szersze opony i lepszą amortyzację, co umożliwia jazdę po nierównych nawierzchniach. Rower szosowy na takim terenie byłby trudny do kontrolowania, a jazda byłaby niewygodna.

Podsumowując, przy wyborze typu jednośladu, warto zastanowić się nad swoimi preferencjami i zastosowaniem, jakie ma spełniać rower. Zarówno rower crossowy, jak i MTB mają swoje plusy i minusy. Wybór właściwego zależy wyłącznie od Twoich indywidualnych oczekiwań i celów.

Podsumowanie

  • Rower crossowy to uniwersalny jednoślad, będący połączeniem roweru szosowego i górskiego, dobry na różne tereny, jednak nie na skrajnie trudne.
  • MTB (Mountain Bike) to rower górski, masywny i cięższy, doskonale radzący sobie na trudnych szlakach górskich, ale mniej komfortowy na długodystansowych trasach.
  • Wybór roweru crossowego czy MTB zależy od preferencji i terenu, na którym zamierza się jeździć. Crossówka sprawdzi się na asfaltowych drogach, MTB – w górach i terenie.
  • MTB 29 to rower górski z większymi, 29-calowymi kołami. Trudniejszy w manewrowaniu, ale lepiej radzący sobie z nierównościami. Rower crossowy jest bardziej uniwersalny.
  • Rower szosowy to lekki i zwinny jednoślad, idealny na asfalt. MTB z szerszymi oponami jest lepszym wyborem na trudne nawierzchnie.

Produkty powiązane

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.