Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Śpiwór puchowy czy syntetyczny? Porównanie i wskazówki dotyczące wyboru idealnego śpiwora outdoorowego

Śpiwór puchowy czy syntetyczny? Porównanie i wskazówki dotyczące wyboru idealnego śpiwora outdoorowego

Sprawdzamy na czym polegają różnice między naturalnym, a sztucznym wypełnieniem śpiwora. W jakich sytuacjach sprawdzają się one najlepiej?
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Sprawdzamy na czym polegają różnice między naturalnym, a sztucznym wypełnieniem śpiwora. W jakich sytuacjach sprawdzają się one najlepiej?

Jedną z najważniejszych kwestii, którą musisz określić przed zakupem śpiwora, jest rodzaj wypełnienia. Podstawowy podział obejmuje wypełnienie naturalne i syntetyczne. Różnice między nimi wpływają na odmienną funkcjonalność, wagę oraz cenę śpiwora.

Śpiwór syntetyczny – zalety i wady

ZALETY

 1. Brak alergenów – w przeciwieństwie do naturalnego wypełnienia, to sztuczne z reguły nie wywołuje reakcji uczuleniowych.
 2. Wysoka ochrona przed wilgocią – sprawdzą się świetnie wszędzie tam, gdzie jest mokro, nie zawiodą nawet podczas deszczu, nie spowoduje on osłabienia funkcji termicznych śpiwora.
 3. Łatwe czyszczenie i konserwacja – syntetyczny śpiwór bez problemu wypierzesz w pralce, odwirujesz i wysuszysz w suszarce bębnowej.
 4. Niska cena – widełki cenowe śpiworów syntetycznych są sporo niższe niż tych puchowych.

WADY

 1. Właściwości termiczne – materiały syntetyczne nigdy nie zapewnią ci takiego ciepła jak naturalny puch.
 2. Waga i kompresja – porównując śpiwór syntetyczny i puchowy o podobnej temperaturze komfortu, syntetyk będzie cięższy i będzie miał większą objętość po złożeniu.
 3. Wentylacja – słabszy przepływ powietrza może wzmagać pocenie się skóry podczas snu.

3-spiwor-syntetyk-puch.jpg

Śpiwór puchowy – zalety i wady

ZALETY

 1. Wysoki komfort termiczny – naturalny puch gęsi świetnie izoluje ciało użytkownika i przy tej samej ilości wypełnienia puchowego, co syntetycznego, śpiwór będzie znacznie cieplejszy.
 2. Niska waga i świetna kompresja – puch jest bardzo lekki, a przy tym zajmuje mniej miejsca, niż wypełnienie syntetyczne. Należy jednak pamiętać, że śpiwór puchowy nie powinien być kompresowany bardziej, niż pozwala na to załączony do niego worek, bo mogłoby to naruszyć strukturę puchu.
 3. Świetna wentylacja – jako materiał naturalny, puch przepuszcza powietrze, minimalizując pracę gruczołów potowych użytkownika.

WADY

 1. Czyszczenie – pranie puchu należy do wymagających i nie należy go wykonywać zbyt często. Najbezpieczniej jest oddać śpiwór puchowy do pralni. Rozwiązaniem problemu czyszczenia mogą być jednak wkładki do śpiwora, które absorbują pot i brud.
 2. Podatność na wilgoć – puch chłonie wilgoć, przez co traci swoje właściwości termiczne. Nie sprawdzi się podczas opadów deszczu.
 3. Przechowywanie – nieużywany śpiwór z puchu nie powinien być upchnięty w swoim pokrowcu, lecz ułożony swobodnie płasko np. na dnie szafy lub w dużym worku, by miał zapewniony luz.
 4. Cena – koszt dobrej jakości puchu znacznie przekracza cenę materiałów syntetycznych.
 5. Właściwości uczulające – puch gęsi może wywoływać reakcje alergiczne.

Jak wybrać wypełnienie śpiwora?

Każdy dobrze wyposażony sklep turystyczny ma w swojej ofercie zarówno śpiwory syntetyczne, jak i puchowe. Choć wiele osób spiera się co do tego, które z nich są najlepsze, trudno to jednoznacznie rozstrzygnąć, bo są zupełnie od siebie różne i sprawdzają się w innych sytuacjach. Zaprawieni wędrowcy mają zwykle w swoich zasobach zarówno puchówki, jak i syntetyki, by pakując swój plecak górski dostosować wybór śpiwora do określonej sytuacji. Jeżeli zależy ci na maksymalnie lekkim i ciepłym śpiworze, postaw na ten puchowy, z kolei, jeżeli planujesz spać na zewnątrz, liczysz się z opadami deszczu, syntetyk zapewni ci najwyższy komfort.

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.