Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Zasady i techniki: Jak podwyższyć kierownicę w rowerze, niezależnie od typu – MTB czy inny

Zasady i techniki: Jak podwyższyć kierownicę w rowerze, niezależnie od typu – MTB czy inny

Czy kiedykolwiek czułeś dyskomfort podczas jazdy na rowerze z powodu zbyt nisko ustawionej kierownicy? Czy zmagasz się z bólem pleców lub napięciem w muskulaturze barków podczas długich wycieczek rowerowych? Problem...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Czy kiedykolwiek czułeś dyskomfort podczas jazdy na rowerze z powodu zbyt nisko ustawionej kierownicy? Czy zmagasz się z bólem pleców lub napięciem w muskulaturze barków podczas długich wycieczek rowerowych? Problem może być prostszy do rozwiązania, niż myślisz. Możliwe, że wystarczy tylko podwyższyć kierownicę. W tym artykule dowiesz się, jak podwyższyć kierownicę w rowerze mtb, czy w każdym innym typie roweru. Pełny przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, jak to zrobić krok po kroku, aby Twoja jazda była jak najbardziej komfortowa!

Pierwszy krok: sprawdzenie kierownicy i sztycy

Zacznijmy od placówki, a więc od samych podstaw. Gdy odczuwasz dyskomfort podczas jazdy np. ból pleców czy napięcie w barkach, czasami wystarczy tylko podwyższyć kierownicę roweru. Jednak zanim to zrobisz, musisz sprawdzić typ kierownicy oraz sztycy.

Sztyca kierownicy może być albo zintegrowana z ramą albo nie. W przypadku rowerów górskich, takich jak rower mtb, sztyca kierownicy jest zazwyczaj niezintegrowana i można ją regulować, co ułatwia podniesienie kierownicy. Jeżeli jesteś posiadaczem sztycy, którą można regulować, możesz pominąć ten akapit, dla Ciebie postępowanie będzie prostszym.

Natomiast w przypadku rowerów z zintegrowaną sztycą kierownicy sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Mogą mieć one specjalne pierścienie umożliwiające regulację wysokości. Jeśli nie masz takich pierścieni, to nie martw się! Zawsze można dokupić.

Ponton, wysokość kierownicy w rowerze może być regulowana dzięki sztycy kierownicy lub poprzez stos pierścieni – przekładek (ang. spacers), które montowane są na sztycy.

Zastanów sie teraz, który z typów kierownic i sztyc posiadasz w swoim rowerze, i przejdź do odpowiedniego kroku.

Drugi krok: regulacja sztycy

Może okazać się, że Twoja sztyca kierownicy jest regulowana. W takim wypadku cała operacja jest bardzo prosta. Na sztycy znajduje się imbus, który odpowiada za jej blokowanie. Przy pomocy klucza imbusowego poluzuj go, a potem wystarczy podnieść lub opuścić kierownicę do pożądanego poziomu. Gdy osiągniesz odpowiednią wysokość, dokręć imbus mocno, ale bez przesady. Zbyt mocno dociśnięty imbus może uszkodzić sztycę. W ten sposób podwyższasz kierownicę w rowerze mtb lub innym typie roweru z regulowaną sztycą.

Trzeci krok: stos pierścieni – przekładek (spacers)

Jeśli natomiast Twoja kierownica jest mocowana na stałe, bez możliwości regulacji, nie jesteś skazany na dyskomfort jazdy. W przypadku wielu rowerów na sztycy umieszcza się tzw. „stos” – zestaw pierścieni. Co najcieżliściej wygląda to tak, że na sztycy umieszcza się kilka pierścieni, na których potem montuje się kierownicę. Możesz kupić dodatkowe pierścienie – przekładki i umieścić je na sztycy, podwyższając tym samym kierownicę. Zrób to ostrożnie, każdy kolejny pierścień znaczy więcej siły naciskającej na kierownicę i sztycę, więc nie przesadzaj z ich ilością.

Podsumowanie: Jak podwyższyć kierownicę w rowerze

Podwyższanie kierownicy roweru nie jest procesem skomplikowanym, gdy zna się techniki i zasady. To prosty sposób na poprawę komfortu jazdy, a tym samym – doświadczeń związanych z jazdą na rowerze. Pamiętaj, skonsultuj się z profesjonalistą lub skontaktuj się z lokalnym sklepem rowerowym, jeśli jesteś niepewny lub masz jakiekolwiek pytania. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Oto krótkie podsumowanie:

1. Sprawdzić typ kierownicy i sztycy
2. W razie potrzeby, dokupić pierścienie – przekładki
3. Jeżeli sztyca jest regulowana, użyć klucza imbusowego do podniesienia kierownicy
4. Jeżeli sztyca nie jest regulowana, zastosować pierścienie – przekładki do podniesienia kierownicy
5. Dokręcić wszystko mocno, ale bez przesady.

Zainspirowany? Teraz jesteś gotowy, aby zabrać się za podwyższanie kierownicy w swoim rowerze! Spokój, pamiętaj o bezpieczeństwie i ciesz się komfortową jazdą na swoim rowerze mtb czy innym typie roweru!

Podsumowanie artykułu:

Podwyższanie kierownicy roweru nie jest trudne i może znacznie poprawić komfort jazdy. Typ kierownicy i sztycy rzutuje na sposób realizacji tego zadania. W rowerach z regulowaną sztycą, jak to ma miejsce w przypadku rowerów mtb, wystarczy poluzować imbus, podnieść kierownicę do pożądanej wysokości i następnie dokręcić go. Jeżeli sztyca jest niezmienna, można wykorzystać pierścienie – przekładki montowane na sztycy. Pamiętaj o konsultacji z ekspertem w razie wątpliwości.

Najbardziej trafne produkty:

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.