Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Rozwiązuję wątpliwości: Czy faktycznie rowerzysta ma zawsze pierwszeństwo na przejeździe rowerowym?

Rozwiązuję wątpliwości: Czy faktycznie rowerzysta ma zawsze pierwszeństwo na przejeździe rowerowym?

Wiesz, że miłość do rowerów w naszym społeczeństwie stale rośnie. Więcej ścieżek rowerowych, więcej miejsc parkingowych dla rowerów i więcej entuzjastów dwóch kółek na naszych ulicach. Ale czy zawsze pamiętamy...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Wiesz, że miłość do rowerów w naszym społeczeństwie stale rośnie. Więcej ścieżek rowerowych, więcej miejsc parkingowych dla rowerów i więcej entuzjastów dwóch kółek na naszych ulicach. Ale czy zawsze pamiętamy o regułach panujących na drodze? Choć wielu z nas regularnie korzysta z roweru, wciąż pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące ruchu rowerowego. Jednym z takich punktów, który często budzi kontrowersje, jest pytanie: „Czy faktycznie rowerzysta zawsze ma pierwszeństwo na przejeździe rowerowym?” O tym właśnie dzisiaj porozmawiamy. Czy wyjaśnienie tych wątpliwości pomoże nam wjechać na drogę z większą pewnością? Zobaczymy!

Jak to jest z tym pierwszeństwem rowerzystów?

Firstly, musimy zawsze pamiętać, że każdy użytkownik drogi, niezależnie od tego, czy jesteśmy na rowerze, czy w aucie, ma obowiązek przestrzegania znaków drogowych. Znak „Droga dla rowerów” (D-13) i „Koniec drogi dla rowerów” (D-14), to są te znaki, które mają szczególne znaczenie dla rowerzystów. Ale jak to jest: czy rowerzysta na przejeździe rowerowym ma zawsze pierwszeństwo? Otóż nie!

Czy zawsze rowerzysta ma pierwszeństwo?

Jednym z sytuacji, kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe rowerowym, jest gdy stoi tam znak D-13 wraz ze znakiem B-20 (znak „Ustąp pierwszeństwa”). Kierowcy muszą wtedy zatrzymać pojazd i przepuścić rowerzystę. Ale jeżeli nie ma tam takiego znaku, to rowerzysta nie ma automatycznego pierwszeństwa.

Jakie są znaki wyznaczające pierwszeństwo dla rowerzystów?

Zgodnie z przepisami, znak „droga dla rowerów” nie oznacza automatycznego pierwszeństwa rowerzysty. Chociaż powinien on budzić w kierowcach szczególną ostrożność, to jednak nie oznacza, że rowerzysta ma zawsze pierwszeństwo. Pierwszeństwo na przejeździe rowerowym dla rowerzysty gwarantują inne znaki, jak na przykład znak B-33 („rowerzysta na przejeździe rowerowym”), a przede wszystkim znak B-20 („Ustąp pierwszeństwa”).

Ale czy zawsze trzeba przepuścić rowerzystę?

Ok, znamy już teraz te podstawowe zasady. Ale co z sytuacją, kiedy na przykład jedziemy samochodem i mamy zielone światło na sygnalizacji świetlnej, a rowerzysta jedzie ścieżką rowerową równolegle do naszej drogi i chce ją przeciąć? Wtedy rowerzysta musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi, który jedzie na zielonym świetle!

Podsumowanie: kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe rowerowym?

Podsumowując, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „Czy rowerzysta zawsze ma pierwszeństwo na przejeździe rowerowym”. Głównie zależy to od konkretnej sytuacji i znaków drogowych na danym odcinku drogi. Najważniejsze jest zawsze pamiętać o bezpieczeństwie – zarówno swoim, jak i innych uczestników ruchu.

Podsumowanie

Artykuł opisuje zasady pierwszeństwa dla rowerzystów. Rowerzysta posiada pierwszeństwo na przejeździe rowerowym jeżeli znajdują się tam znaki D-13 (Droga dla rowerów) i B-20 (Ustąp pierwszeństwa). Bezwzględnych praw rowerzysty nie gwarantuje sam znak „Droga dla rowerów”. Gdy pojazd jedzie na zielonym świetle, rowerzysta przecinający drogę musi ustąpić pierwszeństwa. Więcej detali znajduje się w artykule.

Kategoria: Ruch drogowy, Prawo jazdy


Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.