Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Jak wybrać odpowiedni klucz do pedałów? Poradnik do odkręcenia pedałów rowerowych

Jak wybrać odpowiedni klucz do pedałów? Poradnik do odkręcenia pedałów rowerowych

Modyfikacja roweru, czy to dla wygody, wymiany części czy do celów konserwacyjnych, często wymaga demontażu pedałów. Kluczowe jest wybranie odpowiedniego klucza, aby bezpiecznie i skutecznie usunąć te istotne komponenty. W...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Modyfikacja roweru, czy to dla wygody, wymiany części czy do celów konserwacyjnych, często wymaga demontażu pedałów. Kluczowe jest wybranie odpowiedniego klucza, aby bezpiecznie i skutecznie usunąć te istotne komponenty. W tym poradniku pokażemy, jak wybrać właściwy klucz do pedałów i jak prawidłowo go używać do ich odkręcenia. Czyńmy to zgodnie z zasadą „prawidłowe narzędzia dla odpowiedniego zadania”.

Rodzaje kluczy do pedałów rowerowych

Na rynku dostępne są głównie dwa rodzaje kluczy do pedałów rowerowych. Wybór właściwego narzędzia jest istotny dla prawidłowego przeprowadzenia prac serwisowych:

 • Klucz płaski 15 mm

  – Ten uniwersalny klucz służy do większości tradycyjnych pedałów rowerowych.

 • Klucz imbusowy

  – Dostępny w rozmiarach 6 mm lub 8 mm, często stosowany w nowocześniejszych lub technicznie zaawansowanych pedałach.

Jak dobierać klucz do pedałów?

Sprawdź najpierw typ gwintu w pedale roweru, aby wybrać odpowiedni klucz. Większość pedałów ma standardowy gwint, który pasuje do klucza płaskiego 15 mm. Jednak niektóre specjalistyczne modele, szczególnie te wyższej klasy, mogą wymagać użycia klucza imbusowego. Jeżeli gniazdo na klucz ma kształt sześciokąta, potrzebny będzie klucz imbusowy.

Wybór klucza do pedałów – czynniki, o których warto pamiętać:

 • Praktyczność i ergonomia użytkowania

  – Klucz powinien być wygodny w użyciu. Długie uchwyty zwiększają efektywność podczas odkręcania czy dokręcania pedałów.

 • Materiał wykonania

  – Dobrze wykonane klucze są zrobione ze stali chromo-wanadowej lub innej wysokiej jakości stali. Takie wykonanie zapewnia ich trwałość i odporność na uszkodzenia.

 • Kształt klucza

  – Niektóre klucze do pedałów mają specjalnie zaprojektowane, cienkie główki, które łatwiej dostają się do pedałów montowanych blisko korby.

Porady dotyczące odkręcania pedałów

 • Prawidłowa identyfikacja pedału – Pedał po prawej stronie roweru (od strony łańcucha) ma zwykły gwint prawoskrętny i odkręca się go przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Pedał po lewej stronie posiada gwint lewoskrętny i odkręca się go zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
 • Używanie odpowiednich narzędzi – Niewłaściwe klucze mogą uszkodzić gwint lub narzędzie. Upewnij się, że klucz pasuje idealnie do otworu w pedale.
 • Stosowanie odpowiedniej siły – Zbyt duża siła może spowodować uszkodzenie klucza lub pedału. Jeśli pedał stawia opór, zastosuj środek penetracyjny lub przedłużenie dźwigni.

Top klucze do pedałów dostępne na rynku

Nazwa produktu Typ klucza Cena
Klucz do pedałów Bike Hand YC-163L Płaski 15 mm Około 30 zł
Klucz imbusowy Elite Imbus 6 mm i 8 mm Około 25 zł
Klucz do pedałów Pro Bike Tool Płaski 15 mm Około 45 zł

Ważne jest, aby mieć zarówno klucz płaski jak i imbusowy, aby być przygotowanym na wszelkie wyzwania. Pamiętaj, że dobór właściwego klucza do pedałów i prawidłowe serwisowanie mogą znacznie wydłużyć żywotność Twojego roweru oraz poprawić komfort jazdy.

Podsumowując, należy zwrócić uwagę na typ gwintu w pedale podczas wyboru odpowiedniego klucza do pedałów rowerowych. Ważne jest, aby klucz był wygodny w użyciu, wykonany z wysokiej jakości stali i miał odpowiedni kształt. Pamiętaj o prawidłowej identyfikacji pedału, używaniu właściwych narzędzi i stosowaniu odpowiedniej siły podczas odkręcania pedałów. Znajomość tych zasad zapewni Ci bezpieczne i efektywne serwisowanie Twojego roweru.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami na naszej stronie, które mogą pomóc Ci lepiej zrozumieć i dbać o swój rower:

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.