Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Jak dobierać rozmiar kół roweru dla dzieci – poradnik dla rodziców 6, 7 i 9-latków

Jak dobierać rozmiar kół roweru dla dzieci – poradnik dla rodziców 6, 7 i 9-latków

Prawidłowy dobór roweru dla dziecka to klucz do jego komfortu, bezpieczeństwa oraz postępów w nauce jazdy. Zarówno dla sześciolatków, siedmiolatków, jak i dziewięciolatków, rozmiar kół roweru ma fundamentalne znaczenie. Niewłaściwy...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Prawidłowy dobór roweru dla dziecka to klucz do jego komfortu, bezpieczeństwa oraz postępów w nauce jazdy. Zarówno dla sześciolatków, siedmiolatków, jak i dziewięciolatków, rozmiar kół roweru ma fundamentalne znaczenie. Niewłaściwy dobór roweru może nie tylko zniechęcić pociechę do cyklistyki, ale również powodować ból oraz przyzwyczajać do niewłaściwej postawy. Wprowadźmy się zatem w świat rozmiarów rowerów dla dzieci, zrozumiejmy ich znaczenie i nauczmy się jak właściwie je dobierać.

Zasady doboru rozmiaru roweru dla dzieci

Zrozumienie, jaki rozmiar kół roweru dla 6 latka, 7 latka czy 9 latka jest odpowiedni, wymaga przyjrzenia się zasadom doboru roweru dla dzieci. Przede wszystkim, rozmiar roweru nigdy nie powinien być wybierany na podstawie wzrostu dziecka, ale przede wszystkim powinien być dostosowany do doświadczenia i umiejętności malucha. W praktyce oznacza to, że dla młodszych dzieci oraz tych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą na rowerze, zdecydowanie lepiej wybrać model o nieco mniejszym rozmiarze kół.

Jaki rozmiar kół roweru dla 6-latka?

Jeżeli chodzi o sześciolatków, to podstawowym wskaźnikiem jest przede wszystkim to, czy dziecko potrafi już samodzielnie jeździć na rowerze. Jeśli tak, to dobrym rozwiązaniem jest rower z kołami o rozmiarze 16 cali. Z kolei dzieci, które dopiero zaczynają swoją rowerową edukację, lepiej dopasować do roweru o rozmiarze 12 cali.

Jaki rozmiar kół roweru dla 7-latka?

Dla siedmiolatków sugestia jest nieco inna. Wszystko zależy oczywiście od umiejętności i doświadczenia dziecka, jednak standardowo dla dzieci w tym wieku rekomendowany jest rower z kołami o rozmiarze 20 cali. Pamiętaj jednak, że to tylko sugestia. Każde dziecko jest inne, dlatego nie wystarczy tylko spojrzeć na wiek – do jaki rozmiar kół roweru dla 7 latka jest odpowiedni, trzeba ocenić na podstawie indywidualnych umiejętności malucha.

Jaki rozmiar kół roweru dla 9-latki?

Oczywiście, dla dziewięciolatków standard jest nieco inny. Zasadniczo, dla dzieci w tym wieku, dla których jazda na rowerze jest już czymś naturalnym, optymalnym rozwiązaniem będzie rower z kołami o rozmiarze 24 cale. Ale znowu, jaki rozmiar kół roweru dla 9-latki będzie odpowiedni, zależy od indywidualnych preferencji i umiejętności dziecka.

Podsumowanie

Pamiętaj, że zarówno kauczuk, jak i rozmiar kół, to elementy, które mają na celu przede wszystkim zapewnić dziecku bezpieczeństwo i komfort jazdy. Należy zatem zwracać na nie szczególną uwagę i dostosować je do indywidualnych umiejętności i oczekiwań pociechy. I choć wiele osób uważa, że rosnące dziecko 'dorosnie’ do roweru, to jednak korzystanie z za dużego modelu może nie tylko zniechęcić malucha do dalszej edukacji, ale również prowadzić do niewłaściwej postawy podczas jazdy.

Wybór odpowiedniego rozmiaru roweru dla dziecka zależy głównie od umiejętności i doświadczenia malucha, a nie od jego wzrostu. Dla 6-latków, którzy potrafią już samodzielnie jeździć na rowerze, zalecany rozmiar kół to 16 cali. Dla początkujących rowerzystów w tym wieku lepszy będzie rower o rozmiarze 12 cali. Kiedy maluch skończy 7 lat, zalecane kółka to te o rozmiarze 20 cali, natomiast dla 9-latków – 24 cale. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i decyzję o wyborze rozmiaru roweru warto podejmować na podstawie indywidualnych umiejętności małego rowerzysty.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.